Najpiękniejsze miejsca nad Bałtykiem – wyspa Rugia

Najpiękniejsze miejsca nad Bałtykiem – wyspa Rugia

Rugia to turystyczny raj dla miłośników surowego piękna. Jest niemiecką wyspą, znajdującą się w niewielkiej odległości od granicy z Polską. Jej urodę rozsławiły kredowe klify. Uwielbiają ją przedstawiciele kultury i sztuki. Jest inspiracją dla artystów (w szczególności dla malarzy). To również miejsce idealne dla pasjonatów historii Słowian. Jest wyjątkowo wdzięcznym „przystankiem” na Morzu Bałtyckim. Sprawdź, w jaki sposób możesz najlepiej podziwiać Bałtyk!

Ostatni bastion nadbałtyckich Słowian swego czasu wydawał się być wyspą niemożliwą do zdobycia. Ciekawostką jest, że w XII wieku zamieszkujące wyspę plemię Ranów uznało zwierzchnictwo Bolesława Krzywoustego bez rozlewu krwi. Następnie wyspa stała się celem duńskiej krucjaty. Zniszczono Arkonę — najważniejszy ośrodek kultu Słowian znad Morza Bałtyckiego. W świątyni znajdował się posąg Świętowita. Biskup Absalon, pogromca pogan, sprowadził na wyspę cystersów. Tak oto świat Słowian przeszedł do historii. Dzisiaj na wyspie można szukać śladów Słowian, zwłaszcza że metalowy posąg Świętowita z drugiej dekady XXI wieku dumnie prezentuje swoje legendarne moce, związane między innymi z wyrocznią. Jeśli ktoś chce w niestandardowy sposób poczuć magię Rugii, to podziwianie jej kredowych klifów ułatwi czarter jachtów na Bałtyku.

Rugia — najciekawsze atrakcje

Wyspa miała to szczęście, że podczas II wojny światowej nie została zniszczona. Dzięki temu zachowała się oryginalna architektura z XIX/XX wieku, która jest ciekawą ozdobą jednego z najpiękniejszych miejsc w Europie. Najbardziej urokliwe jest białe wybrzeże klifowe, które najlepiej widać właśnie z jachtu (sprawdź jak wygląda oferta czarteru jachtów w nordwinds.pl!). Legenda głosi, że kto o własnych siłach wejdzie na kredowy Königsstuhl („Królewski Tron” ), ten stanie się władcą Bałtyku (niektóre źródła ograniczają to władanie do państwa). Zadanie nie jest proste, gdyż skała ma 118 m wysokości. Jasmundzki Park Narodowy to nie tylko klify, ale i bardzo stary las, który ma około 700 lat. Koniecznie trzeba odwiedzić Kap Arkona — znajdował się tam sławetny gród Słowian, gdzie czczono wszechwiedzącego bożka Świętowita. Zwolennicy morskich kąpieli odnajdą się na plaży w Prora, ale zaskoczyć turystów może widok nazistowskiego ośrodka wypoczynkowego, którego budowę rozpoczęto przed II wojną światową. „Kolos z Prory” współcześnie jest schroniskiem młodzieżowym. Miłośnicy architektury dawnych kurortów zachwycą się molo w Sellin. Historyczna konstrukcja pochodziła z 1906 roku i miała aż 508 m długości. Współczesne molo powstało w 1998 roku, ale architektonicznie nawiązuje do dawnej budowli. Ma długość 398 m. 

Wakacje na Rugii są wyjątkowe

Turyści, którzy już odwiedzili Rugię, są zachwyceni urodą tej wyspy. Wakacje są nieco inne niż w Polsce — nie chodzi tutaj o ceny, ale o kulturę plażowania i estetykę wyspy. Na plażach nie ma parawanów, które w irytujący sposób przysłaniają widok na morze. Są za to kosze plażowe, które wyglądają w sposób jednolity, a poza tym nie pozwalają na tworzenie „okopów”, które utrudniają ludziom przemieszczanie się po plaży. Nie ma też krzykliwych reklam. Kurorty na wyspie są jak z innej epoki, zamiast szklanych apartamentowców można podziwiać koronkowe wille. 

Dodaj komentarz