Rolki po papierze toaletowym a zabawy z dziećmi – jak je wykorzystać?

Rolki po papierze toaletowym a zabawy z dziećmi – jak je wykorzystać?

Rolki po papierze toaletowym to przedmiot, na który wiele osób nie zwraca najmniejszej uwagi. Okazuje się jednak, że jest mnóstwo sposobów, aby kreatywnie wykorzystać je podczas zabawy z dzieckiem! To niedrogi produkt, na którym maluch może trenować m.in. swoje zdolności manualne. Jak przygotować taką zabawę?

Rolki po papierze toaletowym – kreatywne zabawy

Zastanawiasz się, co można zrobić z rolek po papierze toaletowym? Odpowiedź jest prosta – wszystko! Ogranicza cię tylko wyobraźnia. W zabawie z dzieckiem rolki po papierze możesz wykorzystać nawet jako kręgle. Ustaw kilka rolek tak, jak ustawia się kręgle na specjalnym torze, wręcz dziecku niewielką piłeczkę i zachęć, aby z uzgodnionej odległości spróbowało trafić nią w „kręgle”. Możecie urządzić w ten sposób prawdziwe zawody, ale nie chodzi tu tylko o konkurencję – to też trening koncentracji!

Rolki po papierze doskonale nadają się do zabaw kreatywnych. Dlaczego? Są tanim, bezpiecznym i lekkim surowcem, dzięki czemu można bez obaw powierzyć je dzieciom. Doskonałym pomysłem na zabawę z rolkami po papierze jest np. przygotowanie z nich postaci zwierząt. Do tego będziecie potrzebować kolorowego papieru, kleju lub taśmy, nożyczek, kredek lub mazaków, a także dowolnych ozdób, których chcecie użyć – mogą to być kolorowe koraliki, taśmy ozdobne, wstążki lub brokat. Rolka po papierze toaletowym może stanowić korpus zwierzęcia – z papieru stwórzcie głowę i inne części ciała. Pamiętajcie, że wszystko możecie zrobić zupełnie po swojemu – dajcie się ponieść kreatywności. Słoń może być zielony, a pies fioletowy – pozwól dziecku decydować o tym, jakich kolorów i ozdób użyje.

Taka zabawa to doskonały trening zdolności manualnych – wycinanie, przyklejanie, odrysowywanie – wszystko to jest niezbędne do prawidłowego rozwoju umysłowego dziecka. Tę zabawę możecie urozmaicić, kiedy zbliżają się sezonowe wydarzenia, np. Boże Narodzenie. Stwórzcie figurkę św. Mikołaja, renifera lub elfa i użyjcie ich jako dekoracji w pokoju dziecięcym lub podarujcie w prezencie dziadkom. Satysfakcja małego artysty będzie niesamowita! Starszym dzieciom możesz zaproponować także stworzenie nieco bardziej zaawansowanych konstrukcji z rolek po papierze, np. zamku, domku czy samolotu.

Co zrobić z rolek po papierze?

Rolki po papierze to też idealny materiał na… stemple! Podczas gdy takie zabawki w sklepach z zabawkami czy papierniczych potrafią kosztować kilkadziesiąt złotych, możecie zrobić własną, całkowicie bezpłatną wersję! Wystarczy uformować rolkę po papierze w dowolny kształt – serduszko, księżyc lub zostawić ją w nienaruszonym stanie, zamoczyć w farbie i gotowe! W ten sposób możecie stworzyć prawdziwe dzieło sztuki! Dla najciekawszych efektów wykorzystajcie różne kolory farb oraz grubszy papier, np. papier techniczny, aby duża ilość farby nie przyczyniła się do powstania dziur.

Rolki po papierze to także znakomita baza dla wiszących ozdób, np. ozdób choinkowych, ale nie tylko. Możecie pomalować je na dowolny kolor, okleić kawałkami kolorowego papieru, przyozdobić brokatem lub dokleić wiszące frędzelki. Bardziej zaawansowana wersja może włączać wycinanie danych wzorów w tekturowej rolce. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto odrysować na niej szablon przy pomocy ołówka. Mogą to być proste wzory, takie jak kółka czy trójkąty, a także bardziej skomplikowane, takie jak koronka czy siatka. Do wycinania można wykorzystać ostre nożyczki bądź nożyk do papieru. Jeśli nie chcesz, aby dziecko bawiło się takimi przedmiotami, możecie wykorzystać także dziurkacze tworzące dziurki w zabawnych kształtach.

Dodaj komentarz