Słowacja – po drugiej stronie Tatr

Słowacja – po drugiej stronie Tatr

Słowacja to idealny wybór dla zmęczonych tłumami i zgiełkiem nierzadko panującym w polskich górach. Ta nadal niedoceniona kraina oferuje mnóstwo atrakcji. Niewygórowane ceny, stosunkowo bliskie położenie, sympatyczni mieszkańcy z którymi bez problemu dogadasz się w języku polskim tworzą razem wprost idealny cel weekendowej podróży czy też dłuższego urlopu.

Białe szaleństwo

Wielbiciele jazdy na nartach zdecydowanie upodobali sobie Słowację. To zasługa stoków o nowoczesnej infrastrukturze, rozbudowanych tras oraz przede wszystkim malowniczych widoków. Dużą zaletą tego kierunku jest różnorodne usytuowanie pasm górskich, dzięki czemu kierunek ten będzie odpowiedni zarówno dla zaawansowanych narciarzy jak i rodzin z dziećmi, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest Jasna, największy słowacki ośrodek narciarski  położony w Tatrach Niskich. W pobliżu znajduje się Tatralandia – park rozrywki wodnej zapewniający atrakcje także w sezonie zimowym. Dla miłośników śnieżnych wojaży pragnących odwiedzić tę część Słowacji idealnym wyborem będzie wyjątkowy kompleks noclegowy Björnson, usytuowany tuż obok ośrodka narciarskiego Chopok – Jasná. Oferuje on 216 łóżek umiejscowionych w oryginalnym hotelu Björnsonka, Willi, Hostelu oraz nowych, klimatycznych domkach Tree Houses. 

Linki przydatne dla spragnionych wrażeń narciarzy: Narty slovacijaWysokie Tatry noclegihotel Jasna

Słowackie zamki 

Wielbiciele historii z pewnością zainteresują się słowackimi budowlami. Do najpopularniejszych miejsc tego typu zaliczany jest Spišský Hrad – zamek Spiski, będący idealnym punktem całodniowej wycieczki. Całość kompleks zamkowy stanowi około 4 hektary, co czyni go największym tego typu obiektem w całej środkowej Europie. Okolicę można zwiedzić wraz ze spacerową ścieżką dydaktyczną Sivá Brada – Dreveník. Stanowi ona osiem przystanków, dzięki którym turyści zapoznają się nie tylko z historią tego miejsca, ale także z ciekawostkami przyrodniczymi. Inne warte uwagi miejsca to zamek Strecno i zamek w Kieżmarku wraz ze znajdującymi się w nich muzeami oraz ruiny zamku Lietava. 

Parki przyrody i rezerwaty

Słowacja to także malownicze krajobrazy na pięknych, często pustych szlakach. Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić Súľovské skaly – narodowy rezerwat przyrody rozpościerający się na 5,43 km². Trasę można pokonać zarówno pieszo jak i rowerem. Punktami, których zdecydowanie nie można pominąć są wodospad Sulowski oraz ruiny zamku Sulowskiego znajdujące się w najwyższej części trasy. Innym ciekawym punktem może być Łomnica – drugi co do wielkości szczyt Tatr. Dzięki kolejce gondolowej nie trzeba być mistrzem wspinaczki aby móc podziwiać panoramiczny widok. Entuzjastów mocnych wrażeń powinien zainteresować Slovenský raj – krasowy płaskowyż pełen wąwozów i wodospadów. Najtrudniejsze odcinki trasy wyposażone są w platformy, drabiny i łańcuchy ułatwiające jej pokonanie. 

To tylko niektóre z atrakcji, w które obfituje kraj naszych południowych sąsiadów. Jest to kierunek zdecydowanie dla każdego – zarówno dla zwolenników samotnych wypraw jak i dla rodzin z dziećmi czy grup przyjaciół. Na Słowacji każdy znajdzie coś dla siebie i na pewno przeżyje niezapomniane chwile. 

Dodaj komentarz