Rowerem na krótkie i długie trasy – aktywność na piątkę

Rowerem na krótkie i długie trasy – aktywność na piątkę

Rower to twój bardzo duży sprzymierzeniec. Świetnie sprawdza się jako środek komunikacji po mieście. Pozwala omijać korki, ogranicza twój negatywny wpływ na środowisko, a jednocześnie pozwala całkiem spranie przemieszczać się między nawet bardziej oddalonymi od siebie punktami. Poza codzienną jazdą możesz jednak pomyśleć o prawdziwej wyprawie rowerowej. Przekonaj się, dlaczego warto!

Wyprawa rowerowa — dłuższa lub krótsza

Rozważasz wyprawę rowerową poza miasto, ale to pierwsze twoje podejście i obawiasz się, że może się ona okazać zbyt wymagająca? Podejdź do tematu etapami. Nie musisz od razu zaczynać od bardzo długiej 30- czy 50-kilometrowej trasy. Na początek możesz wybrać trasę znacznie krótszą, taką na przykład na 8, 10, 15 kilometrów. W Warszawie możesz w ten sposób na przykład pojeździć po Kampinosie. Całkiem spora ilość miast oferuje podobne trasy, nieco odsunięte od centrum miasta, a jednocześnie na tyle proste i krótkie, że nawet początkujący amatorzy jednośladów, czy rodziny z małymi dziećmi się na nich odnajdą. Kluczem jest dobór trasy do możliwości, poziomu wytrzymałości, aktywności fizycznej, a także ewentualnych współtowarzyszy takiej podróży. Z pomocą przychodzą dzisiaj takie narzędzia jak velomapa.pl, które sprawiają, że w miarę szybko jesteś w stanie zorientować się, jaki poziom trudności wiąże się z pokonaniem konkretnej trasy, jaką ma ona specyfikę i czego można się na niej spodziewać. 

Atrakcje nie tylko sportowe

Trasy rowerowe to świetny sposób na poznawanie bliższej i dalszej okolicy. Podczas weekendu, jak i dłuższego urlopu z powodzeniem możecie w parze albo całą rodziną wsiąść na rowery i ruszyć przed siebie. Co ważne, w Polsce pojawia się coraz więcej tras rowerowych, na których z powodzeniem poradzą sobie także młodsze dzieci, dzięki czemu miłość do rowerów można w nich rozwijać od wczesnego dzieciństwa. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o samą miłość do rowerów, lecz także o możliwość poznawania kraju z nieco innej perspektywy. Podróż odcinkami Szlaku Orlich Gniazd to świetny pomysł na podróż historyczną przez polskie wieki dawne. Pokonujecie trasę, a przy okazji rozmawiacie o okolicznościach budowy konkretnego zamku. Na tej samej trasie spotykacie atrakcyjne formacje skalne i macie okazję porozmawiać o przyrodzie i procesach w niej występujących. Brzmi znacznie bardziej atrakcyjnie, niż nauka tych samych informacji z podręcznika, prawda? Analogicznych, historyczno-przyrodniczych tras rowerowych jest w Polsce naprawdę sporo. Warto je poznać!

Dodaj komentarz