Niebezpieczne rasy psów – najbardziej agresywne odmiany

Niebezpieczne rasy psów – najbardziej agresywne odmiany

Pies  z natury traktowany jest jako najwierniejszy przyjaciel człowieka. oddany i posłuszny ma nie tylko strzec domowego miru, ale także być towarzyszem zabaw i wiernym kompanem podczas spacerów. Najczęściej kojarzy się z łagodnym pupilem i traktuje się go jako członka rodziny. Istnieje jednak pewna grupa psów, uznawanych za wysoce niebezpieczne, których hodowlę regulują przepisy prawne. 

Niebezpieczne rasy psów, a przepisy prawne

Artykuł 10 Ustawy o Ochronie Zwierząt mówi o tym, że prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta, prezydenta bądź burmistrza na wniosek składany przez właściciela. W składanym wniosku mają zostać udzielone takie informacje jak:

  • rasa psa
  • zamierzona ilość utrzymywanych psów
  • pochodzenie psa
  • miejsce przetrzymywania
  • informacje o oznakowaniu np. chip
  • opis warunków, w których pies będzie przebywał

Specjaliści zajmujący się zachowaniem i psychiką psów (behawioryści), zgodnie twierdzą, że każdy pies może stać się agresywny, jeśli został wychowany w niewłaściwych warunkach. Mimo to, istnieje  11 najbardziej agresywnych ras psów, których utrzymywanie bez pozwolenia jest niezgodne  z prawem.

Niebezpieczne rasy psów – lista

Poniżej najbardziej agresywne rasy psów

  1. amerykański pitbulterier
  2. pies z Majorki
  3. buldog amerykański
  4. dog argentyński
  5. pies kanaryjski
  6. tosa inu
  7. rottweiler 
  8. akbash dog
  9. anatolian karabash
  10. moskiewski stróżujący
  11. owczarek kaukaski

Amerykański pitbulterier

Klasyfikowany jako pies stróżujący i obronny. Jest dobrze zbudowany, o kwadratowej muskulaturze i szerokim pyskiem. Posiada krótką i sztywną sierść. Z natury jest psem lubiącym wysoką aktywność fizyczną. Dobrze wychowanego cechuje lojalność, oddanie i posłuszeństwo

Pies z Majorki 

Pies średniej wielkości o rozbudowanej muskulaturze i dużej czaszce. Ma krótką i sztywną sierść. Uszy krótkie i grube u nasady, oczy duże. Z charakteru jest spokojny i opanowany. Idealnie “dogaduje się” z dziećmi. Ze względu na swoją energiczność wskazane są dla niego długie i regularne spacery.

Buldog amerykański

Pies średniej długości i krępej budowy. Ma krótką sierść, która może przybierać barwę płową, brązową, kremową czy czerwoną. Wyróżnia się dwie linie hodowlane : classic i standard, które różnią się nieco budową. Jest psem silnie broniącym swojego terytorium. Sprawdzi się jako pies stróżujący. Jako, że lubi samotność nie jest polecany dla rodzin z dziećmi.

Dog argentyński

Jest silnym i masywnym psem o przylegającej i gładkiej sierści, zawsze o białym umaszczeniu. Z natury są uparte i wykazują wysoki poziom instynktu myśliwskiego. Mają silny i mocny charakter, a ich tresura wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. CIężko im żyć w komitywie z innymi psami lub kotami.

Pies kanaryjski

Umięśniony pies o średniej wysokości i harmonijnej budowie ciała. Charakterystyczna dla tej rasy jest duża głowa, szeroka głowa oraz zmarszczki utworzone przez grubą skórę.  To pies lubiący aktywność i zabawy z dziećmi, jednak ze względu na jego wrodzony temperament muszą się one zawsze odbywać pod nadzorem dorosłych. Sprawdzi się w roli psa stróżującego.

Tosa inu 

Jest to duży i umięśniony pies o twardej przylegającej sierści i “eleganckiej” postawie. Umaszczenie czerwone, płowe, pręgowane, czarne, apricot. Lubi dominować, dlatego do wychowania potrzebuje silnej ręki i zdecydowanego właściciela. Jest psem odważnym, który ma duży problem z akceptacją innych zwierząt.

Rottweiler

Rottweiler jest umięśnionym i krzepkim psem o proporcjonalnej sylwetce, szerokiej i umięśnionej klatce. Ma czarne umaszczenie czerwono-brązowym podpaleniem na policzkach, kufie, szyi, klatce piersiowej, łapach i pod nasadą ogona. Są psami przyjaznymi o dużej inteligencji, a właściwie wytresowane cechują się spokojem i opanowaniem. 

Akbash dog

Psy mocno zbudowane o opuszczonych uszach i gęstym ogonie. Jest wysoki i długonogi. Cechuje go imponująca siła, wytrzymałość i odwaga. Nie ma oporów przed atakowaniem większych od siebie osobników. W stosunku do opiekunów wierne i łagodne, wykazujące się wobec nich dużą opiekuńczością.

Anatolian karabash

Ma jednolicie białe umaszczenie o długim włosiu. Jest potężnym psem o mocnej sylwetce i dużej głowie. Uszy średniej wielkości, ogon długi i zakręcony na końcu. To dumny, niezależny i pewny siebie pies, który z oddaniem broni swojego terytorium. Spokojny i łagodny, nie okazuje agresji bez wyraźnego powodu.

Moskiewski stróżujący

To pies o dużych gabarytach, masywnej głowie i niewielkich uszach. Ma grubą, dobrze przylegającą skórę, sierść grubą i długą. Jest psem obronno – stróżującym o trudnym charakterze, wymaga więc specjalistycznego szkolenia. Podporządkowanie go jest trudne i wymaga cierpliwości. SIlnie broni swojego terytorium, w związku z czym wobec innych zwierząt może zachowywać się agresywnie.

Owczarek kaukaski

Ma mocne kości i krępą, silnie umięśnioną budowę ciała, otuloną gęstą sierścią. Wykazuje się zrównoważeniem, jednak w chwili zagrożenia nie zawaha się zaatakować. Pozornie leniwy i spokojny, jest bystrym obserwatorem, który potrzebuje mnóstwa ruchu. 

Dodaj komentarz