Osad i przebarwienia – brązowe i żółty. Jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Osad i przebarwienia – brązowe i żółty. Jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Biały uśmiech to niezaprzeczalny atut każdej kobiety i mężczyzny. Jednak aby wybielić zęby, nie trzeba od razu sięgać po specjalistyczne preparaty – można je wybielić domowymi sposobami, a dodatkowo usunąć kamień nazębny.

Olśniewająco biały uśmiech to obiekt pożądania wielu osób. Jednak codzienne spożywanie kawy, herbaty oraz niektórych pokarmów, a także palenie papierosów powoduje nieestetyczne przebarwienia na zębach. Z kolei resztki pokarmu, sole mineralne i bakterie powodują żółto-brązowy kamień nazębny. Jak sobie z tym radzić w zaciszu domowym?

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy cechuje się właściwościami przeciwpróchniczymi, a także zabezpiecza zęby przed osadzaniem się na nich kamienia. Chroni również dziąsła przed zapaleniem i innymi schorzeniami, a także posiada właściwości odkażające.

Stosowanie octu jabłkowego jest bardzo proste – wystarczy raz w tygodniu nanieść na szczoteczkę do zębów kilka kropli octu i umyć zęby jak zwykle. 

Drożdże piwne

Pasta stworzona na bazie drożdży piwnych tworzy w jamie ustnej środowisko, które jest nieprzyjazne dla rozwoju bakterii. Dzięki temu nie namnażają się i nie osadzają na powierzchni zębów. W połączeniu z solą, stanowi doskonały środek, który zwalcza kamień nazębny. 

Aby sporządzić pastę, należy zmieszać pół łyżeczki soli, łyżkę drożdży piwnych, a także odrobinę wody i dokładnie wymieszać. Taki środek należy stosować minimum przez tydzień, dwa razy dziennie, na zmianę z normalną pastą do zębów.

Olej kokosowy i soda oczyszczona

Połączenie tych dwóch składników jest świetnym preparatem antybakteryjnym. Sody oczyszczonej lepiej nie stosować samodzielnie. W połączeniu z olejem jest to jednak bezpieczne. Taka pasta doskonale usuwa resztki jedzenia z jamy ustnej, likwiduje bakterie oraz usuwa przebarwienia.

Mieszanka z sody i oleju kokosowego może mieć specyficznym smak. Aby go zniwelować, warto dodać do pasty kilka kropli olejku eterycznego (spożywczego) np. miętowego. Tak przygotowanym środkiem należy czyścić zęby raz dziennie przez minimum tydzień. Pierwsze efekty powinny być widoczne już po kilku dniach stosowania. 

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny nie tylko usuwa resztki pokarmu ze szczelin międzyzębowych, ale także bytujące w jamie ustnej bakterie. Ponadto wykazuje działanie wybielające, redukując przebarwienia po napojach i paleniu papierosów. To także jedna z najlepszych metod na pozbycie się kamienia nazębnego. 

Aby wykonać pastę, należy jedną kapsułkę węgla aktywnego rozgnieść i wymieszać z około 30 ml wody. Powstały środek należy nanieść na szczoteczkę i umyć zęby. Powstałą pianę pozostawić na 3-4 minuty, a następnie dokładnie wypłukać. Pastę z węgla aktywnego można stosować przez dłuższy czas – 2 razy w tygodniu. 

Napar z szałwii

Szałwia to także dobry sposób na redukcję kamienia nazębnego. Napar można przygotować z szałwii świeżej albo suszonej. Po ostygnięciu, należy nim płukać jamę ustną przez 3-4 minuty. Warto wykonywać to codziennie przez kilka dni.

Domowe sposoby na przebarwienia i osad na zębach mogą być skuteczne i bezpieczne. Jednak szybsze efekty zdecydowanie przyniosą pasty do wybielania zębów oraz preparaty wybielające zęby. Takie środki zawierają substancje, które nie tylko usuwają nieestetyczne plamy i kamień nazębny, ale także zapobiegają ich powstawaniu. Pasty wybielające do zębów i przeciwzapalne polecane są dla każdego, kto pragnie mieć zdrowy i biały uśmiech.

Dodaj komentarz