Siatki wędkarskie to obowiązkowe wyposażenie każdego wędkarza, niezależnie od tego, czy mowa o amatorze odławiającym niewielką ilość podczas weekendowego wypadu, czy też wędkarzy posiadających prywatne stawy. Nie oznacza to jednak, że wybór siatek do przetrzymywania żywych ryb może być absolutnie przypadkowy.
Siatki do przetrzymywania ryb — obowiązkowy element ekwipunku
Obowiązek posiadania siatki do przetrzymywania ryb dotyczący zarówno wędkarzy wyczynowych, jak i amatorów reguluje prawo. Zgodnie z odpowiednim nakazem Polskiego Związku Wędkarskiego:
- siatka przystosowana do przetrzymywania złowionych ryb powinna być wykonana z miękkiego materiału, odpowiednich nici uformowanych za pomocą sztywnych obręczy,
- taką siatkę powinien posiadać każdy wędkarz, który zamierza przechowywać żywe okazy (ryb nie można wrzucać np. do wiaderka wypełnionego wodą),
- w siatce ryby mogą się znajdować nie dłużej niż 24 godziny od momentu złowienia, a także więcej niż określa to limit dzienny.
Siatki wędkarskie są wymagane na zawodach wędkarskich (spławikowych i gruntowych), gdzie zawodnicy przez określony czas wędkowania rywalizują w łowieniu ryb i muszą ja przechowywać do czasu zakończenia zawodów. Potem ryby są ważone i wypuszczane ponownie do wody.
Jak wybierać siatki wędkarskie?
Niezależnie od tego, czy kupujesz siatkę na potrzeby zawodów wędkarskich, czy samotnej wyprawy na ryby, warto zwrócić uwagę na sposób wykonania tego akcesorium. Ważne są oczywiście wymiary, dodatkowe akcesoria takie jak choćby torba zabezpieczająca siatkę, natomiast kluczowe jednak jest jakość wykonania jej samej. Dlatego też warto zwrócić uwagę na:
- miękki materiał, delikatny rodzaj nici, które nie będą kaleczyć ryb,
- wyposażenie siatki w zagęszczone oczka w górnej części (zapewnienie lepszej ochrony przeciwsłonecznej)
- pozbawienie konstrukcji węzłów i innych wystających elementów, które dodatkowo mogłyby rybom sprawiać cierpienie,
- odpowiednia długość dopasowana do potrzeb, natomiast nie warto kupować tych poniżej 3 m, ponieważ mieści się w nich niewiele ryb,
- prostokątna obręcz, która zapewni rybom więcej przestrzeni niż analogiczna konstrukcja z okrągłą obręczą,
- wygodny i szybki do zastosowania ściągacz, który pozwala zamknąć siatkę, zapobiegając tym samym wypływaniu ryb,
- uchwyt, dzięki któremu można siatkę podwiesić,
- otwór pozwalający na wygodne wrzucanie ryb do środka.
Pamiętaj, że wszystkie te elementy mają wpływ zarówno na wygodę łowienia, jak i na dobrostan złowionych okazów. Źle dobrana siatka może przypominać więzienie dla ryb, przyczyniające się do pojawiania się u nich urazów mechanicznych. Problemem jest także ciasnota, która sprawia, że ryby się po prostu męczą. Warto wybrać taki model, który odpowie na twoje potrzeby, a jednocześnie zapewni komfort rybom.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając akcesoria do przetrzymywania ryb?
Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepiej dobrana siatka do przetrzymywania ryb może narazić je na stres, jeśli będziesz jej nieprawidłowo używać. Dlatego też pamiętać trzeba, by:
- rozkładać siatkę zawsze wzdłuż prądu rzeki: takie naturalne ułożenie zapobiega spychaniu okazów na siebie, istnieje także miejsce ryzyko, że w tym ustawieniu będą się one obijać o obręcz,
- umieszczać siatkę na tyle głęboko, by ryby nie leżały w zamulonej, a w związku z tym również kiepsko natlenionej wodzie
- ryby nie były narażone na silne nasłonecznienie.
Z tego właśnie względu poleca się zakup raczej dłuższych niż krótszych siatek. To szczególnie ważne na wypłycaniach. Najlepszym wyborem są te 3-metrowe i dłuższe. Koniecznie należy także regularnie oczyszczać je z mułu, zawiesiny rzecznej i fragmentów roślin.