Team building w sektorze finansowym: jak wzmocnić relacje w zespole?

Team building w sektorze finansowym: jak wzmocnić relacje w zespole?

W sektorze finansowym, jak w każdym innym, silne relacje w zespole są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Według badania przeprowadzonego przez Journal of Occupational and Organizational Psychology, team building zwiększa efektywność zespołu i poprawia wyniki pracy. Wyniki badań wykazały, że wpływa także na poprawę komunikacji, zaangażowania i poziomu zaufania między członkami zespołu. Jak realizować team building w sektorze finansowym?

Praca zdalna jest coraz powszechniejsza w sektorze finansowym, szczególnie po okresie pandemii COVID-19. Wiele firm zdecydowało się wówczas na taką formę prowadzenia biznesu w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom oraz ciągłości działania.

Pracownicy sektora finansowego, w tym banki, ubezpieczyciele czy firmy inwestycyjne, wykorzystują narzędzia technologiczne, takie jak wideo-konferencje czy systemy do pracy zdalnej, aby kontynuować pracę z domu. Jednocześnie niektóre obszary działania w sektorze finansowym wymagają dostępu do bezpiecznych systemów i danych, co może utrudnić pracę zdalną w pełnym wymiarze. Dlatego też niektóre firmy decydują się na hybrydowy model pracy, który pozwala na elastyczność w wykonywaniu obowiązków zarówno w biurze jak i z domu. Zarządzenie zespołem, który na co dzień nie kooperuje w jednym budynku, to ogromne wyzwanie.

Czego oczekuje rynek od pracowników sektora finansowego?

Sektor finansowy stawia przed pracownikami wiele wyzwań, zarówno technicznych, jak i etycznych. Na pewno osoby zatrudnione w tej branży muszą być otwarte na naukę. Sektor bowiem stale wprowadza nowe technologie, a pracownicy muszą się ich nauczyć. Innowacje, takie jak sztuczna inteligencja, blockchain, automatyzacja procesów, czy chmura obliczeniowa, mają coraz większe znaczenie w finansach, co wymaga od pracowników zdobycia nowych umiejętności.

Sektor finansowy jest jednym z najbardziej regulowanych sektorów na świecie. Pracownicy muszą być na bieżąco z nowymi przepisami, które wprowadzają organy regulacyjne, takie jak Komisja Nadzoru Finansowego. Wymaga to od nich ciągłego uczenia się i aktualizowania swojej wiedzy. Kolejnym wyzwaniem jest cyberbezpieczeństwo. Wraz z postępem technologicznym i wzrostem ilości danych przechowywanych w systemach finansowych, cyberbezpieczeństwo stało się kluczowym wyzwaniem dla sektora finansowego. Pracownicy muszą być w stanie rozpoznawać zagrożenia i chronić wrażliwe informacje. Wyzwania te wymagają od nich ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, uczenia się i przystosowywania do zmieniającego się środowiska pracy.

Jakie metody team buildingowe mogą pomóc w budowaniu silnych relacji w zespole?

Zespoły pracujące w sektorze finansowym są narażone na stres i niejednokrotnie potrzebują wsparcia w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się metody teambuildingowe. Dlaczego? Bankowcy czy ubezpieczyciele niejednokrotnie pracują w zespołach, co pozwala im zwiększać efektywność.

 – Organizowanie warsztatów i szkoleń zwiększa wiedzę i umiejętności pracowników, co może przyczynić się do budowania silnych relacji w zespole. Wspólne uczenie się i rozwijanie swoich umiejętności może pomóc w zacieśnianiu relacji między członkami zespołu – wyjaśnia Joanna Hoc-Kopiej. – Organizowanie gier i zabaw jest doskonałym sposobem na integrację zespołu. Gry zespołowe, takie jak np. escape room, wyzwania o charakterze sportowym czy wspólny survival, wymagają współpracy i komunikacji między członkami zespołu, co pomaga budować silne relacje.

Organizowanie wyjazdów team buildingowych, takich jak np. obozy sportowe, wyjazdy na narty czy wspinaczki górskie, jest doskonałym sposobem na zbudowanie silnych relacji w zespole. Wspólne przeżywanie przygód i pokonywanie trudności może pomóc w zacieśnianiu relacji między członkami zespołu. – Wiele firm decyduje się na wyjazdy w góry, ponieważ te mają wiele do zaproponowania, m.in. rajdy samochodowe czy spływy kajakowe. – wymienia Joanna Hoc-Kopiej, Dwór Korona Karkonoszy. – Atrakcje są zawsze dopasowywane do oczekiwań, a ich wybór jest imponujący. – dodaje.

Należy pamiętać, że wyjazdy integracyjne to pożądany przez pracowników benefit. I także  z tego powodu warto je organizować.

Dodaj komentarz