Nowe przepisy podatkowe 2024

Nowe przepisy podatkowe 2024

Większość zeszłorocznych spraw domknęliśmy, żegnając 2023. Za pasem jednak sezon rozliczeń z fiskusem. Mamy czas na złożenie PIT 2023 do 30 kwietnia, zaś pracodawcy mogą dostarczyć nasze rozliczenia do urzędu najpóźniej do końca lutego. W gospodarce wiele dyskutowało się o sprawie obniżonych stawek podatku VAT, kwestii podatku minimalnego dla spółek ze stratą oraz osiągających niską rentowność, zmianach możliwości wystawiania faktur, a także o zwiększeniu bezpieczeństwa transakcji finansowych. Każdy obywatel rozliczający się z podatku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinien sprawdzić, jakie zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia 2024 r.  Bardzo istotne pozostaje przedłużenie obowiązywania zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze, podniesienie akcyzy na alkohol i papierosy, wprowadzenie opłaty 6% PCC dla osób kupujących szóste i kolejne mieszkanie w tej samej inwestycji. To jednak tylko część regulacji, jakie niosą za sobą nowe przepisy podatkowe.

W tym artykule znajdziesz informacje:

  • Jakie zmiany zaszły w prawie podatkowym w 2024 roku?
  • Nowy podatek minimalny dla spółek wykazujących stratę oraz niską rentowność
  • Przedłużenie zerowych stawek podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze
  • Kwota wolna od podatku oraz progi podatkowe w 2024 roku
  • Jak wygodnie i właściwie rozliczyć PIT 2023?

Zapraszamy do lektury!

Jakie zmiany zaszły w prawie podatkowym w 2024 roku?

Nowe przepisy podatkowe ustalone przez Ministerstwo Finansów na dany rok podatkowy zawsze budzą niepokój podatników i przedsiębiorców, a zarazem często stanowią szansę dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na otrzymanie zwrotu podatku, który wyraźnie zasili budżet firmy. Choć Nowy Ład oraz jego druga odsłona w ubiegłych latach wprowadziły spore zamieszanie w sezonie rozliczenia podatku dochodowego, prawo podatkowe z 1 stycznia 2024 zmieni się nieznacznie. Wiele uchwał zostało podtrzymanych, wprowadzono kilka istotnych zmian m.in. dla firm nierentownych, a także właścicieli większej liczby nieruchomości. Brak należytej staranności w rozliczaniu podatku czy faktur zaliczkowych przez podatników prowadzących działalność gospodarczą może narazić na straty podatkowe, przez co może zajść konieczność powtórnego rozliczenia w kolejnym roku.

Nowy podatek minimalny dla spółek wykazując stratę oraz niską rentowność

Jeszcze w połowie zeszłego roku Minister Finansów zapowiadał zmiany w zakresie podatku minimalnego, które ostatecznie u progu nowego roku podatkowego wywołują największe zamieszanie. To kolejna forma opodatkowania podatkiem CIT. Stawka przy podatku minimalnym wynosi 10% podstawy opodatkowania. Od 1 stycznia 2024 roku podatek ten obejmie spółki, które wykazały w roku 2023 stratę, jak również te, które osiągają niską rentowność bez uzasadnionej przyczyny. Każda osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, również jednoosobową, przy rozliczeniu całości swoich dochodów musi mieć to na uwadze.  

Przedłużenie zerowych stawek podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze

W odpowiedzi na kryzys gospodarczy wywołany najpierw pandemią koronawirusa, a następnie wojną na Ukrainie, rząd zdecydował się wprowadzić zerową stawkę VAT na podstawowe produkty spożywcze – tj. owoce, warzywa, nabiał, mięso i produkty zbożowe. Choć spekulowano, że standardowa stawka VAT na te artykuły powróci już z początkiem roku, na mocy ustawy z 9 grudnia 2023 roku zerowa stawka będzie przedłużona przynajmniej do końca marca 2024. Możliwość odliczenia pewnych opłat wynika z warunków prawnych danego podatnika i tego, jaką działalność prowadzi, dlatego też warto odwiedzić sprawdzony portal podatkowy jeszcze przed przystąpieniem do rozliczania minionego roku podatkowego

Kwota wolna od podatku oraz progi podatkowe w 2024 roku

Wszyscy, którzy podlegają obowiązkowi podatkowemu, powinni poznać szeroki katalog wyłączeń oraz ulg, który został wprowadzony jeszcze na mocy Nowego Ładu. Kwota wolna od podatku wbrew zapowiedziom, jakie mogliśmy usłyszeć w kampanii wyborczej, pozostaje bez zmian w stosunku do zeszłego roku. Wynosi zatem niezmiennie 30 000 zł. Zmianom nie uległy również progi podatkowe przy podatku dochodowym. To odpowiednio 12% dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz 32% w przypadku przekroczenia progu 120 000 dochodu. Zmiany w PIT za 2023 w 2024 nie są więc radykalne, jednak warto zapoznać się z nimi zawczasu. Przedsiębiorcy będą za to musieli wystawiać faktury ustrukturyzowane w związku z wprowadzeniem Krajowego Rejestru e-Faktur (KReF). A zatem w biurach rachunkowych należy wymienić stare systemy i od nowego roku korzystać z powszechnie stosowanego oprogramowania księgowego. 

Jak wygodnie i właściwie rozliczyć PIT 2023?

Rozliczanie podatku dochodowego PIT dla osób, które robiły to w przeszłości, nie powinno sprawić problemów. Zmiany są bowiem jednostkowe i nieznaczne, nie wszystkie również powszechne – dotyczą wybranych podatników z zależności m.in. od wybranych ulg oraz formy prowadzonej działalności gospodarczej. Z pewnością przydatny okaże się darmowy program do rozliczania PIT, który przeprowadzi nas przez wszystkie etapy wypełniania formularza i umożliwi skorzystanie z wszystkich przysługujących nam ulg i odliczeń.

Dodaj komentarz