Porównanie różnych rodzajów rolet zewnętrznych

Porównanie różnych rodzajów rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne pełnią funkcję przede wszystkim ochronną i antywłamaniową. Dodatkowo tworzą skuteczną barierę przed hałasem z zewnątrz, a w zimne dni izolują wnętrze przed nadmierną utratą ciepła. Dlatego na ich montaż decydują się nie tylko właściciele lokali czy lokatorzy mieszkań niższych kondygnacji. Jakie rolety zewnętrze wybrać? Jakie są ich rodzaje i czym się charakteryzują?

Rodzaje rolet zewnętrznych 

Rolety antywłamaniowe dzielą się na kilka rodzajów – przede wszystkim ze względu na sposób montażu. Można wyróżnić rolety nakładane, natynkowe oraz podtynkowe.

  • Rolety zewnętrzne nakładane – inaczej rolety nasadkowe lub nadstawne, to typ rolet, które są montowane w trakcie budowy domu lub remontu (np. instalacji nowych okien), dzięki czemu są niewidoczne, co zwiększa ich estetykę. Montowane są we wnęce okiennej, a jej bazową część stanowi skrzynia roletowa z PCV i pokrywa rewizyjna (umieszczona zawsze od wewnętrznej stron, co umożliwia ewentualny serwis). Skrzynka roletowa od strony zewnętrznej jest tynkowana, natomiast od wewnętrznej  izolowana wkładem termicznym. I w jednym, jak i w drugim przypadku skrzynia ta jest praktycznie niewidoczna. Zaletą tego typu rolet jest ich estetyka. Ponadto mogą one być uruchamiana manualnie, jak i automatycznie. Rolety zewnętrzne nakładane można także zgrać np. z systemem alarmowym. Koszt takiej rolety (wraz z montażem) zwyczajowo zaczyna się od 250 złotych za 1 m². 
  • Rolety zewnętrzne natynkowe – typ standard, montowane przy okazji wymiany okien albo jako osobny element, który ma dodatkowo chronić przed próbą włamania lub tworzyć barierę przed hałasem czy nadmiernym nagrzewaniem. Skrzynia rolety zewnętrznej natynkowej montowana jest na elewacji, więc roleta jest widoczna – co można uznać za wadę, gdyż wpływa niekorzystnie na estetykę. Jednak ten typ rolety zewnętrznej antywłamaniowej można zakupić w przystępnej cenie, a ponadto możliwy jest jej samodzielny montaż. Jej cena rozpoczyna się już od 150 złotych za m².
  • Rolety zewnętrzne podtynkowe – nad montażem tego typu rolet antywłamaniowych myśli się już na etapie budowy domu lub mieszkań. W późniejszej fazie montażu może być potrzebna zmiana nadproża okiennego. Pokrywa rewizyjna w rolecie zewnętrznej podtynkowej wykonana jest z aluminium. Skrzynia rolety montowana jest od zewnętrznej strony okna, a następnie przykrywa się ją elementem elewacji. Plusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim estetyka. Ze względu na to, że roleta dość mocno przylega do okien, poprawia się ich szczelność, a co za tym idzie – ucieka mniej ciepła, a to przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Ponadto rolety zewnętrzne podtynkowe dobrze izolują wnętrze domu przed hałasem z zewnątrz. Cena rolety zewnętrznej podtynkowej zaczyna się od 260 złotych za m2. 

Rolety drewniane 

Montaż rolet wykonanych z drewna, to inwestycja w estetykę. Ochraniają także wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem. Zwyczajowo stosowane są do zabudowy balkonów, ogrodów i tarasów – jako spójne uzupełnienie całości. Ich cena za metr kwadratowy rozpoczyna się od 150 złotych. 

Rolety zewnętrzne – bez względu na rodzaj – spełniają swoje funkcje antywłamaniowe, ochronne i wygłuszające. Ze względu na estetykę oraz ich zintegrowanie z innymi systemami w domu, warto myśleć o nich już na etapie budowy domu. 

Dodaj komentarz