Telewizor QLED – charakterystyka

Telewizor QLED – charakterystyka

Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że urządzenia elektroniczne stają się z każdym rokiem bardziej zaawansowane. Dzięki temu klienci sklepów mogą cieszyć się niezawodnymi sprzętami RTV i AGD. Tak jest w przypadku telewizorów QLED. Czym takie sprzęty się wyróżniają i dlaczego warto w nie zainwestować? Oto krótki poradnik.

  1. Czym są telewizory QLED?
  2. Czym różnią się telewizory QLED od OLED?
  3. W jakiej rozdzielczości dostępne są telewizory QLED?
  4. Którzy producenci mają w swojej ofercie telewizory QLED?
  5. Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor QLED?

Czym są telewizory QLED?

Na początku warto zaznaczyć, że telewizory QLED to nazwa zastrzeżona dla urządzeń marki Samsung Electronics i dotyczy jedynie produktów wykorzystujących specjalnie opracowaną technologię kropek kwantowych. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy Quantum dot LED. Jak to w praktyce działa? W sprzętach typu QLED TV wykorzystywane są różne kombinacje zielonych oraz czerwonek kropek kwantowych. Ich zadanie polega na konwertowaniu niebieskiego światłą na światło zielone i czerwone. Podczas procesu produkcyjnego kropki te umieszczone zostają na specjalnej folii, która jest integralną częścią wyświetlacza telewizora. Cała folia zostaje umiejscowiona przed prowadnicą światła. W ten sposób światło niebieskie zostaje równomiernie rozprowadzone po całym ekranie. Telewizor QLED to model z klasy premium Zastosowanie czerwonych i zielonych kropek kwantowych ma na celu zapewnienie odbiorcy najwyższą jakość generowanego obrazu. Podczas wyświetlania filmów lub programów telewizyjnych użytkownicy otrzymują bardzo żywe, czyste kolory z dużym kontrastem. Dodatkowo technologia wpływa na dobrą prezentację wszystkich, nawet najmniejszych, szczegółów. Obraz jest zatem realistyczny. 

Czym różnią się telewizory QLED od OLED?

Na rynku dostępne są także telewizory LED. Od razu warto zaznaczyć, że między tymi produktami nie można postawić znaku równości. Pierwsza różnica dotyczy wyglądu. Telewizory QLED są o wiele cieńsze od ich odpowiedników typu OLED. Rozszyfrowanie skrótu OLED również ma swoje źródło w języku angielskim i oznacza Organic Light Emitting Diode. Takie sprzęty działają przy użyciu diod elektroluminescencyjnych. Są one wykonane ze związków organicznych. Panele nie wymagają dodatkowego źródła światła. Także w tym wypadku kolory są żywe i naturalne, jednak lepszą jakość obrazu oferuje technologia QLED. Telewizory OLED mogą się pochwalić niesamowitą głębią czerni. Najczęściej ma także szerszy zakres kątów widzenia. Telewizory QLED wyróżniają się natomiast wyższą jasnością. Takie modele świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach jasnych, gdzie natężenie światła jest spore. 

W jakiej rozdzielczości dostępne są telewizory QLED?

Decydując się na zakup jakiegokolwiek telewizora, należy zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną wartość, jaką jest rozdzielczość konkretnego modelu. Parametr ten w bardzo dużym stopniu odpowiada za dobrą bądź złą jakość wyświetlanego obrazu. Obecnie do najpopularniejszych telewizorów należy FULL HD. Takie oznaczenie oznacza, że na ekranie telewizora znajduje się 1920 na 1080 pikseli. dostępne są także modele HD Ready 1366 na 768 pikseli. Oferują one dobrą jakość, jednak nie sprawdza się w produktach o przekątnej przekraczającej 42 cale. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest obecnie telewizor 4K, czyli 3840 na 2160 pikseli. Są to najdroższe urządzenia oferujące obraz niezwykłej jakości. Jeśli zatem możesz sobie pozwolić na telewizor QLED w rozdzielczości 4K, to możesz liczyć na niezapomniane wrażenia wizualne. Obraz w takim telewizorze jest bardzo szczegółowy, oddaje piękne barwy. Nie ma także żadnych opóźnień w przekazywaniu obrazu, dzięki czemu każde kino akcji jest niezwykle dynamiczne. 

Którzy producenci mają w swojej ofercie telewizory QLED?

Jak już wcześniej zostało wspomniane telewizory QLED to produkt koreańskiego potentata Samsung. Jak podaje firma technologia ta ma być cały czas rozszerzana tak, by stosowa√ć w telewizorach z kwantowymi kropkami najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Dzięki temu produkty mają być jeszcze lepsze. Obecnie kropki kwantowe wykorzystują także inne firmy, np. Sony (modele z serii Sony Bravia), Philips czy LG.  

Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor QLED?

Wybierając nowy telewizor, należy zwrócić uwagę na inne parametry. Jednym z nich jest rodzaj matrycy.  Obecnie dostępne są dwa podstawowe rodzaje VA oraz IPS. Matryca QLED w telewizorze rodzaj IPS zapewnia dobre widzenie wyświetlanego obrazu praktycznie pod każdym kątem. Równie ważna jest przekątna. Rozmiar telewizora zależy oczywiście od budżetu oraz wielkości pomieszczania, w jakim produkt ma zostać ustawiony. Warto także sprawdzić, czy wybrany model ma specjalne wejścia HDMI oraz porty USB, które pozwolą na podpięcie telewizora do komputerów. Oczywiście na rynku dostępne są urządzenia QLED typu SMART TV. Taki rodzaj telewizora pozwala na wyświetlanie za pomocą sygnału Wi-Fi filmów z popularnych platform internetowych. Dzięki temu możliwości telewizora znacznie się rozszerzają. 

Dodaj komentarz