Dom typu kostka wygląda efektownie i ma funkcjonalny układ pomieszczeń. Taki budynek sprawdza się szczególnie w roli domu wielorodzinnego, ponieważ łatwo go rozbudować w poziomie lub nadbudować. Kostki są łatwe w zaaranżowaniu nie tylko na parterze, ale także na piętrze, ze względu na brak skosów.
Dom o układzie kostki był budynkiem typowym dla okresu PRL-u. Współczesne kostki zyskały na estetyce i przypominają raczej nowoczesne wille niż szare kanciaste klocki.
Dom typu kostka ‒ z czego zbudować i czy warto wybrać taki projekt?
Dom typu kostka ma jasny i funkcjonalny rozkład pomieszczeń i nie ma w nim trudnych do zaaranżowania skosów. Zachętą do wyboru budynku o geometrycznym układzie mogą być m.in. koszty. Nie przewyższają one tych, jakie trzeba ponieść przy budowie klasycznego domu, a do wzniesienia ścian w obydwu technologiach używane są takie same materiały (o wysokiej wytrzymałości, izolacyjności i odporności na ściskanie). Przykładem są bloczki z betonu komórkowego, z których można wznosić przegrody konstrukcyjne o grubości 18, 15 bądź 12 cm zarówno w klasycznym domu, jak i nowoczesnej kostce. Jedna paleta silka wystarczy na zbudowanie średnio 3 m2. Nowoczesne domy kostki są oparte na bryle kwadratu i pokryte płaskim dachem. Zaletą takiej konstrukcji jest możliwość dowolnego zaaranżowania przestrzeni na najwyższym poziomie budynku. Na dachu można urządzić taras lub ogród, dzięki czemu zyskuje się dodatkową przestrzeń użytkową i strefę relaksu na świeżym powietrzu. Jest to szczególnie istotne, gdy działka budowlana ma ograniczoną powierzchnię i nie mamy do dyspozycji dużo miejsca wokół domu lub za nim. Płaskie dachy są odporne na porywisty wiatr i z łatwością można na nich zamocować kolektory słoneczne, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem.
Jakie ograniczenia wiążą się z budową nowoczesnej kostki?
Jak każde rozwiązanie, tak i budowa kostek ma pewne wady. Jeśli chodzi o dach płaski, największą wadą jest obowiązek odśnieżania oraz konieczność wykonania specjalnego odwodnienia, które zapewni swobodny odpływ wody i zmniejszy ryzyko wnikania wody w ściany domu. Dzięki innowacyjnym technologiom istnieją systemy podgrzewania dachu, dzięki którym śnieg się roztapia i w postaci wody spływa z dachu, jednak ich montaż jest kosztowny i często trudno dostępny. Ograniczenia dotyczą też samej konstrukcji budynku. O ile jest on dość prosty w budowie i nadbudowie, o tyle wszelkie ingerencje w zmianę przeznaczenia pomieszczeń są już bardziej skomplikowane. Problematyczne mogą być także niektóre prace remontowe, takie jak przesunięcie lub wyburzenie ścian oraz zmiana położenia schodów. Ich realizacja nie jest niemożliwa, ale wymaga większego wysiłku, a także współpracy z wykwalifikowanym architektem.