Przygotowanie do rozprawy sądowej – od czego zacząć?

Przygotowanie do rozprawy sądowej – od czego zacząć?

Pierwsza rozprawa sądowa może przynieść nie lada stresu osobie, która musi się z nią mierzyć. W większości przypadków sąd nie jest miejscem, w którym często się bywa, jak już to dzieje się to w naprawdę istotnych, rzutujących na życie sprawach. Niezależnie od tego, w jakim celu rozprawa się toczy, czy to chodzi o rozwód, czy o oskarżenie o popełnienie przestępstwa, trzeba być do niej naprawdę dobrze przygotowanym, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie upragnionych rezultatów. Ważnym jest, aby pamiętać o najważniejszych zasadach, które panują podczas wizyty w sądzie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych sytuacji. Porady są oczywiście różne, w zależności od tego, jakiego charakteru funkcję będziesz tam pełnił. Nie wszystko, co sprawdzi się dla świadka, będzie dobre dla oskarżonego. Dobrze jest w tej kwestii podpytać również swojego pełnomocnika z kancelarii prawniczej. Na co powinno się szczególnie uważać oraz jakich zachowań unikać?

Porady dla świadka

Dla większości zostanie wezwanym na rozprawę w roli świadka, nie jest doświadczeniem, mającym miejsce na porządku dziennym. Będąc świadkiem na rozprawie sądowej, Twoje przygotowanie do rozprawy nie musi być tak dokładne i precyzyjne, jak to jest w przypadku przykładowo osoby oskarżonej. Najważniejszą zasadę jest, aby przede wszystkim zawsze, bez względu na wszystko, odbierać wezwania i stawiać się na rozprawy. Próba uniknięcia tego, może wiązać się z wizytą policji w Twoim domu, bądź karą grzywną. Pamiętaj, aby wziąć ze sobą dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość oraz dokument, zobowiązujący Cię do pojawienia się w sądzie, tzw. wezwanie. Nie bierz ze sobą żadnych przedmiotów, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie! Jeśli chodzi o strój, ważne, aby był on odpowiedni do sądu, przyzwoity. Na samej Sali rozpraw, należy wykonywać wszystkie polecenia sędziego i osób powiązanych z rozprawą ze strony technicznej.

Jak zachować się w sądzie jako oskarżony?

Jest to oczywiście zależne od wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest to, czy rozprawa ma charakter cywilny, czy też karny. Pewne zasady pozostają jednak takie same. Kwestia ubioru wygląda oczywiście tak samo, jak to ma miejsce w przypadku świadków. Należy pamiętać, aby wstawać za każdym razem, kiedy chce się zwrócić do sądu, a forma zwrotu do niego, powinna brzmieć jak ,,wysoki sądzie’’, bądź ,,proszę sądu’’, żadna inna opcja nie wchodzi tutaj w grę. Bez zezwolenia przewodniczącego, nie można zabierać głosu w trakcie rozprawy, podczas złamania tej zasady, może dojść nawet do ukarania karą porządkową. Głosu nie powinno się pod żadnym pozorem zabierać podczas rozstrzygania wyroku, nawet gdy nie zgadza się z jego wynikiem, w takiej sytuacji trzeba złożyć do sądu odpowiednie pismo.

A co z pokrzywdzonymi i pozwanymi?

Sami pozwani, czyli osoby biorące udział w sprawach o charakterze cywilnym, powinny zachowywać się w podobny sposób, co osoby oskarżone. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne przygotowanie pism, gdyż to od tego w głównej mierze zależeć będzie rozprawa. Należy pamiętać o odpowiednim stroju oraz zachowaniu, które nie doprowadzi do narzucenia na osobę kary porządkowej. Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną pamiętaj o wszystkich zasadach ubioru i zachowania, a także zwracania się do sądu, które dotyczą pozostałych osób, biorących udział w rozprawie sądowej. W tym przypadku, tak jak w pozostałych, należy przygotować się do rozprawy dokładnie, zwracając uwagę na wszelkie szczegóły.

Dodaj komentarz