Organizacja imprezy masowej – o czym należy pamiętać?

Organizacja imprezy masowej – o czym należy pamiętać?

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz miał okazję wziąć udział w imprezie masowej. Tego rodzaju wydarzenia stanowią jedne z najczęściej organizowanych eventów. Impreza masowa to dla uczestników wspaniała zabawa, rozrywka i mnóstwo pozytywnej energii. A jak wygląda to z perspektywy potencjalnego organizatora? O czym musi wiedzieć osoba planująca przeprowadzenie imprezy z udziałem bardzo licznej i zróżnicowanej publiczności? Ten artykuł przedstawia i systematyzuje wiedzę na ten temat.

Definicja imprezy masowej

Określenie „impreza masowa” jest powszechnie używanym terminem. Lecz co to właściwie oznacza? Impreza masowa to, w największym skrócie, event o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub sportowym przewidziany dla dużej liczby uczestników. Imprezy masowe są organizowane przede wszystkim w celu dobrej zabawy oraz dostarczenia odbiorcom rozrywki poprzez różne atrakcje. Imprezami masowymi są między innymi różnego rodzaju koncerty, festiwale, festyny, kabarety, pikniki, pokazy, przedstawienia uliczne, kiermasze, marsze czy wydarzenia sportowe (w tym mecze piłki nożnej). Tak duże przedsięwzięcia wymagają oczywiście odpowiedniego przygotowania oraz dobrego pomysłu, aby zachęcić wiele osób do wzięcia w nich udziału. Organizacji imprezy masowej należy poświęcić zdecydowanie więcej czasu niż realizacji wszelkich eventów online czy hybrydowych. Przygotowanie takiego projektu wiąże się z koniecznością wielopłaszczyznowej, doskonale skoordynowanej pracy. Planując organizację imprezy masowej, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Realizacją i obsługą tego typu wydarzeń zajmują się wyspecjalizowane agencje eventowe. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie pod adresem https://cma.pl/obsluga-imprez-masowych/.

Formalności przy organizowaniu imprez masowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przez pojęcie imprezy masowej należy rozumieć wydarzenie, w którym bierze udział co najmniej:

  • 1000 osób na otwartej przestrzeni,
  • 500 osób w budynkach, obiektach sportowych (imprezy artystyczno-rozrywkowe),
  • 300 osób w budynkach, obiektach sportowych (imprezy sportowe).

W przypadku imprezy masowej organizatorzy muszą spełnić szereg różnorodnych wymogów, określonych w szczególności w przepisach sanitarnych, przepisach prawa budowlanego i przepisach w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Zorganizowanie imprezy masowej wiąże się także z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań związanych z zapleczem higieniczno-sanitarnym przestrzeni, w której odbywa się wydarzenie. Niezbędne jest też zapewnienie pomocy medycznej oraz wyznaczenie dróg ewakuacyjnych, a także udział służb porządkowych, służb informacyjnych oraz zarządzającego tymi służbami kierownika do spraw bezpieczeństwa. Co bardzo istotne, każda impreza masowa musi zostać zgłoszona do odpowiednich organów nie później niż 30 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia.

Imprezy masowe od strony technicznej

Udana impreza masowa to nie tylko efekt zadbania o niezbędne formalności przed rozpoczęciem eventu, ale też odpowiednie przygotowanie całego zaplecza technicznego. Gwarancją wyjątkowej oprawy całego widowiska są umiejętnie zharmonizowane ze sobą detale, przede wszystkim profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie sceniczne. Imprezy zrzeszające duże ilości ludzi wymagają odpowiednio dobranych efektów dźwiękowych i wizualnych. System nagłośnieniowy powinien być dostosowany do obiektu (terenu), w którym ma odbyć się impreza. To samo tyczy się oświetlenia – ono także odgrywa olbrzymią rolę podczas każdego eventu scenicznego. Stosując ciekawe i efektowne oświetlenie estradowe, tworzymy niepowtarzalną atmosferę i zmieniamy zwykłą imprezę w niezapomniane show. Podczas organizacji imprez masowych najlepiej sprawdza się wysokiej klasy sprzęt renomowanych producentów oraz doświadczona, kompetentna ekipa realizatorów. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań z zakresu techniki scenicznej i multimediów sprawi, że impreza zaskoczy uczestników i na długo pozostanie w ich pamięci.

Dodaj komentarz