Nasze mózgi wykorzystują obliczenia kwantowe

Nasze mózgi wykorzystują obliczenia kwantowe

Naukowcy z Trinity uważają, że nasze mózgi mogą wykorzystywać obliczenia kwantowe po zaadaptowaniu pomysłu opracowanego w celu udowodnienia istnienia grawitacji kwantowej do badania ludzkiego mózgu i jego działania. Odkrycie może rzucić światło na świadomość, której działanie pozostaje naukowo trudne do zrozumienia i wyjaśnienia. Kwantowe procesy mózgowe mogłyby również wyjaśnić, dlaczego wciąż możemy przewyższać superkomputery, jeśli chodzi o nieprzewidziane okoliczności, podejmowanie decyzji lub uczenie się czegoś nowego.

Zmierzone funkcje mózgu były również skorelowane z wydajnością pamięci krótkotrwałej i świadomością, co sugeruje, że procesy kwantowe są również częścią poznawczych i świadomych funkcji mózgu.

Jeśli wyniki badań zespołu będą mogły zostać potwierdzone – co prawdopodobnie będzie wymagało zaawansowanego podejścia multidyscyplinarnego – zwiększą one nasze ogólne zrozumienie tego, jak działa mózg i potencjalnie jak można go utrzymać, a nawet wyleczyć. Mogą również pomóc w znalezieniu innowacyjnych technologii i zbudowaniu jeszcze bardziej zaawansowanych komputerów kwantowych.

Dr Christian Kerskens, główny fizyk w Trinity College Institute of Neuroscience (TCIN), jest współautorem artykułu badawczego, który właśnie został opublikowany w Journal of Physics Communications.

Powiedział on: „Zaadaptowaliśmy pomysł, opracowany dla eksperymentów mających udowodnić istnienie kwantowej grawitacji, zgodnie z którym bierze się znane układy kwantowe, które oddziałują z nieznanym układem. Jeśli znane systemy splątują się, to nieznany musi być również systemem kwantowym. Omija to trudności ze znalezieniem urządzeń pomiarowych dla czegoś, o czym nic nie wiemy.

„Do naszych eksperymentów użyliśmy spinów protonów 'wody mózgowej’ jako znanego układu. 'Woda mózgowa’ gromadzi się naturalnie jako płyn w naszych mózgach, a spiny protonów mogą być mierzone za pomocą MRI (rezonansu magnetycznego). Następnie, stosując specyficzny projekt MRI do poszukiwania splątanych spinów, znaleźliśmy sygnały MRI, które przypominają potencjały wywołane biciem serca, formę sygnałów EEG. EEG mierzy elektryczne prądy mózgowe, które niektórzy ludzie mogą rozpoznać z osobistego doświadczenia lub po prostu z oglądania szpitalnych dramatów w telewizji.”

Potencjały elektrofizjologiczne, takie jak potencjały wywołane biciem serca, normalnie nie są wykrywalne za pomocą MRI, a naukowcy uważają, że mogli je obserwować tylko dlatego, że jądrowe spiny protonów w mózgu były splątane.

Dr Kerskens dodał: „Jeśli splątanie jest jedynym możliwym wyjaśnieniem w tym przypadku, to oznaczałoby to, że procesy mózgowe musiały oddziaływać ze spinami jądrowymi, pośrednicząc w splątaniu między spinami jądrowymi. W rezultacie możemy wywnioskować, że te funkcje mózgu muszą być kwantowe.

„Ponieważ te funkcje mózgu były również skorelowane z wydajnością pamięci krótkotrwałej i świadomą świadomością, jest prawdopodobne, że te procesy kwantowe są ważną częścią naszych poznawczych i świadomych funkcji mózgu.

„Kwantowe procesy mózgowe mogłyby wyjaśnić, dlaczego wciąż możemy przewyższać superkomputery, jeśli chodzi o nieprzewidziane okoliczności, podejmowanie decyzji lub uczenie się czegoś nowego. Nasze eksperymenty przeprowadzone zaledwie 50 metrów od sali wykładowej, w której Schrödinger przedstawił swoje słynne myśli o życiu, mogą rzucić światło na tajemnice biologii, a także na świadomość, która z naukowego punktu widzenia jest jeszcze trudniejsza do uchwycenia.”

Badania te były wspierane przez Science Foundation Ireland i TCIN.

Źródło: Trinity College Dublin

Dodaj komentarz