Od listopada granice USA ponownie otwarte! Skorzystaj z ESTA!

Od listopada granice USA ponownie otwarte! Skorzystaj z ESTA!

Przed 11 listopada 2019 r. jak i w czasie zamkniętych granic ze względu na pandemię koronawirusa podróże do USA były utrudnione. Jeszcze wcześniej musieliśmy się starać o wizę z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, następnie granice ze względu na pandemie były zamknięte. Jednak od 8 listopada 2021 r. podróżowanie do USA nie było prostsze! Granice USA ponownie zostały otworzone. Wystarczy wypełnić wniosek, dostać jego akceptację i możemy jechać na lotnisko! 

Czym jest ESTA?

Wniosek ESTA jest dokumentem, który pozwala nam na wjazd do USA. Polska po spełnieniu odpowiednich warunków i wytycznych dołączyła do grona krajów, których obywatele mają możliwość podróżowania w celach turystycznych do 90 dni bez wizy. Polska dołączyła do nich na krótko przed rozpoczęciem się pandemii. Wniosek ESTA zastąpił dotychczasową wizę turystyczną. Jego koszt to 14 USD. Jeśli chcemy przekroczyć granicę drogą powietrzną lub morską powinniśmy zrobić to posiadając zaakceptowany wniosek ESTA. Chcąc dostać się do kraju drogą lądową nie mamy potrzeby składania wniosku. Musimy jednak pamiętać, że dane muszą się zgadzać z tymi z paszportu, a po jego wymianie musimy wystąpić o nowy wniosek.

Warunki wjazdowe do USA

Aby wjechać do USA należy mieć zaakceptowany wniosek ESTA USA. Rejestracja jest ważna 2 lata od momentu jej zatwierdzenia. Od 11 listopada 2019 r. wyjeżdżając do USA w celach turystycznych poniżej 90 dni nie musimy już aplikować o wizę, chociaż jeśli mamy ją w paszporcie to w dalszym ciągu możemy z nią podróżować. Wniosek ESTA zastąpił dotychczasową wizę turystyczną, o którą trzeba było się starać w Ambasadzie lub Konsulacie USA.

Ze względu na dołączenie przez Polskę do programu Visa Waiver Program wystarczy zaakceptowany wniosek o Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Warto pamiętać, żeby złożyć o niego wniosek odpowiednio wcześnie. Sugeruje się aby dokonać rejestracji na co najmniej 72 godziny przed przyjazdem. W tym czasie nasze dane będą sprawdzane, a my powinniśmy otrzymać akceptacje wniosku lub jego odrzucenie. To o wiele krótszy czas niż aplikowania o wizę turystyczną. Oprócz zaakceptowanego wniosku ESTA musimy pamiętać o zabraniu ze sobą paszportu z czipem do odczytu komputerowego.

Otwarte granice do USA

Niestety ze względu na pandemię granice USA przy podróży z Europy zostały na długo zamknięte. Podróżowanie do tego kraju było znacznie utrudnione. Do tej pory aby móc przekroczyć granicę należało przebywać poza Europą  przynajmniej 2 tygodnie. Sytuacja zmieniła się z dniem 8 listopada 2021 r. Granice USA ponownie zostały otwarte! Od tego dnia po spełnieniu warunków związanych z pandemią koronawirusa (szczepienia, testy), zaakceptowanym wnioskiem ESTA i paszportem ważnym na czas naszej podróży możemy przekroczyć granicę USA.

Otwarcie granic jak i możliwość podróżowania z zaakceptowanym wnioskiem ESTA ułatwi podróżowanie wielu turystom. Koszt dokumentów i czas potrzebny na ich organizacje jest znacznie krótszy i niższy. Dla nas brzmi to zachęcająco! Kto decyduje się na wyjazd?

Dodaj komentarz