Projekty domów jednorodzinnych – jak wybrać najlepszy projekt?

Projekty domów jednorodzinnych – jak wybrać najlepszy projekt?

Każda budowa zaczyna się właśnie od niego — od projektu. Dobry gwarantuje pełną satysfakcję. Jak więc wybrać, taki który pozwoli nam stworzyć idealny i oszczędny dom, doskonale dopasowany do naszych potrzeb? Zobaczmy, na co warto zwrócić uwagę podczas przeglądania propozycji. 

Znalezienie odpowiednich fachowców, przekształcenie działki rolnej na budowlaną, doprowadzenie do niej prądu i kanalizacji — lista zadań podczas budowy domu nie ma końca. Budowa domu to nie tylko wielkie przedsięwzięcie, ale i ogromna inwestycja. Z tego też powodu mówi się często, że decyzja o postawieniu własnego domu należy do jednych z najważniejszych w życiu. Skoro więc jest to tak znaczące, musimy podejść do tego z głową. Wszystko musi być dokładnie zaplanowane. W całym tym przedsięwzięciu nie ma miejsca na większe pomyłki, ponieważ każda z nich będzie wiązać się ze stratą czasu i pieniędzy. Budowę domu należy rozpocząć od znalezienia projektu będącego odzwierciedleniem wszelkich naszych potrzeb i wymagań. Czym kierować się przy wyborze projektów domów? 

Indywidualne czy gotowe projekty domów — co wybrać? 

Projekty domów to nie tylko wizualizacja przyszłego wyglądu budowli. Można powiedzieć, że jest to właściwie swego rodzaju instrukcja, według której są one budowane. Jeśli chodzi o sposób przygotowania projektu domu, mamy dwie opcje do wyboru. Możemy skorzystać z usług architekta, który stworzy taki plan od podstaw, lub postawić na gotowy projekt domu. Która z nich jest lepsza? Wszystko zależy od naszych potrzeb. 

Plan stworzony indywidualnie to dobre rozwiązanie, jeśli mamy ściśle określoną koncepcję i chcemy przenieść ją do rzeczywistości bez żadnych kompromisów. Często zdarza się bowiem, że ktoś od lat ”nosi” w swojej głowie gotowy pomysł na wymarzony dom. Współpraca z architektem pozwoli go zrealizować. Warto jednak zauważyć, że opcja ta ma jedną, ale dość konkretną wadę — jest to dość kosztowne. Ceny projektów indywidualnych zaczynają się bowiem od około 5000 zł. 

Projekty gotowe są znacznie tańsze. Ich cena może różnić się w zależności od różnych czynników. Jednak przeważnie koszt nie przekracza w ich przypadku 3-4 tys. złotych. Gotowe projekty domów jednorodzinnych są dostępne od ręki i nie trzeba czekać na ich realizację. Dużym atutem jest też ogromny wybór wśród planów o różnej stylistyce i parametrach technicznych. Znajdziemy tam zarówno projekty domów do 70m2, jak i znacznie większych. Różnorodne projekty domów jednorodzinnych umożliwiają każdemu znalezienie idealnego planu dla siebie. 

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Przeglądając plany domów jednorodzinnych, zauważymy z pewnością, że mamy mnóstwo możliwości do wyboru. Aby więc ułatwić sobie zadanie i szybciej znaleźć dokładnie taki projekt domu jednorodzinnego, o jakim marzymy, musimy sprecyzować nasze oczekiwania względem planu. Dzięki temu obszar naszych poszukiwać znacznie się zawęzi, a sam plan będzie ściśle dostosowany do wymagań. 

Przy wyborze projektu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim ukształtowanie terenu oraz kształt i wielkość działki. Na tej podstawie możemy natomiast zacząć zastanawiać się nad metrażem przyszłego domu. Warto przemyśleć też, czy interesują nas projekty domów parterowych, czy wolimy raczej postawić na piętrową konstrukcję. Kolejna sprawa to podział przestrzeni użytkowej oraz ilość pomieszczeń. Ostatnią z kluczowych rzeczy, jakimi należy kierować się, wybierając projekt, jest jego styl i estetyka. Uwzględniając wszystkie te kwestie, na pewno wybierzemy doskonały projekt. 

Dodaj komentarz