Decydując się na czworonoga, warto pamiętać, że dbanie o psa wiąże się z wieloma obowiązkami i to często nie tylko takimi jak jego karmienie, wyprowadzanie czy wizyty u weterynarza. Utrzymanie w dobrym stanie sierści naszego pupila też wymaga nieco wysiłku i regularnych zabiegów. Szczególnie istotne są one w przypadku ras z długim włosem. O czym trzeba pamiętać, aby futro naszego psa było w dobrym stanie?
Częste szczotkowanie
Regularne czesanie psa przynosi mu wiele korzyści. Nie tylko pozwala usunąć martwe włosy, ale też poprawia krążenie i dotlenia skórę. Szczotkować należy psy wszystkich ras, jednak w zależności od rodzaju sierści różna może być częstotliwość takich zabiegów. Przykładowo, Golden Retriever wymaga codziennego szczotkowania, podobnie zresztą jak inne, długowłose psy, u których przy braku odpowiedniej pielęgnacji sierść może się plątać i skręcać, a w efekcie mogą powstawać kołtuny. Zwierzaki o krótkiej sierści wystarczy czesać co kilka dni, a niektórym wystarczy nawet raz w tygodniu. Dla długowłosych zwierzaków sprawdzą się grzebienie o szeroko rozstawionych zębach i metalowe szczotki, krótkowłosą sierść możemy natomiast wyczesywać za pomocą specjalnej rękawicy z wypustkami czy furminatora.
Profesjonalne strzyżenie
W przypadku psów o dłuższej sierści, utrzymanie higieny i dobrego stany futra wymaga jego strzyżenia. Jeśli nie wiem jak się za to prawidłowo zabrać, najlepiej wybrać się do groomera, czyli psiego fryzjera, który zajmie się tym profesjonalnie. Niektóre rasy, jak np. owczarek niemiecki, mogą wymagać specjalnych technik strzyżenia. Innym zabiegiem jest trymowanie sierści, które w przeciwieństwie do strzyżenia nie skraca, ale usuwa martwe włosy wraz z cebulką, ułatwiając tym samym wyrastanie nowych. Szczególnie polecane jest ono rasom szorstkowłosym, takim jak jamniki szorstkowłose, wyżły, sznaucery czy pinczery.
Regularne kąpiele
Psy zazwyczaj nie przepadają za kąpielami, ale dla utrzymania ich futra i skóry w czystości, jest to od czasu do czasu niezbędny zabieg. Do kąpieli należy używać profesjonalnych szamponów dla psów, które są dostosowane do ich potrzeb i nie będą wysuszały psiej skóry. Po umyciu pianę trzeba bardzo dokładnie spłukać, ponieważ jej resztki mogą podrażnić skórę. Następnie zwierzaka należy delikatnie osuszyć ręcznikiem i jeśli jest taka potrzeba to można podsuszyć futro suszarką ustawioną na niedużą moc.
Zróżnicowana dieta
Nie tylko same zabiegi pielęgnacyjne maja wpływ na futro naszego pupila. Aby psia sierść była zdrowa, gładka i lśniąca, ważna jest także zbilansowana dieta. Odpowiednio dobrana karma powinna być bogata w białko, zawierać odpowiednie ilości tłuszczu, a także witamin i składników mineralnych. Jeśli dieta zwierzęcia jest zróżnicowana, nie ma potrzeby sięgać po suplementy czy dodatkowe witaminy, jednak kiedy widzimy, że futro naszego czworonoga zaczyna gorzej wyglądać, a także w okresach wzmożonego linienia, warto po nie sięgnąć. Nie zapominajmy także o dobrym nawodnieniu – ono również ma wpływ na piękną sierść.
Trzeba pamiętać, że pielęgnacja psów, szczególnie tych do długiej sierści, wymaga wielu zabiegów, które trzeba wykonywać regularnie, a niektóre z nich konieczne są nawet codziennie. Warto jednak się w nie zaangażować, ponieważ wpływają nie tylko na wygląd naszego psa, ale też na jego zdrowie i dobrą kondycję.