Opadająca powieka: przyczyny, rodzaje, objawy, zabieg

Opadająca powieka: przyczyny, rodzaje, objawy, zabieg

Opadająca powieka to coś co nie tylko sprawia, że wyglądasz na zmęczonego, ale może również zakłócać widzenie. Istnieje kilka różnych przyczyn opadania powiek, w tym wiek, alergie i stany neurologiczne. Leczenie będzie zależeć od przyczyny. W tym artykule omówimy różne przyczyny opadania powiek, a także objawy i możliwości leczenia.

Spis treści:

 1. Opadająca powieka: przyczyny
 2. Opadająca powieka: rodzaje
 3. Opadająca powieka: objawy
 4. Opadająca powieka: zabieg
 5. Zakończenie

Opadająca powieka: przyczyny

 • Starzenie się jest jedną z najczęstszych przyczyn opadania powiek. Wraz z wiekiem nasza skóra i tkanka mięśniowa zaczynają wiotczeć, co utrudnia utrzymanie otwartych oczu.
 • Otyłość również odgrywa rolę w powodowaniu opadających powiek. Dodatkowa waga wywiera nacisk na oczodół, co utrudnia utrzymanie otwartych oczu.
 • Inną przyczyną opadania powiek jest stan neurologiczny zwany myasthenia gravis. Ten stan jest spowodowany nieprawidłowymi przeciwciałami, które atakują mięśnie odpowiedzialne za poruszanie gałką oczną. Objawy myasthenia gravis obejmują trudności w otwieraniu oczu, zmęczenie i osłabienie innych grup mięśni w całym ciele.
 • Inne przyczyny opadania powiek można przypisać urazom oka lub infekcjom. Guz lub stan zapalny w okolicy oka może również powodować opadanie powiek.

Opadająca powieka: rodzaje 

Istnieje wiele różnych rodzajów opadających powiek, a każdy z nich ma swój własny, unikalny zestaw przyczyn i objawów. Niektóre z najczęstszych rodzajów opadających powiek to ptoza, blepharochalasis i dermatochalasis. Ptoza to stan, w którym powieka opada z powodu osłabienia mięśni lub paraliżu, podczas gdy blepharochalasis to stan, który powoduje ścieńczenie skóry powiek. Dermatochalasis to rodzaj opadania powiek, który jest spowodowany zbyt dużym naciskiem na powieki przez makijaż, soczewki kontaktowe lub okulary. 

Opadająca powieka: objawy

Istnieje wiele różnych objawów, które mogą wskazywać na opadające powieki. Obejmują one:

 • Trudności z otwarciem oczu
 • Uczucie ciężkości powiek
 • Nadmierne łzawienie
 • Rozmyty obraz
 • Wrażliwość na światło

Opadająca powieka: zabieg

Pierwszym krokiem w diagnozowaniu przyczyny opadania powiek jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Twój lekarz przeprowadzi historię medyczną, przeprowadzi badanie i zleci kilka badań krwi, aby wykluczyć podstawowe schorzenia, takie jak myasthenia gravis. Jeśli podejrzewa się stan neurologiczny lub infekcję jako przyczynę, dalsze badania mogą być zlecone przez okulistę lub neurologa. Można wykonać badanie MRI lub tomografię komputerową, aby lepiej przyjrzeć się mięśniom i nerwom w oczodole. 

Dla osób z opadającymi powiekami dostępnych jest kilka różnych opcji leczenia. W zależności od przyczyny niektóre metody leczenia będą działać lepiej niż inne. Operacja jest jednym z najczęstszych sposobów korygowania opadania powiek. Istnieją dwa rodzaje operacji, które można wykonać. W górnej plastyce powiek chirurdzy usuwają nadmiar tłuszczu z okolic oka i napinają leżącą pod nim tkankę. Ta procedura jest zwykle stosowana do korygowania zwiotczenia skóry wokół oczu, ale może być również stosowana do korygowania opadania powiek. W dolnej plastyce powiek chirurdzy odcinają część mięśnia dolnej powieki i zastępują ją innym rodzajem tkanki, która jest w stanie łatwiej unieść powiekę. Ta operacja jest najczęściej stosowana u osób, które przeszły udar lub schorzenia neurologiczne, które uniemożliwiły im pełne otwarcie oczu. 

Zakończenie

Problem z opadającą powieką może być spowodowany wieloma czynnikami. Leczenie zależy od przyczyny, ale zazwyczaj obejmuje leki i operację. Jeśli cierpisz na ten problem i jeszcze nie szukałeś leczenia, ważne jest, aby zrobić to jak najszybciej, aby uniknąć problemów ze wzrokiem.

Dodaj komentarz