Rok inny niż wszystkie: Sylwester bez windowania cen i dostępnych ofert w przystępnych cenach

Rok inny niż wszystkie: Sylwester bez windowania cen i dostępnych ofert w przystępnych cenach

Zazwyczaj w okresie ferii Polacy planują swoje wakacje, a właściciele obiektów hotelowych podnoszą ceny na Sylwestra dla tych, którzy decydują się na rezerwację w ostatniej chwili. Ten rok jest jednak inny – rezerwacje na Sylwestra ruszyły ostatnio, a dostępnych jest wiele opcji w przystępnych cenach, według raportów platform rezerwacyjnych Noclegi.pl i Nocowanie.pl. Liczba rezerwacji na Sylwestra w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosła o 35% i nadal rośnie, choć nadal nie osiąga poziomu z ubiegłego roku.

„Zazwyczaj na kilka dni przed sylwestrem właściciele obiektów windowali ceny za ostatnie wolne miejsca, wiedząc, że rezerwujący na ostatnią chwilę pogodzą się z wyższym wydatkiem. Ale w tym roku Polacy zacisnęli pasa. W tej chwili średnia cena za dobę dla jednej osoby wynosi 118 złotych za noc, czyli utrzymuje się na zeszłorocznym poziomie pomimo znaczącego wzrostu kosztów prowadzonej działalności” – wyjaśnia Tomasz Zaniewski, wiceprezes spółek Nocowanie.pl i Noclegi.pl i dodaje, że dostępnych jest wciąż wiele sylwestrowych ofert w przystępnych cenach.

W ostatnich tygodniach można zaobserwować, że wyjeżdżający chętniej korzystają z tańszych ofert, co potwierdza minimalny spadek średniej wartości rezerwacji w miejscowościach takich jak Białka Tatrzańska, Szczawnica, Szklarska Poręba czy nawet Zakopane. Również w Sopocie tańsze oferty cieszą się popularnością, co skutkuje spadkiem średniej wartości rezerwacji z 1600 do 900 złotych w ciągu ostatnich 14 dni, pomimo rosnącej liczby rezerwacji. Trendem utrzymującym się jest również skrócenie długości wyjazdów – średnio rezerwowane są teraz 2-3 nocy, wobec 3-4 nocy w zeszłym roku.

„To sposób na to, żeby zaoszczędzić, ale mimo wszystko wyjechać” – tłumaczy ekspert Nocowanie.pl. „Obserwowaliśmy to już w sezonie letnim, kiedy Polacy zaczęli oszczędzać w obliczu rosnących cen paliw i żywności” – wyjaśnia.

Jeśli szukasz oszczędności, zamiast wypoczywać w hotelach, gdzie średnio zapłacisz 125 zł za osobę za noc, rozważ zatrzymanie się w hostelu, gdzie średnia cena wynosi 83 zł za osobę za noc lub wyjazd agroturystyczny, którego średnia cena za osobę za noc wynosi 90 zł. Możesz też poszukać tańszych ofert nad morzem, takich jak Jastrzębia Góra (średnio 48 zł za osobę za noc), Kołobrzeg (68 zł) lub Mielno (77 zł).

„Tak, jak decyzję o wyjeździe sylwestrowym, tak i myślenie o zimowym wypoczynku z dziećmi Polacy zostawiają na ostatnią chwilę. Co prawda w ciągu ostatnich dwóch tygodni rezerwacji na ferie przybyło o ponad jedną piątą, ale nadal trudno prognozować, jak wyglądać będzie sezon zimowy” – analizuje Tomasz Zaniewski. „Widać jednak, że o gości hotelarze powalczą cenami, które utrzymują się na poziomie ostatniego sezonu” – dodaje.

Jest już wiadomo, że tegoroczne wyjazdy na Sylwestra będą raczej krótkie – średnia długość rezerwacji wynosi obecnie 3-4 dni.

Źródło informacji: Nocowanie.pl

Dodaj komentarz