PlayStation 5 czy Xbox series X – co wybrać?

PlayStation 5 czy Xbox series X – co wybrać?

Covid-19 nieuchronnie wypływa również na zachowania rynku elektronicznego. Mimo obaw związanych z przesunięciem daty premier PlayStation 5 czy Xbox Series X producenci pokazali jednak już szczegóły techniczne dotyczące obu konsol. Dało to oczywiście możliwość dyskusji o tym, które z rozwiązań jest lepsze i które warto wybrać. Pytanie tylko, czy da się tutaj znaleźć jednoznaczną odpowiedź. 

  1. PlayStation 5 – nowa moc
  2. Xbox Series X – szybciej i wydajniej
  3. Którą konsolę wybrać?

PlayStation 5 – nowa moc

PlayStation 5 postawił na nową jakość gry, niespotykaną do tej pory. W tym celu pojawił się szereg nowinek technicznych, które mają docelowo przełożyć się na niewiarygodne doznania podczas gry. PS5 zostało wyposażone w 8-rdzeniowy procesor Zen 2 o maksymalnym taktowaniu na poziomie 3,5 GHz (nieco niższym niż proponowane przez nowego Xboxa). Procesor graficzny oparto na AMD RDNA 2 z 10,28 teraflopa i 36 jednostkami obliczeniowymi o przepustowości 2,23 Ghz. Do tego 16 GB pamięci RAM szybka pamięć GDDR6 o jednej przepustowości 448 GB/s. Do tego nowoczesna i szybka pamięć SSD z pojemnością 825 GB. Co przy uwzględnieniu kompresji przekłada się na przepustowość na poziomie 5,6 GB/s. Producent przewiduje także możliwość rozbudowy pamięci za pomocą nośników zewnętrznych. 

Te wszystkie nowinki technologiczne mają gwarantować wyjątkową jakość grafiki, brak opóźnień. Do tego dochodzi także propozycja wykorzystanie trójwymiarowego dźwięku, dostosowującego częstotliwości do użytkownika. To niespotykana do tej technologia, która od producentów gier będzie wymagała odpowiedniej optymalizacji. Jeśli chodzi o wsteczną kompatybilność, to ma ona objąć jedynie PS4. Więcej o PS5: https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml

Xbox Series X – szybciej i wydajniej

Xbox Series X to w dużej mierze konsola zbliżona wieloma rozwiązaniami do tego, co proponuje Sony, choć wprowadzająca istotne poprawki. O ile podstawowy procesor w obu konsolach ma być taki sam, o tyle przepustowość w Xbox będzie nieco wyższa: od 3,6 Ghz do 3,8 GHz. Podobnie w przypadku procesora graficznego. Podstawa jest ta sama, natomiast Xbox oferuje nieco wyższe parametry niż PS5: 12 teraflopów i 52 jednostki obliczeniowe z zegarek 1,825 GHz. Ciekawie sytuacja przedstawia się w przypadku pamięci RAM. Xbox i PS5 mają te same 16 GB, natomiast Xbox Series X proponuje przepustowość 560 GB/s dla 10GB pamięci i 335GB/s dla pozostałych 6GB. Do tego dochodzi jeszcze dysk SSD NVME z pojemnością 1TB i przepustowością na poziomie 2,4GB/s. 

Efekt? Wyjątkowa grafika, dźwięk przestrzenny, obsługa ray tracing, optymalizacji geometrii i shaderów. Plus za kompatybilność wsteczną ze wszystkimi dotychczasowymi wersjami konsol. Więcej o Xbox Series X: https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml

Którą konsolę wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Większość parametrów Xboxa jest bowiem nieco wyższa niż PS5, trzeba jednak pamiętać, że np. część mocy procesora i pamięci zostanie przeznaczona do obsługi Windows 10, co może doprowadzić do zniwelowania różnic między PS5 i Xbox Series 5. Praktyka natomiast pokazuje, że wyścig technologiczny między Sony i Microsoftem niekoniecznie przekłada się na decyzje zakupowe klientów. Wiele z omówionych wyżej nowinek technologicznych nie zwraca uwagi gracza, który koncentruje się przede wszystkim na efekcie końcowym, czyli przyjemności gry, jej płynności, nowych doświadczeniach, a to tym zarówno na konferencji poświęconej PlayStation 5 jak Xbox Series X niestety zbyt wiele nie usłyszeliśmy, a szkoda. 

Dodaj komentarz