Ogrody wertykalne jako innowacyjne rozwiązanie architektoniczne

Ogrody wertykalne jako innowacyjne rozwiązanie architektoniczne

Ogrody wertykalne, znane również jako żywe ściany lub ogrody pionowe, to innowacyjne rozwiązanie architektoniczne, które każdego dnia zdobywa coraz większą popularność. Zastanawialiście się kiedyś, ile waży system takiego ogrodu?

Otóż, waga opracowanego systemu ogrodu wertykalnego nie przekracza 25 kg/m2! Może to być zaskakujące, biorąc pod uwagę, że ogrody wertykalne to pionowe instalacje, pokryte żywymi roślinami, które zazwyczaj zamocowane są na stelażu przypominającym obraz lub pokrywające całą ścianę mieszkania, o różnych kształtach, takich jak prostokąt, kwadrat czy inne zaskakujące formy.

Ich niewielka waga sprawia, że ogrody wertykalne mogą być instalowane zarówno wewnętrznie w mieszkaniach, jak i zewnętrznie, na budynkach publicznych, muzeach czy galeriach. Dzięki temu, można cieszyć się pięknem zieleni zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i wewnętrznej aranżacji wnętrz.

Ogrody wertykalne nie tylko poprawiają estetykę przestrzeni, ale także przyczyniają się do oczyszczania powietrza oraz korzystnego wpływu na komfort psychiczny i zdrowie mieszkańców. Obecność roślinności w otoczeniu korzystnie wpływa na regenerację i redukcję stresu poprzez kontakt wzrokowy z roślinami.

Co więcej, ogrody wertykalne stanowią innowacyjną odpowiedź na wyzwania wynikające z negatywnych zmian w środowisku miejskim. Eliminacja powierzchni retencyjnych, wzrost nawierzchni nieprzepuszczających wody oraz zabudowa – to główne przyczyny problemów związanych z utratą wody opadowej w miastach. Dlatego inwestowanie w zielone rozwiązania, takie jak ogrody wertykalne czy zielone dachy, staje się coraz ważniejsze.

Ogrody wertykalne to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale także ciekawy element projektowy, który można dostosować do różnych aranżacji wnętrz. Ogród wertykalny może ozdabiać klasyczne lub nowoczesne pomieszczenia, nadając im niepowtarzalny charakter.

Zalety ogrodów wertykalnych

Istnieje wiele korzyści wynikających z instalacji ogrodów wertykalnych. Jedną z najbardziej oczywistych zalet jest estetyka, którą żywe ściany przynoszą. Dzięki nim puste ściany przekształcają się w estetyczne i ekologiczne przestrzenie, dodając uroku i poprawiając otoczenie wizualne. Ale to nie wszystko – istnieją także liczne korzyści ekologiczne i zdrowotne.

Ekologia: Ogrody wertykalne posiadają umiejętność oczyszczania i nawilżania powietrza. To szczególnie ważne w zimie, gdy występuje smog. Im więcej roślin w ogrodzie wertykalnym, tym lepszy efekt w zakresie oczyszczania powietrza. Ponadto, ogród wertykalny zmniejsza ilość kurzu w pomieszczeniu, co korzystnie wpływa na alergików.

Samopoczucie: Obcowanie z naturą przy ogrodach wertykalnych korzystnie wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną, szczególnie w miastach. Zieleń ma kojący wpływ na psychikę, może pomagać w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.

Estetyka: Ogrody wertykalne są atrakcyjnym elementem wystroju zarówno przestrzeni miejskich, jak i wnętrz. Są efektowne i dodają uroku zarówno zewnętrznym ścianom budynków, jak i wnętrzom.

Uniwersalność: Ogrody wertykalne doskonale sprawdzają się w przestrzeni biurowej oraz w domu, szczególnie gdy przestrzeń jest ograniczona. Mogą być instalowane zarówno na terenie zewnętrznym, jak i wewnątrz budynków.

Podsumowując, ogrody wertykalne od Hadart posiadają wiele zalet, takich jak: filtracja zanieczyszczeń z powietrza, regulacja wilgotności, redukcja kurzu, poprawa estetyki, a nawet miejsce schronienia dla ptaków i owadów. Warto jednak pamiętać o potencjalnych wadach, takich jak konieczność stałej pielęgnacji, zagrożenie zawilgocenia ściany czy konieczność stosowania systemu nawadniającego. Dlatego zawsze warto skorzystać z pomocy specjalistów przy planowaniu i pielęgnacji ogrodu wertykalnego.

Rośliny do ogrodów wertykalnych

W ogrodach wertykalnych można uprawiać wiele różnych gatunków roślin, zarówno ozdobnych, jak i użytkowych. Popularnymi wyborami są storczyki, begonie, paprocie oraz egzotyczne kwiaty. Wybór konkretnych roślin powinien zależeć od indywidualnych preferencji, ale również od warunków uprawy, takich jak nasłonecznienie, nawodnienie i wilgotność powietrza. Należy pamiętać, że dla dobrze rozwijających się roślin konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.

Rośliny do ogrodów wertykalnych powinny być odporne na zmienne warunki atmosferyczne, aby skutecznie rosnąć na specjalnych konstrukcjach. Ważne jest również, aby wybrać rośliny, które przyczynią się do stworzenia przyjemnej przestrzeni relaksacyjnej, oczyszczą powietrze, będą tłumić hałas oraz absorbować kurz. Storczyki, begonie, paprocie czy egzotyczne kwiaty są polecane do uprawy w ogrodach wertykalnych ze względu na swoje wymagania odnośnie warunków wzrostu i pielęgnacji.

Podczas tworzenia ogrodu wertykalnego ważne jest odpowiednie zaplanowanie i dobór roślin. Możliwe jest samodzielne stworzenie ogrodu wertykalnego, jednak zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalistów specjalizujących się w tworzeniu ogrodów wertykalnych, szczególnie w przypadku tworzenia ogrodów wewnątrz budynków.

Dodaj komentarz