Olej z pestek malin daje wysoką ochronę przeciwsłoneczną?

Olej z pestek malin daje wysoką ochronę przeciwsłoneczną?

Olej z pestek malin ma pewne właściwości przeciwsłoneczne, jednak nie ma dowodów naukowych na to, że samodzielnie stosowany może skutecznie ochronić naszą skórę przed promieniowaniem UV. Warto też pamiętać, że kremy z filtrem należy stosować przez cały rok, a nie tylko w upalne lato. Jesienią i zimą można natomiast wybierać te z niższym poziomem ochrony niż latem.

W ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować wzrost zainteresowania stosowaniem olejków naturalnych jako filtrów przeciwsłonecznych. W internecie można znaleźć setki przepisów na domowe sposoby ochrony przeciwsłonecznej. Mówi się na przykład, że najlepsze efekty uzyskamy stosując olej z pestek malin lub olej z nasion marchwi. W oleju z pestek malin stopień ochrony przeciwsłonecznej (tzw. SPF – sun protection factor) ma wynosić od 30 do 50.

Onkolog przestrzega: nie dajmy się zwieść! Prof. Piotra Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie podkreśla, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność nasion marchwi czy oleju z malin w ochronie skóry przed promieniowaniem UV. 

Zwraca uwagę, że informacje na temat skuteczności przeciwsłonecznej ochrony oleju z pestek malin są raczej powierzchowne. Faktycznie, zapewnia on pewną ochronę przed promieniowaniem UV, jednak ochrona ta nie wystarczy, aby ustrzec się uszkodzeniami skóry. Olej z pestek malin daje ochronę głównie przed promieniami UVB, zaś dość słabo chroni przed innymi rodzajami promieniowania.

Podstawowe wiadomości o promieniowaniu słonecznym

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) stanowi zaledwie 1 proc. promieniowania słonecznego, ale nawet ten niewielki odsetek niesie ryzyko dla osób nadmiernie wystawiających się na słońce. Są dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego szczególnie istotne dla ludzkiej skóry:

  • UVA – wnika do skóry i uszkadza włókna kolagenu i elastyny, wyrządzając przez to nieodwracalne zmiany. To przez nie skóra szybciej się starzeje i nadmiernie wysusza.
  • UVB – to główny winowajca zaczerwienienia skóry i oparzeń słonecznych. Powoduje syntezę barwnika skóry, a przy nadmiernej ekspozycji na nie ten rodzaj promieniowania ma działanie rakotwórcze. Nie wnika w głąb skóry, działając na jej powierzchni.

Rocznie w Polsce obserwuje się około trzech tysięcy zachorowań na czerniaka, a nie jest to jedyny nowotwór, do rozwoju którego przyczyniają się promienie słońca. Osoby o jasnej karnacji oraz te, w rodzinie których były przypadki zachorowania na onkologiczne choroby skóry, powinny szczególnie chronić swoją skórę, także zimą, bo są bardziej narażone na nowotwory takie jak czerniak.

Olej z pestek z malin: zalety

Olej z pestek malin warto stosować ze względu na inne właściwości. Ma ich mnóstwo: m.in. łagodzi stany zapalne i podrażnienia, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, wzmacnia barierę lipidową naskórka, reguluje poziom sebum, neutralizuje wolne rodniki. Jednak nie jest on zalecany jako filtr przeciwsłoneczny, szczególnie jeśli stosowany jako jedyny.

Warto w tym momencie wspomnieć, że lista mitycznych substancji, które nie mają żadnych dowodów na swoją skuteczność w ochronie przeciwsłonecznej jest długa, dlatego onkolodzy sugerują, aby nadmiernie nie ufać internetowym doniesieniom. Zalecają sprawdzone sposoby ochrony przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.

„Należy używać kremów z filtrem UV, nosić okulary przeciwsłoneczne, nakrycie na głowę, ubrania z rękawem, unikać słońca w godz. 10:00-14:00” – wymienia prof. Rutkowski.

Korzystając z okazji onkolog uczula także, aby unikać solariów, które zwiększają ryzyko nowotworów skóry aż o 20 proc.

„Na solarium na promieniowanie UV wystawione jest z reguły całe ciało. Dawka promieniowania UV, jaką otrzymuje nasza skóra podczas jednej sesji opalania na solarium, jest mocniejsza nawet 15 razy niż w południe na plaży Morza Śródziemnego!” – ostrzega specjalista. 

Profesor zaleca także, aby uważnie obserwować znamiona.

„To proste i może uratować nam życie” – przypomina onkolog.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródła:

Akademia Czerniaka 

N. Kalinowska, I. Nowak: Właściwości oleju z malin i wykorzystanie z kosmetyce, w: Kosmetologia, 2017

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Dodaj komentarz