Sypialnia w stylu rustykalnym – jak wybrać pościel?

Sypialnia w stylu rustykalnym – jak wybrać pościel?

Na rynku dostępny jest obecnie naprawdę szeroki wybór artykułów wyposażenia wnętrz. Jest to oczywiście korzystna sytuacja dla wszystkich projektantów-amatorów. Szeroki wybór czasem sprawia jednak, że nie wiemy na co się zdecydować. Warto wtedy postawić na konkretny styl i konsekwentnie za nim podążać. Ciekawą propozycją są nastrojowe i przytulne wnętrza rustykalne, inspirowane wiejskim klimatem. Taki styl świetnie sprawdza się w sypialni, miejscu przeznaczonym do wypoczynku.

Czym jest styl rustykalny?

Styl rustykalny narodził się na przełomie XIX i XX wieku. Stanowi nawiązanie do wystroju wiejskich domów. Sugeruje to już jego nazwa. „Rustic” to angielskie słowo, które na polski można przetłumaczyć, jako „wiejski” lub „swojski”. Styl jest swego rodzaju ukłonem w stronę dawnych dworków i wiejskich chat. Ma oddawać spokojny rytm życia, uzależniony od cyklu natury. W stylu rustykalnym staramy się więc unikać sztucznych tworzyw. Najczęściej wykorzystuje się naturalne tkaniny, drewno oraz kamień

Meble powinny mieć proste formy, które również dobrze mogłyby powstać sto lat temu. Drewno może mieć naturalny kolor lub być pomalowane na biało. Najlepiej sprawdzają się meble z drewna o widocznych słojach. Konstrukcja powinna być stabilna i solidna. W sypialni możemy postawić nawet na łóżko z baldachimem. Warto jednak pamiętać, żeby w takim przypadku zachować umiar w doborze dodatków. Sypialnia w stylu rustykalnym ma być przede wszystkim funkcjonalna.

Jak wybrać pościel do rustykalnej sypialni?

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Jego dopełnienie z kolei, stanowi odpowiednia pościel. Poszewki są niezbyt kosztownymi elementami, które potrafią w dużej mierze odmienić oblicze całego pomieszczenia. Podczas ich wyboru możemy więc pozwolić sobie na eksperymenty.

Warto pamiętać, że styl rustykalny to powrót do bardziej naturalnego, prostego życia. Powinno to więc znajdować odzwierciedlenie w wybieranych przez nas materiałach. Najlepiej będzie więc postawić na bawełnę lub przypominające ją materiały. Szeroki wybór pościeli z mikrowłókna lub satyny bawełnianej znajdziemy w sklepie Pościelove.com. Tego typu tkaniny są miękkie, przyjemne w dotyku i „oddychające”. Dzięki temu, bardzo dobrze wpasują się w prosty, naturalny wystrój rustykalnej sypialni. Warto wziąć pod uwagę, że w takim wnętrzu najważniejszą rolę odgrywają względy praktyczne. Pościel powinna być więc przede wszystkim funkcjonalna. Materiały, które łączą w sobie przepuszczalność powietrza bawełny i wytrzymałość, będą więc doskonałym wyborem.

Podczas wyboru pościeli do sypialni rustykalnej musimy też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki. W innym wypadku, wnętrze nie będzie spójne. W charakter stylu rustykalnego oczywiście wpisują się subtelne kolory natury. Najlepiej będzie więc postawić na neutralne barwy. Bardzo często pojawiają się więc biele i beże. Żeby wnętrze nie było chłodne i nieprzytulne, warto uzupełnić jasną bazę kolorami ziemi. Mogą to być np. brązy czy delikatne żółcienie. Nieodłączną częścią wnętrz rustykalnych jest też inspiracja ludowością. Możemy więc sięgnąć po barwne wzory, przypominające tradycyjne wycinanki lub elementy ludowych strojów. W ten sposób, do wnętrza wprowadza się bardziej intensywną kolorystykę: elementy czerwieni, zieleni czy niebieskiego. 

Dobrym wyborem może więc być pościel w folkowe wzory. Jeżeli wolimy subtelniejsze nawiązanie do ludowości, lepszym wyborem będą pasy lub krata. Trudno wyobrazić sobie też wnętrze rustykalne bez kwiatów. W ofercie sklepu Pościelove.com znajduje się wiele pościeli w roślinne wzory. W stylu rustykalnym powinniśmy jednak stawiać na bardziej tradycyjne motywy, czyli delikatne kwiaty lub liście w stonowanych kolorach. Polne kwiaty będą zdecydowanie lepszym wyborem od egzotycznych roślin, wpisujących się raczej w nowoczesne wnętrza. W tego typu sypialni możemy też postawić na subtelne, pogodne wzory np. niewielkie serduszka.

Jakie dodatki sprawdzą się w sypialni w stylu rustykalnym?

Żadne wnętrze nie byłoby kompletne bez odpowiednich dodatków. Sypialnia w stylu rustykalnym oczywiście nie jest wyjątkiem. Najlepiej postawić na dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Na komodzie może więc pojawić się lniana serweta. Dobrze, jeśli tkanina jest wykończona haftem lub koronką. Warto dodać też dekoracyjne poduszki w folkowe wzory. W sypialni można też postawić wiklinowy kosz na niezbędne drobiazgi lub ustawić żywe kwiaty w wazonie. Styl rustykalny jest również często kojarzony z ceramiką. Warto o tym pamiętać, gdy wybieramy wazon lub szukamy dekoracyjnych naczyń. Na podłodze może pojawić się imitacja owczej skóry lub niewielki, pleciony dywanik. Nie powinniśmy też zapominać o odpowiednim oświetleniu. Doskonale sprawdzą się niewielkie latarenki, dające ciepłe, rozproszone światło.

Łóżko to centrum każdej sypialni. Właśnie dlatego, wybór pościeli ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Podczas urządzania sypialni w stylu rustykalnym, warto mieć na uwadze, żeby wszystkie elementy były jak najbardziej naturalne i inspirowane ludowością.

Dodaj komentarz