Rozdzielczość 8K – upscaling i ultrarzeczywisty obraz w telewizorze

Rozdzielczość 8K – upscaling i ultrarzeczywisty obraz w telewizorze

Zmiany związane z jakością przysłanych danych multimedialnych w naziemnej telewizji cyfrowej nadejdą już niedługo. Od czerwca 2022 roku Polska będzie obsługiwana przez standard DVB-T2. To szansa na nową jakość obrazu nawet w 4K.

Zmiana związana z przejściem na standard DVB-T2 z DVB-T obejmuje nie tylko Polskę. W krajach europejskich takich jak Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Francja, Czechy czy w krajach skandynawskich taki proces także ma miejsce. Konsekwencje tej zmiany zależą m.in. od tego, jaki model telewizora mamy w domu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby uzyskać wysoką jakość – poznaj upscaling do jakości zbliżonej do 8K w telewizorach Samsung.

Zmiana standardu cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2

Kilka lat temu miała miejsce pierwsza zmiana sygnału. Wielu Polaków musiało zmienić swój odbiornik na nowy lub dokupić dekoder, który obsługuje naziemną telewizję cyfrową, która wówczas zastąpiła telewizję analogową na stałe. Nadchodzaca zmiana na DVB-T2 nie zawsze oznaczać będzie konieczność zakupu kolejnego telewizora, bo sporo modeli obsługuje Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation, w tym wiele odbiorników firmy Samsung. Po pierwsze – zanim zaczniesz poszukiwania nowego odbiornika, sprawdź, czy aby na pewno telewizor, który użytkujesz, nie ma zainstalowanego tunera DVB-T2 HEVC. Informacja o obecności tunera w sprzęcie powinna znajdować się np. w instrukcji telewizora. Jeśli telewizor nie jest gotowy na nowy standard DVB-T2/HEVC, trzeba będzie zakupić zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC lub nowy telewizor z tunerem DVB-T2/HEVC. Oczywiście w przypadku, gdy chcesz mieć możliwość oglądania telewizji naziemnej w nowym standardzie.

Ponadto telewizor odbierający sygnał cyfrowy DVB-T2 będący jednocześnie Smart TV, np. od Samsung, daje niesamowite możliwości. Odbiornik może być podłączony do internetu i pozwala na instalowanie aplikacji na telewizorze, tak aby korzystać z nich wygodnie, jak w telefonie lub laptopie. Możliwości takiego połączenia nie kończą się tylko na programach telewizyjnych. Smart TV to wszechstronny sposób korzystania z technologii, w której rozwija się także Samsung.

Obraz zbliżony do 8K– wyższa rozdzielczość dzięki upscalingowi

Przygotowując się na nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2, warto postawić na telewizor, który umożliwi odbiór obrazu w najwyższej jakości. Upscaling obrazu w telewizorze nawet do jakości zbliżonej do 8K w połączeniu z nowym standardem telewizji naziemnej DVB-T2 da naprawdę sporo możliwości.

Samsung oferuje swoim klientom prawdziwie innowacyjne modele telewizorów. Poza różnorodnymi funkcjami określone modele Smart TV potrafią też poprawiać jakość obrazu, zbliżając go do rozdzielczości 4K lub 8K. Rozdzielczość 8K oznacza standard 7680×4320 pikseli, więc dwukrotnie więcej pikseli niż rozdzielczość 4K ze standardem 3840×2160. Stawiając na telewizor wyświetlający treść w rozdzielczości 8K oraz oferujący upscaling do jakości bliskiej 8K, uzyskasz wyraźniejszy i bardziej szczegółowy obraz nawet w przypadku, gdy docierająca do odbiornika treść jest w niższej jakości

Podobnie jak w przypadku upscalingu do 4K, modele 8K poprawiają obraz, zmieniając rozdzielczość na wyższą. Jednym z modeli Samsung, o którym warto pamiętać, jest QN800A Neo QLED 8K Smart TV oferujący najbardziej zaawansowany przebieg skalowania obrazu do rozdzielczości 8K.

* Rozdzielczość 8K oznacza standard 7680×4320 pikseli. Wyjściowy format 8K oparty jest o obecne standardy przesyłania strumieniowego, łączności i dekodowania. Obsługa przyszłych standardów lub standardów podmiotów trzecich nie jest gwarantowana i może wymagać zakupu dodatkowych urządzeń lub adapterów.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

Dodaj komentarz