Napoje energetyczne – modna alternatywa dla kawy?

Napoje energetyczne – modna alternatywa dla kawy?

Nadmiar obowiązków i niedobór snu to duet szkodliwy dla zdrowia i samopoczucia. Nic dziwnego, że wiele osób sięga po kawę za kawą – podczas zapracowania aromatyczny napój działa na nas pobudzająco. Coraz popularniejsze stają się jednak również napoje energetyczne.

Kiedy czasu na wszystko brak…

Każdy z nas miewa w życiu taki okres, w którym marzy, aby dobra była znacznie dłuższa. Brakuje wtedy czasu na wszystko – zarówno w pracy, jak i w domu. Bez kofeiny trudno wrócić do normalnego funkcjonowania. Usuwa zmęczenie, działa pobudzająco na układ nerwowy, poprawia nastrój i zdolność do koncentracji. Jednak kofeina jest nie tylko w popularnej kawie – jedną z alternatyw są napoje energetyczne, m.in. Tiger, Red Bull czy LevelUp.

Napoje energetyczne na zmęczenie

Pierwsze napoje energetyczne wyprodukowano w latach 60. XX wieku w Japonii, a w Polsce pojawiły się na początku lat 90. Szybko zrobiły zawrotną karierę jako zamiennik kawy ze względu na ich działanie wspomagające, poprawiające skupienie i niwelujące zmęczenie. Należą one do grupy żywności funkcjonalnej.

Każdy tego typu napój podlega określonym normom i ważne jest, aby pić go w określonych ilościach. Energetyki są pomocne, ale – podobnie jak kawa – warto zachować umiar. Na puszce napoju LevelUp, XL Energy Drink czy Red Bull znajduje się zalecane dzienne spożycie.

Napoje energetyczne – dla kogo?

Napoje typu LevelUp czy Black są polecane osobom dorosłym, które potrzebują „zmusić” organizm do maksymalnego wysiłku – pracują na pełnych obrotach intelektualnych lub są w gotowości fizycznej – jak osoby pracujące po godzinach, pełniące nocne dyżury, studenci intensywnie uczący się do egzaminu itd.

Poza tym energetyków ze względu na wysoką zawartość kofeiny powinny unikać osoby z wysokim ciśnieniem tętniczym, cukrzycą, arytmią serca, schorzeniami wątroby, zaburzeniami neurologicznymi, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci.

Jak wybrać dobrej jakości napoje energetyczne?

Wybierając konkretny napój energetyczny, warto też przeczytać jego skład, aby móc dokonać świadomego zakupu. Typowy produkt zawiera zwykle wodę, kofeinę, taurynę, sód, kwas cytrynowy, dwutlenek węgla, a także witaminy (np. B6 i B12) oraz aromaty, ew. cukier lub inną substancję słodzącą.

Mają one pozytywny wpływ na układ nerwowy, obniżają poziom stresu i zmniejszają napięcie, a także poprawiają ogólną sprawność intelektualną i fizyczną. Na rynku jest tak wiele napojów – m.in. Powerade, LevelUp czy Burn – że każdy znajdzie odpowiedni produkt dla siebie.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz