Salami — oryginalny wygląd, smak i długa historia

Salami — oryginalny wygląd, smak i długa historia

Wielu z nas myśląc o salami, widzi wędlinę przygotowaną z osła lub koniny. Jednak w rzeczywistości salami produkowane jest głównie z wieprzowiny, dużo rzadziej z wołowiny, drobiu czy innych rodzajów mięs. Faktycznie wytwarza się je również z mięsa koni, natomiast z mięsa oślego produkowany jest tylko jeden rodzaj salami – salame di asino. Salami to sucha, specyficzna kiełbasa o marmurkowej strukturze pochodząca z wybrzeży Morza Śródziemnego, gdzie ciepły i suchy klimat zapewniał idealne warunki do jej stworzenia. Receptura tworzenia salami opiera się na dawnych naturalnych i ekologicznych metodach konserwacji mięs, czyli na soleniu, fermentacji i suszeniu. Podstawowym składnikiem produkcji salami jest sól, a z włoskiego „sale” – to właśnie stąd wzięła się nazwa tej wędliny. Charakterystyczną cechą salami są widoczne kawałki tłuszczu po przekrojeniu oraz biały nalot pleśni z wierzchu. Przemysłowa produkcja salami liczy sobie, około 300 lat i, mimo że teraz uważane jest za jedną z najdroższych wędlin, kiedyś salami było prostym żołnierskim przysmakiem, dzięki swojej trwałości.

Salami z jelenia — bliżej natury 

Salami, choć wytwarzane w naturalny sposób pozwala nam na wybór między różnymi rodzajami mięs. Salami wieprzowe wytwarzane jest z mięsa zwierząt hodowlanych, które przez całe życie faszerowane były antybiotykami i hormonami. Istnieje jednak lepsza alternatywa! Salami z dziczyzny. Jeleń żyjący w zgodzie z naturą, pożywiający się darami lasu, z nieograniczoną ilością ruchu jest całkowicie wolny od sztucznych substancji czy GMO. Takie salami z jelenia oprócz tego, że zaskakuje smakiem, jest po prostu zdrowe. Wysokiej jakości wędlina dojrzewająca stworzona została w 100% z dziczyzny. Jej smak podkreśliliśmy pieprzem czarnym i zielonym, zielem angielskim, gorczycą i gałką muszkatołową. Tak odpowiednio dobrane przyprawy podkreślają smak mięsa z jelenia, nie zabijając jego dzikiego charakteru.

Salami z dzika — włoska kiełbasa w polskiej odsłonie

Tak jak salami z jelenia, kiełbasa salami z dzika to również zdrowszy i naturalniejszy wybór, niż salami z innego mięsa. Mięso z dzika, jak innych zwierząt żyjących w lasach, jest przesiąknięte smakiem leśnych owoców, ziół i korzeni. Od salami z jelenia różni je bardziej wyrazisty, mocniejszy smak. Salami z dzika od Leśniczówki ma niepowtarzalny smak i aromat. Ta kiełbasa dojrzewająca została stworzona z mięsa i słoniny z dzika. Jej ostry charakter został podkreślony czosnkiem, czarnym pieprzem i papryką pepperoni. Takie przyprawy nadają salami z dzika lekkiej ostrości i sprawiają, że jest ono świetnym dodatkiem zarówno na pizzę, jak i na kanapki. Co ważne — Leśniczówka oferuje ten dziki produkt w formie dużego batona oraz w gotowych, wygodnych plastrach. 

Salami z dziczyzny — oryginalny pomysł na stół

Przygotowując się do spotkania ze znajomymi, warto mieć pod ręką coś, czym możemy ich pozytywnie zaskoczyć. Salami z dzika czy salami z jelenia z Leśniczówki idealnie się do tego nadają. Smak i aromat tej kiełbasy na pewno zostanie w pamięci bliskich na długo. Ten zdrowy zamiennik kiełbas salami z innych mięs będzie się świetnie komponował z czerwonym winem. Na desce wędlin zachwyci wszystkich swoim charakterystycznym wyglądem. Sprawdzi się też na pizzy oraz w sałatkach w towarzystwie mozzarelli, oliwek i octu balsamicznego. 

Dodaj komentarz