Styl japandi – wnętrza dla minimalistów

Styl japandi – wnętrza dla minimalistów

Styl japandi coraz częściej pojawia się w naszych wnętrzach. I nie ma w tym nic dziwnego — jego funkcjonalność i unikalny design to doskonałe połączenie. Japandi to mieszanka stylu japońskiego i skandynawskiego. I choć mogłoby się wydawać, że są to miejsca tak odległe, to jednak ich estetyka wnętrz doskonale się uzupełnia. Sprawdźmy, jak wprowadzić styl japandi do swojego domu. 

Czym charakteryzuje się styl japandi?

Styl japandi to nurt w stylistyce wnętrzarskiej, który powstał całkiem niedawno. Jest on połączeniem stylu skandynawskiego z japońskim, na co zresztą wskazuje nam już nazwa. Japandi to bowiem mix słów Japan i Scandi. Można śmiało stwierdzić, bierze on z tych dwóch nurtów to, co w nich najlepsze. Z estetyki skandynawskiej niezwykłą funkcjonalność i przytulność, z japońskiej natomiast umiar i spokój. W obu stylach bardzo ważne jest użycie naturalnych materiałów i w japandi również jest to niezwykle widoczne. Z tego też powodu, mimo że jest mocno ascetyczny, to jednak nie brakuje mu też ciepła. Mówiąc krótko, styl japandi to przede wszystkim wygoda, minimalizm, praktyczność i przytulność. 

Funkcję dekoracyjną w stylu japandi pełnią przede wszystkim wzory geometryczne i linie. Nie zobaczymy tu żadnych bogatych zdobień ani innych motywów ozdobnych. Prostota i łączenie materiałów to według japandi najlepsza dekoracja. 

Jakie kolory dominują we wnętrzu japandi? 

We wnętrzach japandi zobaczymy jedynie stonowaną kolorystykę. Tutaj rządzą przede wszystkim barwy ziemi. Można pozwolić sobie na szaleństwo, jednak jedynie z uwzględnieniem właśnie takich właśnie kolorów. Barwy wykorzystywane w stylistyce japandi to przede wszystkim wszelkie odcienie beżu, a także kolory mieszczące się w palecie popielatych szarości. To właśnie one stanowią główne wypełnienie takich wnętrz. Neutralne tło często dopełniają w tym przypadku akcenty mocnych barw monochromatycznych. Przeważnie jest to czerń lub ciemny brąz. 

Styl japandi to także naturalne materiały. W takich wnętrzach zobaczymy szczególnie drewno, a także elementy rattanowe, czy też wiklinowe. Z tego też powodu do palety głównych barw pojawiających się w stylistyce japandi, należy dodać także te odcienie takich naturalnych surowców. 

Meble i dodatki we wnętrzach japandi 

Jeśli chodzi o meble we wnętrzach japandi, to rządzi tu przede wszystkim podeście praktyczne charakterystyczne dla stylu japońskiego. W takich pomieszczeniach nie ma bowiem miejsca na żaden zbędny mebel. Liczy się funkcjonalność i umiar, dlatego też każdy z nich musi być wybrany z głową. Jeśli chodzi natomiast o ich stylistykę, to zdecydowanie zauważymy tu skandynawski minimalizm. Meble w stylu japandi mają bardzo prostą formę i niemal zawsze wykonane są z naturalnych materiałów, w szczególności z drewna. Duży wybór takich mebli znajdziemy na przykład w sklepie https://naturestyle.pl/pl/.

Wszelkie dodatki i dekoracje muszą być wybrane z równą rozwagą. Motywem często pojawiającym się we wnętrzach japandi są na przykład ściany wyłożone drewnianymi panelami w stylu japońskim. To bardzo praktyczny, ale i efektowny element, który jednocześnie może sprytnie oddzielić strefę wnętrza i tworzyć ciekawy efekt ozdobny. Jeśli chcemy urządzić wnętrze w stylu japandi, wybór takich drewnianych paneli będzie strzałem w dziesiątkę! A jeśli chodzi o inne dekoracje, to również stawiajmy na prostotę. Doskonale sprawdzą się wyroby z gliny, czy jednobarwnego szkła, a także efektowne rośliny domowe, które nieco ożywią wnętrze. 

Dodaj komentarz