Oryginalny pomysł na wycieczkę szkolną. Co warto zobaczyć?

Oryginalny pomysł na wycieczkę szkolną. Co warto zobaczyć?

Podstawową rolą wycieczki szkolnej jest to, by połączyć edukację z rozrywką. W tym pomocne są wyjątkowe atrakcje turystyczne. Coraz częściej jednak jest tak, że uczniowie już wcześniej widzieli najważniejsze miejsca, do których odbywają się wyjazdy. Pomysły na wycieczki szkolne są jednak niemal nieograniczone! Może warto ominąć najbardziej popularne lokalizacje, a raczej zwrócić się w kierunku nietuzinowych atrakcji? Ciekawym punktem wycieczek szkolnych może być zwiedzanie fabryki bombek.

Dlaczego warto wybrać się do fabryki bombek?

Wycieczki klasowe powinny przekazywać wiedzę. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci z ogromnym zainteresowaniem przyglądają się zakładom pracy. Nie tylko dlatego, że chcą planować swoją przyszłość, ale również ze względu na ciekawość, jak powstają przedmioty w ich otoczeniu. Naszą propozycją jest wycieczka do fabryki bombek.

Polskie bombki zdobyły szerokie uznanie za granicą. Jesteśmy rokrocznie w ścisłej czołówce eksporterów ozdób choinkowych. Wynika to z faktu, że polskie metody produkcji są tradycyjne, dzięki czemu powstają produkty premium. W naszym kraju nadal powstaje mnóstwo małych dzieł sztuki, wytwarzanych ręcznie przez cały zespół rzemieślników i artystów. Przyjrzenie się temu procesowi może być dla uczniów niepowtarzalną okazją do obserwowania najlepszych specjalistów „od zaplecza”.

Bardzo często dzieci w ramach takich wycieczek mają także możliwość stworzenia własnej bombki. Dzięki temu mogą zrozumieć, jak trudny jest ten proces, a także zyskać wyjątkową pamiątkę z wyjazdu, która zajmie stałe miejsce na choince.

Doświadczenie wielu nauczycieli i uczniów pokazuje, że znalezienie wyjątkowych pomysłów na wycieczki szkolne może być problematyczne. W Polsce jednak jest mnóstwo wyjątkowych atrakcji, do których warto przyjechać.

Przebieg produkcji bombek – niezapomniany widok

Niewielu z nas przyglądając się bombkom na choince zastanawia się, jak właściwie powstają. W rzeczywistości jest to czasochłonny, wymagający proces, angażujący wiele osób. W Polsce bombki nadal są dekorowane ręcznie – w przeciwieństwie do masowej chińskiej produkcji plastikowych dekoracji. Pozwala to stworzyć bardziej wyjątkowe ozdoby, jednak jest znacznie trudniejsze.

  • Najpierw dmuchacz musi uformować bombkę. Wykorzystuje do tego mocno rozgrzane szklane rurki, podatne na formowanie. W ten sposób można nadać bombce konkretny kształt.
  • Następnie ścianki srebrzone są azotanem srebra. Dzięki temu bombki nie są przezroczyste.
  • Kolejny krok to malowanie tła. Wykorzystuje się specjalistyczne farby, a następnie suszy bombki w długim tunelu.
  • Wreszcie przychodzi pora na dekorowanie na podstawie przygotowanych wcześniej przez projektantów wzorów. Służą do tego farby, lakiery i brokaty, a także perełki czy drobne kamienie. Zdobienie bombki jest skomplikowane i wymaga mistrzowskiej precyzji.
  • Następnie można zapakować dekoracje do kartonów lub przezroczystych tub, które zapewniają bezpieczny transport.

Szkło-Dekor – wycieczki do fabryki bombek

Od lat oprowadzamy wycieczki szkolne z całej Polski po naszej fabryce. W Szkło-Dekor w Piotrkowie Trybunalskim dzieci mają możliwość zapoznania się ze wszystkimi etapami produkcji (w tym przygotowaniem paczek do wysyłki za granicę), a następnie udekorowania własnych bombek podczas warsztatów pod okiem specjalistów. Na miejscu zobaczą ponad pięćdziesięciu mistrzów w swoim fachu, którzy z niezwykłą precyzją każdego dnia tworzą wyjątkowe ozdoby, goszczące później w domach wielu z nas. Zyskaliśmy przydomek „krainy bombek” i trudno się temu dziwić – nasza oferta liczy sobie już kilka tysięcy wzorów. Stoi za nami również długa historia – działamy od siedemdziesięciu lat. To wyjątkowe miejsce, w którym dzięki pracy artystów i rzemieślników powstaje magia Świąt.

Nie trzeba daleko szukać pomysłów na oryginalne wycieczki szkolne. Działamy w samym centrum Polski. Wycieczki szkolne dojeżdżają do nas z takich miast jak Warszawa, Częstochowa, Radom, Łódź czy Kielce, a także z bardziej oddalonych części kraju. Szczegóły poznasz na naszej stronie internetowej Szkło-Dekor. Zapraszamy!

Dodaj komentarz