Plusy zastosowania drzwi przesuwnych w szafie

Plusy zastosowania drzwi przesuwnych w szafie

Szafa do sypialni musi być praktyczna, a także dobrze wpasować się w przestrzeń i zajmować niedużo miejsca. Dobrym rozwiązaniem dla szaf do sypialni będą np. drzwi przesuwne, które pełnią wiele praktycznych funkcji.

Wybierając meble warto kierować się nie tylko ich wyglądem, ale także funkcjonalnością, ważny będzie np. system otwierania szafy, który ma duży wpływ na codzienną wygodę. Korzystanie z szafy musi być łatwe i zapewniać szybki dostęp do przechowywanych w niej rzeczy. Decydując między szafą z drzwiami przesuwnymi, a tradycyjnymi uchylanymi drzwiami, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia oraz jego kształt, a także indywidualne preferencje domowników. Najważniejszą zaletą drzwi przesuwnych jest to, że nie zajmują one wiele miejsca, dzięki czemu świetnie sprawdzą się np. w mieszkaniach o małym metrażu, a także takich, które są zaprojektowane w nietypowy i nieustawny sposób np. przy skosach na poddaszu. Szafy z drzwiami przesuwnymi pozwalają też na zabudowę wnęk, a także będą świetnym sposobem np. na ukrycie nieestetycznie wyglądających rur czy skrzynek licznikowych.

Dlaczego warto wybrać drzwi przesuwne?

Do zalet drzwi przesuwnych należy m.in. to, że są one doskonałym rozwiązaniem dla niskich i wąskich wnętrz, gdyż nie zabierają miejsca podczas otwierania. Dodatkowym plusem jest też duża swoboda w doborze wymiarów drzwi, szerokość jednego skrzydła może wynosić nawet do 1500 mm, a także łatwy sposób otwierania drzwi. Ważny będzie również szybki dostęp do wnętrza mebla oraz szeroka gama materiałów i kolorów drzwi, dzięki czemu można znaleźć takie, które idealnie będą się komponować z aranżacją danego mieszkania. Szafy z drzwiami przesuwnymi są bardzo estetyczne i kuszą swoim oryginalnym wyglądem. Na rynku dostępne są niezliczone wersje kolorystyczne i przeróżne wypełnienia frontów. Szafa z drzwiami przesuwnymi idealnie sprawdzi się dla osób, które poszukują pojemnej szafy nie tylko na ubrania, ale również akcesoria, buty czy sprzęty domowe, takie jak żelazko czy odkurzacz. Takie szafy są też bardzo modne i eleganckie, dzięki czemu dodają wnętrzu dodatkowego uroku. Szafę, która posiada drzwi przesuwne można też indywidualnie zaprojektować, dodając do wnętrza np. półki na buty, drążek na paski czy szuflady. Zgodnie z własnymi potrzebami można zaprojektować również zewnętrzne fronty, wybierając np. lustrzane, laminatowe czy fototapety w swoim ulubionym motywie lub takim, który będzie pasował do wnętrza. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się np. na szafę z lustrem to optycznie uda nam się powiększyć przestrzeń. Warto również pamiętać, że drzwi przesuwne mogą być montowane na pełną wysokość pomieszczenia, dzięki czemu uda się zagospodarować całą przestrzeń. Drzwi przesuwne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne, otwierane drzwi skrzydłowe, ponieważ nie zabierają przestrzeni, a po otwarciu przesuwają się wzdłuż linii ściany lub mebla. Jest to przydatne nie tylko w sypialniach, ale też przy takich meblach jak szafy, biblioteki czy regały. Plusem drzwi przesuwnych jest także ich łatwe otwieranie np. przez niskie osoby np. dzieci, które mogą mieć problem z sięgnięciem do uchwytu lub klamki w tradycyjnych drzwiach.

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi przesuwne?

Warto postawić na solidne i nieco droższe szafy przesuwne. Ich wysoka jakość sprawi, że meble posłużą na dłużej, a ich użytkowanie będzie przebiegać bez zarzutu. Wybierając drzwi przesuwne należy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów, z których są wykonane. Szafa musi być wytrzymała, jeśli chodzi o ciężar, a także odporna na częstą eksploatację. Drzwi powinny być najwyższej jakości, aby w trakcie częstego użytkowania i czyszczenia nie dochodziło do ścierania powierzchni lub pojawiania się plam korozji na lustrze. Ważna jest też cicha i bezpieczna praca drzwi szafy, dlatego należy zwrócić uwagę czy w wózkach dolnych zastosowano specjalne rozwiązania, tłumiące powstające w czasie pracy drzwi drgania oraz czy posiadają one zabezpieczenia, zapobiegające ewentualnemu wypadnięciu drzwi z toru podczas pracy. Warto tutaj wybrać np. drzwi w systemie Heliodor z domykaczem Comfort Touch z mechanizmem „naciśnij i otwórz”. Dzięki niemu naciśnięcie dłonią na brzeg frontu powoduje lekkie odsunięcie drzwi od boku szafy i ułatwia ich swobodne odsunięcie, natomiast przy zamykaniu, po pchnięciu drzwi delikatnie je wyhamowuje i cicho dociąga aż do całkowitego zamknięcia. Taką szafę można znaleźć np. tutaj https://www.komandor.pl/meble/drzwi-przesuwne. Bardzo ważnym elementem, który wpływa na bezawaryjną i płynną pracę drzwi przesuwnych jest też wytrzymałość wózków dolnych. To na nich spoczywa cały ciężar skrzydła, a przecież zarówno płyta, jak i lustro, zwłaszcza w dużych wymiarach, osiągają naprawdę dużą wagę. Kupując więc szafę z drzwiami przesuwnymi, warto więc najpierw potwierdzić, jaki jest dopuszczalny ciężar drzwi, aby upewnić się, że dane rozwiązanie dobrze się sprawdzi w danym pomieszczeniu i spełni oczekiwania domowników.

Fot.: Adobe Stock

Dodaj komentarz