Panele mono – i polikrystaliczne – które wybrać?

Panele mono – i polikrystaliczne – które wybrać?

Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, pod koniec 2021 roku łączna moc instalacji PV w Polsce przekroczy 6 GW. Roczne obroty w branży fotowoltaicznej mają przekroczyć 9 miliardów złotych. Nikt nie ma więc chyba wątpliwości, że popularność fotowoltaiki nie słabnie. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat ogniw fotowoltaicznych, aby świadomie wybrać dostawcę i komponenty, z których powstanie instalacja.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Zdecydowana większość dostępnych na rynku paneli jest wykonana z ogniw krzemowych. Do tego celu można wykorzystywać jednak również inne pierwiastki. Do produkcji cienkowarstwowych ogniw PV używa się miedzi, indu, galu czy selenu. Tradycyjne ogniwo fotowoltaiczne jest jednak płytką krzemową. Na jej górnej powierzchni znajdują się ujemne elektrody zbierające, które mają postać siatki. W dolnej części ogniwa umieszcza się dodatnie elektrody przenoszące, mające formę metalowej płytki. W wyniku połączenia ogniw szeregowo i równolegle, powstaje panel słoneczny. Szereg paneli składa się z kolei w moduł. Razem z inwerterem, konstrukcją montażową oraz kablami i złączkami, tworzy instalację fotowoltaiczną.

Typy paneli fotowoltaicznych

Fakt, że większość ogniw fotowoltaicznych jest wykonywana z krzemu, nie oznacza, że nie ma między nimi znaczących różnic. Panele słoneczne można podzielić na dwa podstawowe typy. Są to moduły monokrystaliczne i polikrystaliczne. Istnieją między nimi znaczne różnice w cenie i wydajności, które oczywiście przekładają się na cenę.

Ogniwa monokrystaliczne wykonuje się z krzemu o wysokim poziomie czystości. Może rozpoznać je nawet osoba, która nie ma zbyt dużej wiedzy na temat fotowoltaiki. Wykonane z ogniw polikrystalicznych panele mają kolor głębokiej czerni. Ich proces produkcji jest dość skomplikowany, ponieważ ogniwo monokrystaliczne to, jak sama nazwa wskazuje, jeden kryształ. Ma on kształt walca, który następnie tnie się na kształt zbliżony do kwadratu. Charakterystyczną cechą paneli monokrystalicznych są więc ścięte brzegi, przez które nie mają idealnie kwadratowego lub prostokątnego kształtu. Ogniwa monokrystaliczne są oczywiście droższe od polikrystalicznych. Posiadają za to wyższą wydajność. Do stworzenia instalacji o tej samej mocy będziemy więc potrzebować mniejszej liczby paneli. Ma to znaczenie szczególnie w miejscach, gdzie brakuje powierzchni na budowę dużej instalacji. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne sprawdzają się też, jeżeli dostępność światła słonecznego jest dosyć niska. Bardziej wydajna instalacja sprawi, że montaż fotowoltaiki będzie opłacalny, nawet w niezbyt korzystnych warunkach.

Ogniwa polikrystaliczne mają ciemnoniebieski kolor. Są w Polsce znacznie rzadziej spotykane. Szacuje się, że złożone z nich instalacje stanowią zaledwie 2% fotowoltaiki. Podczas ich produkcji, krzem zostaje roztopiony i umieszczony w formach. Ogniwa polikrystaliczne mają więc idealnie kwadratowy kształt. Ten proces powoduje jednak straty pierwiastka, co przekłada się na niższą wydajność paneli. Zakłada się, że współczynnik wydajności nie przekracza 16%, podczas gdy dla ogniw monokrystalicznych wynosi nawet 20%. Taki sposób produkcji ma jednak również swoje zalety. Podczas wycinania ogniw monokrystalicznych dochodzi do dużych strat materiału, które nie mają miejsca, gdy pierwiastek jest roztapiany i formowany. Panele polikrystaliczne są również mniej odporne na wysokie temperatury. Nie sprawdzają się więc u mieszkańców ciepłych regionów.

Czym kierować się podczas wyboru paneli słonecznych?

Inwestycję trzeba zacząć od wyboru kompetentnego wykonawcy. Warto więc zaufać firmom z doświadczeniem, które nie zajmują się montażem fotowoltaiki „z przypadku”. Firma Rawicom ma za sobą tysiące realizacji w różnych lokalizacjach i warunkach. W razie wątpliwości, co do wyboru paneli, warto więc skontaktować się z fachowcami, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w branży fotowoltaicznej.

Podczas wyboru ogniw, należy zwrócić uwagę na utratę mocy w czasie. Oczywiste jest, że panele fotowoltaiczne z czasem stają się mniej wydajne. Ten proces nie powinien jednak postępować zbyt szybko, ponieważ fotowoltaika jest inwestycją nawet na trzydzieści lat. Najlepsze moduły, które są obecnie dostępne na rynku, nie tracą więcej niż 0,5% mocy rocznie. Takie komponenty dają nam pewność, że instalacja PV będzie pokrywać zapotrzebowanie energetyczne naszego domu lub firmy przez kilkadziesiąt lat.

Warto wziąć pod uwagę również gwarancję. Nawet jeśli wybierzemy panele najwyższej jakości, nigdy nie mamy pewności, że nie dojdzie do awarii. W takiej sytuacji, musimy zwrócić się do wykonawcy o wykonanie naprawy gwarancyjnej. Dobre firmy oferują nawet 25 lat gwarancji. Możemy też liczyć na profesjonalny serwis w cenie instalacji.

Powinniśmy też wiedzieć, z jakimi markami współpracuje wykonawca. W każdej branży znajdziemy absolutnych liderów, jak i marki, których lepiej unikać. Dobry wykonawca korzysta wyłącznie z podzespołów najwyższej jakości. Wyrobioną renomę posiadają takie marki, jak Jinko Solar czy LG.

Duża popularność paneli monokrystalicznych nie jest przypadkowa. Cechują się one większą wydajnością i odpornością temperaturową, co rekompensuje ich cenę. Nie warto skreślać paneli polikrystalicznych, ale to ogniwa monokrystaliczne są obecnie niekwestionowanym liderem.

Dodaj komentarz