Pytania, które należy zadać przy wynajmowaniu mieszkania

Pytania, które należy zadać przy wynajmowaniu mieszkania

Znalezienie i wynajęcie mieszkania jest wyzwaniem. Istnieje wiele szczegółów, o których należy pamiętać, a nie chcesz skończyć płacąc więcej niż możesz sobie pozwolić lub podpisując umowę najmu, która nie jest korzystna dla Ciebie. Aby zapewnić sobie jak najwięcej z doświadczenia wynajmu mieszkania, ważne jest, aby zadać właściwe pytania. Dobry agent nieruchomości może pomóc poprowadzić Cię przez proces wynajmu mieszkania. Te wskazówki pomogą Ci znaleźć odpowiedni lokal w atrakcyjnej cenie.

Czy są jakieś naprawy, które trzeba wykonać?

Podczas oglądania mieszkania upewnij się, że sprawdzisz stan mieszkania i urządzeń. Poszukaj przecieków, wgnieceń lub pęknięć w ścianach, plam lub rdzy na urządzeniach oraz innych uszkodzeń, które wymagają naprawy. Jeśli zauważysz uszkodzenia, zapytaj właściciela, czy planuje je naprawić. Jeśli właściciel nie planuje naprawy szkody, zapytaj, czy możesz wynegocjować niższy czynsz w zamian za samodzielną naprawę szkody. Jeśli uszkodzenia są poważne, na przykład przeciek w dachu lub uszkodzona ściana, możesz chcieć odejść od wynajmu i dalej szukać czegoś lepszego.

Co jest zawarte w czynszu?

Nie chcesz być zaskoczony, gdy otrzymasz swój pierwszy rachunek na koniec miesiąca, dlatego tak ważne jest aby wiedzieć, o co pytać przy wynajmie mieszkania. Upewnij się, że zapytasz właściciela, co jest wliczone w czynsz, a co nie. Dowiedz się, za jakie media musisz płacić, jakie są w cenie, a które możesz podłączyć we własnym zakresie. Dowiedz się, czy musisz założyć abonament na kablówkę lub Internet, a jeśli wynajmujący płaci za Twój Internet lub kablówkę, to kiedy te koszty będą należne. Zapytaj, czy polisa ubezpieczeniowa dla najemcy jest konieczna lub czy właściciel ma ubezpieczenie budynku. Wiedząc, co jest wliczone w czynsz, a co nie, będziesz miał lepsze pojęcie o tym, ile musisz odłożyć każdego miesiąca.

Jednym z pierwszych pytań, które należy zadać https://portman.com.pl/ przy wynajmowaniu mieszkania jest to, kto za co płaci. Chcesz mieć pewność, że Ty i właściciel jesteście na tej samej stronie, jeśli chodzi o media i inne wydatki. Zapytaj właściciela, jakie media są wliczone w czynsz i za które musisz płacić – wodę, prąd, gaz i internet/kablówkę. Dowiedz się, czy woda i/lub elektryczność jest rozliczana przez wynajmującego, czy też musisz ustalić plan płatności z firmą użyteczności publicznej. Usługi komunalne są powszechnym obszarem nieporozumień pomiędzy wynajmującym a najemcą, więc najlepiej jest mieć odpowiedzi na te pytania z góry.

Jakie są twoje prawa jako najemcy?

Z pewnością będziesz chciał się upewnić, że rozumiesz swoje prawa jako najemca. Może to obejmować takie rzeczy jak okresy wypowiedzenia, które musisz dać, jeśli chcesz się wyprowadzić, czy masz prawo do podnajmu i czy istnieje okres karencji przed rozpoczęciem najmu. Okres karencji to czas pomiędzy podpisaniem umowy najmu a momentem, kiedy po raz pierwszy musisz zacząć płacić czynsz. Możesz również sprawdzić, czy w okolicy jest jakaś kontrola czynszu. Oznacza to, że jeśli właściciel podniesie czynsz, możesz mieć prawo do zakwestionowania tej podwyżki.

Dodaj komentarz