Przegląd najciekawszych stołów ogrodowych.

Przegląd najciekawszych stołów ogrodowych.

Nadchodzący sezon wiosenno-letni to doskonały czas by pomyśleć o zakupie zestawu mebli ogrodowych, które pozwolą zrelaksować się czy zjeść obiad w rodzinnym gronie. Obecnie na rynku dostępne są różne modele mebli, wykonanych z plastiku, drewna, metalu czy technorattanu. Każdy z nich posiada wyjątkowy design i funkcjonalność, przez co wybór nie jest prosty. Poniżej prezentujemy kilka z nich (właściwości materiałów oraz ich wytrzymałość). Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem i wyboru idealnego zestawu mebli ogrodowych do Twojego domu.

Meble plastikowe – plusy i minusy

Meble plastikowe to najtańsza z opcji mebli ogrodowych a także jedna z mniej wymagających pod względem pielęgnacji. PCV (najczęściej wykorzystywany rodzaj plastiku) odporny jest na deszcz czy śnieg, a więc możliwe jest ich pozostawienie w ogrodzie przez cały rok. Należy jednak pamiętać, że o ile opady nie są dla niego straszne, to już niska temperatura może sprawić, że meble pękną bądź stwardnieją. Do zalet mebli plastikowych można także zaliczyć łatwość czyszczenia – wystarczy ciepła woda z płynem. Do minusów mebli plastikowych można zaliczyć szybkie brudzenie się i żółknięcie tworzywa. Unikniemy tego jednak wybierając meble wysokiej jakości. W przypadku mebli kolorowych istnieje ryzyko blednięcia kolorów od zbyt dużej ekspozycji na słońce.

Meble metalowe – plusy i minusy

Meble metalowe (żeliwne bądź aluminiowe) cechuje duża wytrzymałość oraz solidność. W ich przypadku plamy czy zabrudzenia nie stanowią problemu – mogą być usunięte przy użyciu wody i płynu. Należy pamiętać jednak o odpowiednim zabezpieczeniu materiału, dzięki czemu będzie on odporny na uszkodzenia mechaniczne, nadmierne nasłonecznienie czy wilgoć. Takie meble – wśród minusów wymienianych przez użytkowników – są stosunkowo ciężkie w porównaniu do plastiku.

Metalowy narożnik z pufą i wysokim stołem obiadowym, fot. Ogrodosfera.pl

Meble technorattanowe – plusy i minusy

Do plusów mebli wykonanych z technorattanu możemy zaliczyć elastyczność oraz wytrzymałość. Materiał ten nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych i jest odporny na warunki atmosferyczne. W czasie zimy meble można przechowywać nawet w warunkach ujemnej temperatury. Dokładne parametry techniczne można sprawdzić na przykład tutaj https://ogrodosfera.pl/stoly-ogrodowe.

Takie meble są bardzo lekkie i nie stwarzają problemów przy przenoszeniu. Bardzo często są nazywane meblami niezniszczalnymi, dlatego można je spotkać w zasadzie na całym świecie – szczególnie w krajach o klimacie tropikalnym i w miejscowościach nadmorskich. 

Są również odporne na zabrudzenia i przebarwienia przy kontakcie z solą, tłuszczami, kawą, alkoholem i innymi substancjami. 

Do minusów konsumenci mogą zaliczyć jedynie cenę, bowiem meble posiadające tak dużo zalet są po prostu droższe od plastiku, metalu czy drewna.

Wygodne fotele technorattanowe z wysokim stolikiem, fot. Ogrodosfera.pl

Meble drewniane – plusy i minusy

Do plusów mebli drewnianych z pewnością zaliczymy ich wygląd. Są również wytrzymałe i trwałe, pod warunkiem, że po zakupie zadbamy o ich impregnację. Możliwe jest również odnawianie takich mebli po czasie. Wystarczy ściągnąć wierzchnią warstwę lakieru i pokryć je nową.

Do wad mebli drewnianych możemy zaliczyć ich wagę (są cięższe od technorattanu) oraz stosunkowo wysoki koszt, w porównaniu do metalu czy plastiku. Nie należy ich pozostawiać również na zimę w ogrodzie bowiem pod wpływem wilgoci mogą zmienić swój kształt a pod wpływem mrozu – pękać. Również latem należy pilnować by nieużywane meble drewniane stały w cieniu. Zbyt silna ekspozycja na słońce może sprawić, że ich kolor zacznie blednąć.

Zestaw białych mebli ogrodowych z wysokim stołem, fot. Ogrodosfera.pl

Podsumowanie

Decydując się na wybór zestawu mebli ogrodowych, należy wziąć pod uwagę nie tylko materiał z jakiego będą one wykonane, co zostało opisane powyżej, ale również przeznaczenie. Inne bowiem meble sprawdzą się do odpoczynku (polecamy zwłaszcza zestawy rodzinne z technorattanu, które w połączeniu z miękkimi poduszkami zapewnią wysoki komfort) a inne do spożywania na przykład tylko posiłków (tu możemy zdecydować się na plastik, metal czy drewno).

Należy również pamiętać o odpowiedniej impregnacji, niezależnie od wybranego materiału. Każdy zestaw mebli ogrodowych wymaga ochrony przed czynnikami zewnętrznymi – w mniejszym lub większym stopniu.

Dodaj komentarz