Pierwszy spacer maluszka – jak wspólnie się do niego przygotować?

Pierwszy spacer maluszka – jak wspólnie się do niego przygotować?

Pierwszy spacer z dzieckiem to duże przeżycie zarówno dla rodziców, jak i malucha, choć on zapewne tego wydarzenia świadomie nie zapamięta. Co zabrać na spacer z noworodkiem, by być przygotowanym na każdą sytuację? I bardzo ważne: jak przygotować dziecko na pierwszy spacer oraz kiedy powinno się po raz pierwszy wyjść z noworodkiem na dwór? Dowiedz się, czytając nasz artykuł.

Kiedy może odbyć się pierwszy spacer dziecka i ile powinien trwać?

Specjaliści zalecają, by na pierwszy spacer z dzieckiem udać się jak najwcześniej, nawet w 10. dniu życia noworodka. Świeże powietrze i światło słoneczne mają korzystny wpływ na kondycję i rozwój dziecka, więc nie należy go zbyt długo przed nimi chronić w obawie o to, że maluch się przeziębi. Nawet jesienią czy zimą, w chłodniejsze dni, można odpowiednio przygotować dziecko do spaceru i zabezpieczyć je tak, by nie stała mu się żadna krzywda. Oczywiście zasada jak najwcześniejszego wychodzenia na spacer dotyczy zdrowych dzieci. Jeśli nasz maluszek nie domaga, warto poczekać z pierwszym spacerem, aż będzie w dobrej kondycji. Co ważne, na pierwszy spacer dziecko można też wysłać z tatą, a w tym czasie młoda mama w połogu będzie mogła chwilę odpocząć.

Pierwszy spacer dziecka nie powinien być zbyt długi; wystarczy 10-15 minut. Dobra pora na pierwszy spacer z dzieckiem to godziny przedpołudniowe, ewentualnie wczesne popołudnie. Jest wtedy zazwyczaj najcieplej, jest też najwięcej słonecznego światła. Oczywiście dziecko należy chronić przed bezpośrednimi promieniami słońca, a w upalne dni nie wychodzić z nim na dwór między godziną 11 a 15.

Pierwszy spacer z noworodkiem – jak się przygotować?

Na pierwszy spacer z dzieckiem należy przygotować przede wszystkim malucha. Możemy to zrobić już w pierwszym tygodniu życia dziecka, ubierając je w domu tak jak na spacer i otwierając szeroko okno. Takie hartowanie powinno trwać nie dłużej niż 15 minut, można powtarzać je 2-3 razy dziennie. Kiedy wyjdziemy z noworodkiem na spacer, temperatura panująca na zewnątrz nie będzie już dla niego szokiem. Rodzice zaś powinni przygotować się na pierwszy spacer z dzieckiem przede wszystkim psychicznie. Spacer powinien być przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i jego opiekunów – warto o tym pamiętać. Oprócz tego należy oczywiście przygotować potrzebne akcesoria, wózek i ubranko.

Wózek na spacery z noworodkiem powinien być głęboki i dobrze zabezpieczać leżące w nim na plecach dziecko przed zimnem i wiatrem. Ważny jest odpowiedni materacyk oraz budka, którą możemy postawić, gdy silnie wieje, pada, a także dla ochrony przed słońcem. Wózek można kupić albo pożyczyć od rodziny czy znajomych. Ważne, by miał wszystkie niezbędne atesty i był niezawodny. Niemowlaka można też zabrać na spacer w chuście (dziecko nosimy z przodu!).

Ubranko na pierwszy spacer z dzieckiem dostosowujemy do pogody. Na chłodniejsze dni przyda się kombinezon z kapturem i ciepłe śpioszki. Na główkę dobrze jest założyć dziecku czapeczkę, która zakrywa uszy, a na ręce rękawiczki. W ciepłe dni ubieramy dziecko na spacer w przewiewne bawełniane ubranko, tak by się nie spociło, natomiast na wszelki wypadek zabieramy ze sobą także cieplejsze ubranie.

Co zabrać na spacer z noworodkiem?

Na spacer z niemowlakiem należy zabrać pieluszkę, miękki kocyk, butelkę z mlekiem modyfikowanym, jeśli dziecko nie jest karmione piersią, oraz ubranko na zmianę i miękki ręcznik papierowy do wytarcia dziecku buzi czy rączek. W słoneczne dni warto posmarować buzię dziecka kremem dla niemowląt z filtrem UV – krem można zabrać ze sobą. Także w chłodniejsze dni należy zabezpieczyć delikatną skórę dziecka odpowiednim kremem. Oprócz tego w słoneczne dni zabierzmy koniecznie pieluszkę, którą będziemy mogły dodatkowo osłonić wózek przed słońcem. Nadmiar słonecznych promieni jest bardzo niekorzystny dla małego dziecka, więc przy dużym nasłonecznieniu i bardzo ciepłej pogodzie nie wychodźmy z nim raczej między godziną 11 a 15, a jeśli to robimy, unikajmy pełnego słońca i przebywajmy z dzieckiem w cieniu.

Na pierwszy spacer z dzieckiem warto też zabrać dobry humor, tak by to ważne wydarzenie wszystkim kojarzyło się pozytywnie. A co, kiedy maluszek na spacerze płacze? Pierwszy spacer z dzieckiem to dla malucha duże przeżycie i może na nie różnie zareagować. Nawet jeśli na pierwsze spacery dziecko reaguje płaczem, nie zniechęcajmy się i postarajmy się zainteresować malca tym, co na zewnątrz. Wybierzmy się też na pierwszy spacer z dzieckiem w miarę możliwości w ładną, przyjemną pogodę.

Bibliografia:
Opracowanie zbiorowe: Mamy dla mam. Jak się przygotować na życiową rewolucję
Heidi Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka
R., J. M., W., Sears, Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia
RB-M-48320