Rezonans magnetyczny – co warto wiedzieć o tym badaniu?

Rezonans magnetyczny – co warto wiedzieć o tym badaniu?

Rezonans magnetyczny jest jednym z badań znajdujących zastosowanie w diagnostyce wielu schorzeń, z naciskiem na te w obrębie układu nerwowego i kostno-stawowego.  Rezonans magnetyczny bazuje na wykorzystaniu pola magnetycznego oraz generowanych komputerowo fal radiowych. Dzięki tej technice możemy uzyskać wysokiej jakości obrazy narządów i tkanek ciała. Badanie MRI jest nieinwazyjne i nieszkodliwe dla człowieka. Wykonywane jest ono również w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji (CKR). Pracownia Rezonansu Magnetycznego w CKR wyposażona jest w wysokiej klasy aparat umożliwiający wykonywanie badań u osób z metalowymi implantami (ortopedycznymi lub stomatologicznymi). Otwarta konstrukcja aparatu umożliwia łatwy dostęp ze wszystkich stron. Dzięki temu, badanie MRI jest przyjazne również dla dzieci i osób cierpiących na klaustrofobię.

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny ?

Rezonans magnetyczny jest badaniem, dzięki któremu możemy uzyskać bardzo dokładny obraz układu mięśniowo-szkieletowego, ale również naczyń krwionośnych. Diagnostyka obrazowa pozwala nam również rozpoznać procesy zapalne i nowotwory. Badanie jest wskazane, gdy istnieje podejrzenie występowania chorób ośrodkowego układu nerwowego i tkanek miękkich.

Jak należy się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Pacjent powinien mieć na sobie ubiór pozbawiony elementów metalowych z racji tego, że aparat wykorzystuje pole magnetyczne. Nie zakładamy zatem odzieży zawierającej metalowe guziki, cekiny czy też zamki. Panie nie mogą mieć na sobie biustonosza z fiszbinami. Przed badaniem konieczne jest również zdjęcie paska, biżuterii, spinek czy wsuwek. Monety, portfel, karty czy urządzenia elektroniczne nie mogą znajdować się przy pacjencie w trakcie wykonywania badania. Szczegółowe wytyczne przekazywane są przez personel medyczny w dniu badania.

Kiedy wykonywane jest badanie z kontrastem?

Gdy w obrazie wewnętrznych narządów widoczne są zmiany patologiczne konieczne jest wykonanie badania MRI z kontrastem. Środek cieniujący pomaga w zróżnicowaniu ewentualnych zmian w obrazie rezonansu.

Centrum Kompleksowej Rehabilitacji

CKR specjalizuje się  w leczeniu schorzeń kręgosłupa i rehabilitacji narządu ruchu. Chociaż rehabilitacja kręgosłupa, rehabilitacja neurologiczna i operacje kręgosłupa to jedne z kluczowych  usług, pacjenci mogą tu również skorzystać z wielu konsultacji specjalistycznych czy badań diagnostycznych.

Dodaj komentarz