Osuszanie mieszkania po zalaniu krok po kroku

Osuszanie mieszkania po zalaniu krok po kroku

Zalanie mieszkania jest jednym z problematycznych momentów, które mogą spotkać właścicieli nieruchomości. Bez względu na przyczynę, taka sytuacja może spowodować poważne szkody i wymaga zdecydowanej i szybkiej reakcji. Jednym z najważniejszych zadań, które może ograniczyć straty w mieniu, a które należy wykonać po zalaniu mieszkania, jest osuszenie pomieszczeń, w tym ścian i posadzki. W tym artykule przedstawimy najlepsze sposoby na osuszenie mieszkania po zalaniu. Wszystko po to, aby doprowadzić do stanu sprzed zalania.

Zalanie mieszkania i co dalej?

Jeśli Twoje mieszkanie zostało zalane, to pierwszym krokiem jest znalezienie przyczyny zalania i jej naprawienie, czyli usunięcie źródła wody. Może to być przeciek z nieszczelnej rury, nieprawidłowo wykonane połączenie w instalacji wodno-kanalizacyjnej, zalanie przez sąsiada z góry, a nawet powódź. Jeśli zidentyfikujemy, co było przyczyną zalania, skąd pochodzi woda i zatrzymamy jej dopływ, to należy przystąpić do usuwania skutków zalania, czyli osuszania po zalaniu. Osuszenie mieszkania po zalaniu to proces, który może okazać się trudny i czasochłonny. Niezależnie od przyczyny zalania – czy to awarii instalacji wodnej, powodzi, czy nieszczęśliwego zdarzenia – szybkie i skuteczne usunięcie wody jest kluczowe dla uniknięcia dalszych szkód. Kolejnym krokiem będzie dokładne osuszenie mieszkania. Można to wykonać samodzielnie, wynajmując osuszacze kondensacyjne lub skorzystać z pomocy specjalistów, którzy posiadają odpowiedni sprzęt do osuszania pomieszczeń. Często konieczne okazuje się osuszanie podposadzkowe, które wyciąga wilgoć spod stref izolacji znajdujących się pod wierzchnią częścią podłogi.

Samodzielne osuszanie mieszkania – ważne informacje

Jeśli zalanie było niewielkie, a ilość wody, która wdarła się do mieszkania, jest nieznaczna, można wykonać osuszanie po zalaniu ścian i podłóg we własnym zakresie. Przy samodzielnym osuszaniu należy pamiętać o kilku zasadach:

Wyłączenie zasilania elektrycznego

W przypadku zalania mieszkania ważne jest, aby wyłączyć zasilanie elektryczne. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a zalane gniazdka i urządzenia elektryczne mogą stanowić poważne zagrożenie. Jeśli nie jesteś w stanie bezpiecznie wyłączyć zasilania, skontaktuj się z elektrykiem.

Usunięcie wody

Najważniejszym krokiem w procesie osuszania mieszkania jest usunięcie nadmiarowej wody. Widoczną gołym okiem można zebrać przy pomocy mopa lub chłonnych szmatek. Można również użyć odkurzacza przemysłowego lub pompy wodnej, aby usunąć wodę z pomieszczeń.

Wysuszenie powierzchni

Po usunięciu wody konieczne jest dokładne wysuszenie powierzchni. Możesz użyć wentylatorów, aby przyspieszyć proces suszenia. Najlepiej, jeśli włączysz klimatyzację, aby zmniejszyć wilgotność powietrza. Możesz także otworzyć okna, aby wprowadzić do wnętrza dodatkowy ruch powietrza. Koniecznie trzeba pamiętać o meblach i materiałach, które mogły wchłonąć wilgoć z powietrza lub zostać bezpośrednio zalane.

Usunięcie wilgoci z powietrza

Jeśli po zalaniu mieszkania wciąż odczuwasz wilgoć, możesz użyć osuszaczy powietrza, które pomogą pozbyć się wilgoci z powietrza i zapobiec powstawaniu pleśni. Osuszacze powietrza, zwłaszcza te profesjonalne, poradzą sobie z nadmiarem wilgoci we wnętrzu.

Sprzątanie i dezynfekcja

Po usunięciu wody, wysuszeniu powierzchni i usunięciu wilgoci z powietrza, możesz przystąpić do sprzątania i dezynfekcji. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usługi ozonowania wnętrza. Ozon zabija zarodniki grzybów i pleśni, a także pozbędzie się przykrego zapachu wilgoci.

Osuszanie po zalaniu z firmą osuszającą

Jeśli zalanie mieszkania, domu lub lokalu komercyjnego było rozległe i woda wdarła się pod posadzkę lub wsiąkła w ściany, to zasadnym będzie przekazanie spraw związanych z osuszaniem profesjonalistom. Co to pozornie może wydawać się suche, może okazać się cały czas zanurzone w wodzie, a gołym okiem trudno dostrzec zalegającą pod podłogą wodę. Na rynku działa wiele firm oferujących usługę osuszania po zalaniu, a w części z nich można zlecić dodatkowo lokalizację wycieku. Jedną z takich firm jest Osusz.pl. Poza precyzyjnym zlokalizowaniem wycieku wykonają osuszanie po zalaniu, w tym osuszanie ścian, osuszanie budynków oraz osuszanie podposadzkowe.

Jak wygląda osuszanie po zalaniu z profesjonalistami?

Cały proces rozpoczyna się od dokładnych oględzin i wykonania ekspertyzy. Jeśli nieruchomość posiada ubezpieczenie, to usługa osuszania może zostać bezgotówkowo rozliczona z ubezpieczycielem. Firma osuszająca wykona takie czynności, które doprowadzą do wyciągnięcia wilgoci i wody ze ścian i posadzek, monitorując proces przez cały czas. Jeśli zaistnieje podejrzenie, że woda wdarła się pod podłogę, to poza rozstawieniem osuszaczy, wentylatorów i nagrzewnic, trzeba wykonać osuszanie podposadzkowe. Polega ono na wykonaniu nawicertów w podłodze i podpięciu specjalistycznych urządzeń, które w pierwszej kolejności wypompują wodę spod podłogi, a następnie będą tłoczyć ciepłe powietrze pod nią, aby wykorzystując naturalny proces parowania wypchnąć pozostałą, zalegającą wilgoć na zewnątrz. Uwolnione do pomieszczenia wilgotne powietrze zostanie wyłapane przez osuszacze powietrza, a skropliny odprowadzone do kanalizacji. Cały proces mogą wspomagać wentylatory i nagrzewnice. Po wykonaniu usługi, czyli osiągnięciu bezpiecznych dla zdrowia parametrów wilgotności powietrza i materiałów, dokonuje się ostatecznych pomiarów i proces osuszania po zalaniu uznaje za zakończony.

Osuszenie mieszkania po zalaniu to proces, który może wymagać czasu i pracy, ale jest kluczowy dla uniknięcia dalszych szkód. Jeśli zalanie było poważne, konieczna może być pomoc profesjonalistów, którym warto zaufać i pozwolić sobie pomóc. Dobra firma osuszająca przeprowadzi wszystkie kwestie związane z osuszaniem, a nawet pomoże w rozliczeniach z ubezpieczycielem. W sytuacji niewielkiego zalania można rozważyć najem osuszaczy powietrza na własną rękę, a wypożyczania sprzętu z pewnością doradzi i podpowie najlepsze urządzenia.

Artykuł powstał we współpracy z Osusz.pl z Krakowa – https://osusz.pl/osuszanie-po-zalaniu-krakow/

Dodaj komentarz