Pulpity na nuty – co warto wiedzieć?

Pulpity na nuty – co warto wiedzieć?

Pulpit na nuty to jeden z podstawowych atrybutów każdego muzyka. Warto zdecydować się na jego zakup już na początku swojej muzycznej wędrówki. Dzięki niemu można w bardzo wygodny sposób czytać nuty w trakcie gry. Właściwie dobrany pulpit pomaga także wyrobić sobie właściwą postawę w czasie gry i zapobiec bólom kręgosłupa. Warto wiedzieć jaki pulpit wybrać i na co zwrócić uwagę.

Czym wyróżnia się dobry stawy do nut?

W sklepach dostępne są bardzo różne modele statywów na nuty. Przed zakupem, warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami i wybrać tę najlepszą. Dobry pulpit do nut powinien być wystarczająco stabilny i powinien mieć możliwość regulacji wysokości, a także kąta nachylenia.

Warto zaznaczyć, że najtańsze stojaki składają się z samych poprzeczek i dobrze nadają się do nut, a już nie bardzo do cięższych książek. Z kolei pełny, metalowy blat to o wiele bardziej solidne rozwiązanie. Dodatkowo nie przepuszcza światła, więc dobrze nadaje się na scenę. Przydatnym dodatkiem są także specjalne wąsy do przytrzymania kartek.

Dodatkowe cechy, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając stojak na nuty, warto też zadbać o to, aby można go było z łatwością przenosić z miejsca na miejsce. Wiele interesujących modeli można zmieścić w niewielkim futerale, dzięki obecności składanego mechanizmu. Jest to bardzo pomocne.

Czasem stojaki mają także różne dodatkowe funkcje. Przykładem może być specjalna klamra, która pozwala na przytrzymanie nut w miejscu, a także niewielka lampka umożliwiająca czytanie nut w gorszych warunkach. Klamra może się przydać przede wszystkim, kiedy muzyk ma zamiar grać w plenerze. W takiej sytuacji wiatr z pewnością nie będzie przewracał kartek, co zagwarantuje większa wygodę i komfort podczas gry.

Niektórzy, bardziej zaawansowani muzycy mogą się zdecydować na pulpity bardziej eleganckie, wyrzeźbione i stabilne, ze sporą nóżką i pełnym, większym pulpitem.

Każdy muzyk powinien sobie zdawać sprawę, że wybór stojaka na nuty może bezpośrednio oddziaływać na przebieg koncertu czy innych występów. Składane pulpity z możliwością regulacji i specjalnymi wąsami na nuty to najlepsze rozwiązanie zarówno dla początkujących muzyków jak i dla osób bardziej zaawansowanych. Warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami i wybrać najlepszy pulpit na nuty dopasowany do swoich potrzeb i możliwości. Wybór właściwego stojaka jest o wiele bardziej istotny niż mogło by się wydawać. Jest to kwestia kluczowa i mająca bardzo duże oddziaływanie.

Dodaj komentarz