Odtrucie alkoholowe. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Odtrucie alkoholowe. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Nadmierne spożycie alkoholu nigdy nie przebiega bezkarnie. Wszelkie trunki zawierające procenty przyjmowane regularnie i w dużych ilościach są toksyczne dla organizmu. Jeśli ktoś ma problem z nadużywaniem procentów przychodzi moment, gdy jedynym ratunkiem jest odtruwanie. Należy przeprowadzić detoks alkoholowy, który przywraca stan równowagi i przywraca do codziennego funkcjonowania. 

Jakie są objawy zatrucia alkoholem?

Zatrucie alkoholowe to zespół niepożądanych objawów ze strony organizmu. Manifestuje on w ten sposób zetknięcie się ze szkodzącą mu substancją. Objawy mogą być różne. Bez względu na to czy występują bóle głowy, dreszcze, czy zaburzenia świadomości z pewnością będą bardzo intensywne i nie sposób pomylić ich z niczym innym. 


Kac a alkoholowy zespół abstynencyjny

Jak to zwykle bywa dawka czyni truciznę. Powszechny kac znany też jako zespół dnia następnego nie jest niczym groźnym. Mimo że samopoczucie często jest fatalne, to nawet bez dodatkowego wspomagania mija samoistnie po kilku, góra kilkunastu godzinach. Zazwyczaj wystarczy samo nawodnienie organizmu, aby poczuć się lepiej.

Długotrwałe przyjmowanie nawet niewielkich, ale podawanych regularnie dawek alkoholu skutkuje uzależnieniem. Jest często początkiem nałogu alkoholowego, czyli stanu uzależnienia psychicznego i fizycznego. Objawem odstawienia jest wtedy wystąpienie zespołu abstynencyjnego. Tego stanu można doświadczyć również, gdy jednorazowo przyjmie się bardzo dużą dawkę alkoholu. Dochodzi wtedy do silnego zatrucia organizmu. 

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z regularnym przyjmowaniem mniejszych dawek, czy mówimy o jednorazowym nadmiernym spożyciu, to objawy ze strony organizmu będą podobne. Pojawią się silne bóle głowy, czasem też drgawki, szybsze bicie serca i przyspieszony oddech. Nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego to także zaburzenia świadomości. Osoba będąca w takim stanie może odczuwać charakterystyczne splątanie, chwilowe utraty przytomności. W skrajanych przypadkach może wystąpić padaczka alkoholowa. 


Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Odtruwanie alkoholowe może być ratunkiem w sytuacjach, gdy dojdzie do nadmiernego spożycia i wystąpienia objawów zatrucia. Jeśli środki regenerujące podawane drogą pokarmową okażą się nieskuteczne lub z uwagi na torsje zostaną zwrócone ratunkiem może być dożylne podanie środków. Aplikacja kroplówki zawierającej glukozę, witaminy oraz elektrolity może skutecznie postawić na nogi. 

Detoks alkoholowy w domu

W szczególnych sytuacjach odtruwanie można przeprowadzić w warunkach domowych. Oczyszczanie organizmu przeprowadza wtedy pielęgniarka lub lekarz. Warto szukać takich usług wpisując odtrucie alkoholowe Gdańsk lub inną interesującą nas w danym momencie lokalizację. Dożylne odtruwanie jest w pełni bezpieczne. Można w ten sposób nie tylko pozbyć się resztek alkoholu krążących w organizmie, ale też wzmocnić się i powrócić do codziennego funkcjonowania. Odtrucie alkoholowe polega, więc z jednej strony na dogłębnym oczyszczeniu organizmu, z drugiej zaś na uzupełnieniu braków, które spowodował alkohol. Tym sposobem gospodarka wodno-elektrolitowa wraca do równowagi. 


Odtrucie alkoholowe w ośrodku terapii uzależnień

O ile kroplówka podawana w warunkach domowych jest środkiem doraźnym, o tyle domowe sposoby mogą być nieskuteczne przy bardziej zaawansowanych problemach. Podczas długotrwałego spożywania alkoholu może dojść do wyniszczających procesów, których unormowanie będzie wymagało długofalowego działania. W takich przypadkach skuteczniejszym będzie skorzystanie z pobytu w terapii ośrodka uzależnień. 


Odtrucie alkoholowe na NFZ

Leczenie alkoholizmu można przeprowadzić zarówno podczas terapii przeprowadzanej w prywatnych ośrodkach, jak i w ramach NFZ. Nie jest do tego potrzebne skierowanie, a czas oczekiwania w wielu ośrodkach i poradniach nie jest długi. Bezpłatne leczenie regulowane jest przez polską ustawę „O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”. W ramach terapii w początkowym okresie podejmowane jest działanie mające na celu zniwelowanie skutków fizycznych. Dochodzi wtedy do odtrucia alkoholowego. Kolejnym etapem jest wsparcie psychologiczne. Ma ono wzmocnić osobowość osoby borykającej się z tym problemem oraz nauczyć radzenia sobie z pokusami i stresującymi doświadczeniami. 

Wyjście z uzależnienia – co po detoksie?

Wyjście z alkoholizmu nie kończy się nigdy na detoksie. To zaledwie pierwszy etap długiej drogi. Podejmowane wtedy kroki to zazwyczaj długotrwała psychoterapia, udział w różnych grupach wsparcia. Wiele badań wskazuje też na to, że alkoholikiem, nawet jeśli już niepijącym jest się do końca życia. Dlatego też zaleca się całkowitą abstynencję. W gorszych okresach nawet po wielu latach od zaprzestania picia może pojawić się pokusa ponownego sięgnięcia po kieliszek. Dlatego tak ważne jest wsparcie zaufanych osób, czy to bliskich, czy to ludzi, którzy w przeszłości doświadczyli podobnych trudności. Wtedy zdecydowanie łatwiej jest wytrwać w trzeźwości. 

Dodaj komentarz