Przydomowy ogródek – jakie narzędzia ogrodnicze warto mieć?

Przydomowy ogródek – jakie narzędzia ogrodnicze warto mieć?

Coraz więcej osób zamiast mieszkania w bloku wybiera choćby niewielki segment czy domek pod miastem. Zamienia tym samym niewielki balkon na kawałek ziemi koło domu, którą może zagospodarować w dowolny sposób. Zobaczmy, jakie narzędzia ogrodnicze mogą mu w tym pomóc.

Ręczne narzędzia ogrodnicze

W niewielkich przydomowych ogródkach najlepiej sprawdzają się ręczne narzędzia ogrodnicze, z pomocą których można wykonać większość prac ogrodniczych. Konieczna jest zatem niewielka łopata, przydatna podczas sadzenia roślin, grabie, dzięki którym będzie można zrobić porządek z liśćmi jesienią czy sekator, używany podczas przycinania gałęzi drzew i krzewów.

Ten podstawowy zestaw narzędzi można oczywiście rozszerzyć o kolejne. Ich wybór zależny jest jednak w dużej mierze od tego, jaki ma być charakter ogrodu i jak dużo czasu będziesz planował poświęcać na jego pielęgnację. W ogrodzie warzywnym konieczna będzie kopaczka, niewielkie pazurki czy łopatka, dzięki którym możliwe będzie szybkie punktowe spulchnienie ziemi lub pozbycie się chwastów. Podobne narzędzia przydadzą się w ogrodzie kwiatowym, ale tutaj mogę się też przydać mały ręczny sekator, pozwalający na obcinanie kwitnących pędów czy nożyce do trawy, dzięki którym możesz dokładnie dociąć trawę przy rabacie kwiatowej bez ryzyka, że kosiarka wjedzie za głęboko i wytnie też kwitnące kwiaty.

Narzędzia elektryczne i spalinowe

Oprócz wspomnianych wyżej ręcznych narzędzi ogrodniczych, w przydomowym ogrodzie przydadzą Ci się również narzędzia elektryczne i spalinowe. Bez wątpienia konieczna będzie kosiarka, a jej możliwości, rodzaj i napęd zależ przede wszystkim od rozmiarów ogrodu. Im większy będzie trawnik koło domu, tym bardziej skomplikowany sprzęt będzie Ci potrzebny.

W przydomowym ogrodzie mogą przydać Ci się również elektryczne nożyce do żywopłotu, dzięki którym dużo szybciej i łatwiej przytniesz rozrastający się żywopłot. Jeśli masz tylko kawałek żywopłotu, to jego przycinanie możesz wykonać z pomocą narzędzi ręcznych, ale przy większej działce lepiej będzie skorzystać z możliwości technologii, znacznie przyspieszającej wykonanie tej pracy.

W większych ogrodach mogą przydać się również inne narzędzia, a każdy doświadczony ogrodnik powie, że dopiero doświadczenie pozwoli pokazać, które z nich są najlepsze dla Ciebie. Zacznij zatem od zakupu przedstawionych wyżej narzędzi ręcznych, a potem, gdy złapiesz bakcyla ogrodnictwa, będziesz mógł skomponować swój niezbędnik ogrodnika.

Dodaj komentarz