NFT na WOŚP: nikatowe dzieła sztuki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

NFT na WOŚP: nikatowe dzieła sztuki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Cyfrową wersję obrazu autorstwa Rafała Olbińskiego „Pokój dziecinny” (1999 r.) można wylicytować w ramach aukcji na rzecz 32. Finału WOŚP. To pierwsze i jedyne do tej pory dzieło artysty dostępne w formie tokenu NFT. Poza Rafałem Olbińskim swoje prace w postaci tokenów NFT udostępnili także: Sabina Maria Grzyb, Marcin Mikołajczak i Szymon Chwalisz. Kolekcję przygotowała i przekazała firma SmartVerum, która tworzy kompleksowe i bezpieczne rozwiązania dla artystów i kolekcjonerów zainteresowanych sztuką cyfrową.

Dzieło Rafała Olbińskiego „Pokój dziecinny” (1999 r), a także obrazy: Sabiny Marii Grzyb „Ptasie opowieści” (2023 r.), Marcina Mikołajczaka „Nostalgia” (2023 r.) oraz Szymona Chwalisza „Wycieczka po godność” (2021 r.) po raz pierwszy zyskały formę niewymiennych tokenów i są dostępne na aukcjach w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dla Rafała Olbińskiego, wybitnego ilustratora i plakacisty, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich malarzy, a także dla wszystkich pozostałych artystów, to pierwsze w karierze doświadczenie ze sztuką cyfrową. NFT (ang. Non-Fungible Tokens) stanowią globalny standard certyfikowania autentyczności, są rodzajem cyfrowych przedmiotów, aktywów, które można posiadać, kupować, sprzedawać lub przekazywać. W formie NFT są oferowane między innymi dzieła sztuki, które cieszą się wśród kolekcjonerów rosnącym zainteresowaniem.

Dzieła można licytować na polskiej platformie do obrotu NFT Influ.com pod adresem https://nft.wosp.org.pl/art. Sam proces licytacji jest intuicyjny, oparty o klasyczne zasady i nie wymaga zastosowania dodatkowych narzędzi, w tym portfela kryptowalut. Płatność po zakończonej licytacji będzie realizowana w złotówkach. Aukcje potrwają do 28 stycznia, do godziny 23:59. Poza prawami do cyfrowej wersji dzieła zwycięzcy poszczególnych licytacji otrzymają imienne certyfikaty zakupu, zaproszenia na wydarzenie VIP oraz prezent niespodziankę.

Dzieła NFT dostępne na aukcjach powstały w standardzie ERC-721 z wykorzystaniem protokołu Polygon, który jest jedną z najbardziej dostępnych, szybkich oraz ekologicznych sieci blockchain wykorzystujących energooszczędny mechanizm walidacji Proof-of-Stake. Za kompleksowe stworzenie i przekazanie kolekcji oraz prowadzenie aukcji odpowiada SmartVerum, firma wspierająca artystów oraz kolekcjonerów inwestujących w sztukę cyfrową.

„Obrót cyfrowymi dziełami sztuki daje wiele możliwości. Nie tylko staje się kolejną szansą dla artystów, galerii i domów aukcyjnych. Potencjał sztuki NFT doceniają również organizacje międzynarodowe, globalne instytucje oraz społecznicy poszukujący narzędzi, które mogłyby efektywnie wesprzeć cele charytatywne” – zwraca uwagę Tomasz Jaworski, prezes zarządu SmartVerum, firmy, która stworzyła kolekcję i przekazała ją na rzecz 32. Finału. „Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od zawsze świadomie i odważnie czerpie z technologicznych nowości i nie boi się wyznaczać trendów. Jesteśmy przekonani, że nasza akcja spotka się z entuzjazmem ze strony kolekcjonerów i pasjonatów sztuki. Jesteśmy też bardzo wdzięczni wszystkim artystom, dzięki którym wspólnie mogliśmy stworzyć tę kolekcję. Spotkajmy się na naszych aukcjach i zagrajmy razem na rzecz celu 32. Finału WOŚP” – dodaje Tomasz Jaworski.

Źródło informacji: SmartVerum

Dodaj komentarz