Nadciśnienie tętnicze – często lekceważony problem

Nadciśnienie tętnicze – często lekceważony problem

Jedna z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych – nadciśnienie dotyka osób w różnym wieku. Styl życia, nieodpowiednia dieta i stres sprawiają, że coraz młodsi ludzie borykają się z tym problemem, który jest niebezpieczny dla zdrowia i życia. To cichy zabójca. Do czego może prowadzić nieleczone zbyt wysokie ciśnienie, jakie są jego objawy i co zrobić, by mieć je w normie?

Przyczyny zbyt wysokiego ciśnienia krwi

Jak podaje Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, prawidłowe ciśnienie krwi osoby dorosłej powinno być niższe niż 140/90 mm Hg. Problem nie jest związany z jedną konkretną przyczyną, zazwyczaj jest to zespół czynników środowiskowych, które doprowadzają do zaburzeń. Istotne są też predyspozycje genetyczne. Wśród czynników zewnętrznych wymienia się zbyt duże spożywanie soli. Dzienne zapotrzebowanie na sód wynosi 0,5 g, maksymalnie można przyjmować 3,8 g soli kuchennej. Ilość ta jest znacznie przekraczana – nie tylko dosala się potrawy, ale także dostarcza ten dodatek w  produktach przetworzonych, które nie są odpowiednie dla diety, a nagminnie spożywane przez nasze społeczeństwo. Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i otyłość to kolejne powody zaburzonego ciśnienia tętniczego krwi. W grupie ryzyka są też osoby, które palą papierosy i nadużywają alkohol.

Do czego może doprowadzić nadciśnienie?

Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do miażdżycy i przerostu lewej komory serca. Powszechne są przypadki chorób naczyniowych mózgu w tym udarów, a także zawałów serca i problemów z nerkami.  Osoby borykające się ze zbyt wysokim ciśnieniem mogą cierpieć na bóle głowy, zawroty, potliwość, kołatanie serca, duszności i przewlekłe zmęczenie. Zdarzają się częste krwawienia z nosa, uderzenia gorąca, obrzęki – zaczyna się od opuchlizny kostek i kończyn dolnych, nogi mrowieją, są zimne, często przez to czucie jest zaburzone, co utrudnia poruszanie się. Mogą wystąpić również problemy ze wzrokiem.

Osoby szczególnie narażone na nadciśnienie tętnicze

Do grupy podwyższonego ryzyka zalicza się osoby:

  • Zmagające się z nadwagą i otyłością,
  • mające nieprawidłowe stężenie cholesterolu LDL we krwi,
  • pochodzące z rodzin o skłonnościach do występowania zaburzeń sercowo-naczyniowych,
  • nałogowo palące papierosy,
  • nadmiernie spożywające alkohol,
  • chore na cukrzycę,
  • borykające się z niewydolnością nerek,
  • mężczyzn powyżej 55 roku życia,
  • kobiety, które przekroczyły 65 lat.

Jak wyleczyć nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie może przez długi czas nie wywoływać widocznych objawów. Ważna jest profilaktyka i kontrolowanie stanu zdrowia, nawet gdy nie ma niepokojących sygnałów. Można sprawdzać, czy parametry są odpowiednie przy pomocy domowego ciśnieniomierza. Osoby z grupy ryzyka powinny szczególnie na siebie uważać i korzystać z wizyt u specjalisty. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości, diagnostyka pozwoli dobrać odpowiedni model leczenia. Czasem wystarczy zmiana stylu życia: ograniczenie soli, świadome żywienie, unikanie produktów przetworzonych, alkoholu i papierosów. Dieta bogata we wszystkie składniki odżywcze i zdrowe tłuszcze również pomaga w wyrównaniu ciśnienia. Istotne są tu kwasy tłuszczowe Omega 3, które mogą być dostarczane przez spożywanie ryb lub odpowiednio suplementowane. Należy zadbać również o utrzymanie prawidłowej wagi i regularny wysiłek fizyczny. Jednak powinien on być dobrany indywidualnie do możliwości pacjenta. Higieniczny tryb życia – wysypianie się i unikanie stresu to kolejne z prewencyjnych zaleceń.

Artykuł powstał we współpracy z kardiologkielce.com.

Dodaj komentarz