Przewodnik po winie gruzińskim

Przewodnik po winie gruzińskim

Gruzja to kraj o długiej i bogatej historii produkcji wina. Uważa się, że jest to miejsce narodzin winiarstwa, i są dowody na to, że produkowano je już 8000 lat pne. Dziś gruzińskie wino znane jest ze swoich wyjątkowych właściwości i złożonych smaków. Przyjrzyjmy się, co sprawia, że gruzińskie wino jest tak wyjątkowe.

Charakterystyka wina gruzińskiego 

Wino gruzińskie ma niepowtarzalny charakter, który odróżnia je od innych win na świecie; jest znany ze swojego intensywnego profilu smakowego, śmiałości, złożoności i bogactwa smaku. Cechy te zawdzięczają wyjątkowemu terroir — połączeniu klimatu, rodzajów gleby, topografii, oraz innym regionalnym czynnikom wpływającym na wzrost i rozwój winogron. 

W zróżnicowanym mikroklimacie Gruzji — od wilgotnych obszarów przybrzeżnych po regiony górskie — winogrona dojrzewają powoli i stopniowo. To powolne dojrzewanie pozwala im rozwinąć intensywne związki smakowe przy jednoczesnym zachowaniu dobrego poziomu kwasowości.

Regiony winiarskie w Gruzji 

Gruzja została podzielona na pięć odrębnych regionów winiarskich: Kachetia (wschód), Kartli (centrum-południe), Imeretia (zachód), Racha-Lechkhumi (północny zachód) i Samegrelo-Zemo Swanetia (północ). Każdy region ma swoje unikalne cechy, które wpływają na rodzaj produkowanych tam win. 

Na przykład Kachetia jest znana z produkcji mocnych czerwonych win o wysokiej zawartości garbników ze względu na suchy kontynentalny klimat; 

Kartli produkuje lekkie wina białe o zrównoważonej kwasowości dzięki łagodnym temperaturom; 

Imeretia produkuje pełne wina białe dzięki wysokiej wilgotności; 

Racha-Lechkhumi produkuje pełne czerwienie ze względu na chłodne noce; a Samegrelo-Zemo Svaneti produkuje jasne białe ze względu na chłodne lata.

Uprawiane odmiany 

Najczęściej uprawianymi odmianami winorośli w Gruzji są Rkatsiteli (białe) i Saperavi (czerwone). Obie są bardzo wszechstronnymi odmianami winogron, z których można wytwarzać zarówno wina musujące, jak i niemusujące. Inne popularne szczepy winogron to białe Kisi, Khikhvi, Mtsvane Kakhuri, Ojaleshi, Tsolikouri i czerwone Tavkveri.

Wszystkie te winogrona to rodzime odmiany uprawiane w Gruzji od wieków. 

Wyborne wina z Gruzji

Istnieje wiele doskonałych win produkowanych w każdym regionie w całej Gruzji, ale tutaj warto skoncentrować się na kilku wyróżniających się przykładach z każdego obszaru: 

  • Kakheti – półsłodkie czerwone wino Kindzmarauli Marani 
  • Kartli – czerwone wytrawne wino Mukuzani 
  • Imereti – białe półsłodkie wino Tibaani 
  • Racha-Lechkhumi – półsłodkie wino bursztynowe Khvanchkara 
  • Samegrelo-Zemo Swanetia – Tsinandali Białe wino wytrawne 

Konkludując…

Gruzja jest domem dla naprawdę niezwykłych tradycji winiarskich — od uprawy starożytnych rodzimych odmian winorośli, takich jak Rkatsiteli i Saperavi, po tworzenie wykwintnych mieszanek, takich jak półsłodkie czerwone wino Kindzmarauli Marani, wytrawne czerwone wino Mukuzani z Kakheti lub Tibaani białe półsłodkie z regionów Imeretii. Nie ma lepszego sposobu na poznanie niuansów gruzińskiej kultury niż przez pryzmat ich niesamowitej tradycji winiarskiej! Dlatego więc nie warto czekać, a wypróbować już dziś wina gruzińskie na wybieramwino.pl. Niezależnie od tego, czy szukasz aromatycznej białej mieszanki, czy bogatej czerwonej mieszanki, w każdej butelce znajdziesz coś wyjątkowego. Gruzińskie wina oferują pełną przygód alternatywę, która z każdym łykiem kusi Twoje kubki smakowe.

Dodaj komentarz