Termomodernizacja budynku – jak ją wykonać i jak otrzymać dofinansowanie?

Termomodernizacja budynku – jak ją wykonać i jak otrzymać dofinansowanie?

Termomodernizacja budynków to proces polegający na poprawie efektywności energetycznej budynku poprzez modernizację jego elementów takich jak izolacja termiczna ścian, okna, drzwi czy dach, a także poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii ogrzewania i wentylacji. Dzięki termomodernizacji, budynek zużywa mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie, a także lepszy komfort mieszkania i mniejszy wpływ na środowisko. W dzisiejszych czasach, z uwagi na rosnące ceny energii oraz świadomość ekologiczną, termomodernizacja staje się niezbędnym elementem dbania o nieruchomości.

Jak prawidłowo wykonać termomodernizację budynków?

Prawidłowa termomodernizacja budynku wymaga kompleksowego podejścia i uwzględnienia wielu aspektów. Oto kilka kluczowych kroków, które warto wziąć pod uwagę podczas przeprowadzania termomodernizacji:

 1. Audyt Energetyczny: Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku, który pomoże zidentyfikować kluczowe obszary wymagające poprawy oraz potencjalne oszczędności.
 2. Izolacja Termiczna: To podstawowy element termomodernizacji. Ważne jest, aby odpowiednio ocieplić ściany zewnętrzne, dach, podłogę oraz piwnice. Materiały izolacyjne powinny być dobrane odpowiednio do rodzaju konstrukcji budynku.
 3. Stolarka Okienno-Drzwiowa: Wymiana starych okien i drzwi na nowoczesne, energooszczędne modele może znacząco zredukować straty cieplne.
 4. System Ogrzewania: Warto rozważyć wymianę starego systemu ogrzewania na bardziej efektywny, na przykład kondensacyjny kocioł gazowy, pompy ciepła lub ogrzewanie na bazie odnawialnych źródeł energii.
 5. Wentylacja z Odzyskiem Ciepła: W nowocześnie ocieplonych budynkach ważna jest odpowiednia wentylacja, która zapobiega kondensacji i problemom z jakością powietrza wewnętrznego. Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła pozwalają jednocześnie na zachowanie świeżego powietrza w pomieszczeniach i minimalizują straty cieplne.
 6. Oświetlenie: W budynkach użyteczności publicznej i biurowcach warto zwrócić uwagę na energooszczędne źródła światła, takie jak LED-y.
 7. Zwróć uwagę na szczegóły: Wszystkie prace należy wykonywać z dbałością o jakość i zgodnie z obowiązującymi normami. Odpowiednie szczeliny, paroizolacje oraz zabezpieczenia przed mostkami termicznymi są kluczowe dla skuteczności termomodernizacji.
 8. Konsultacja ze specjalistami: Warto skonsultować się z fachowcami w dziedzinie budownictwa i energetyki, aby mieć pewność, że wszystkie działania są wykonywane prawidłowo.

Ostatecznie, prawidłowa termomodernizacja budynku przeprowadzona przez fachowców może przynieść znaczące oszczędności energetyczne, poprawić komfort mieszkania i zwiększyć wartość nieruchomości.

Termomodernizacja budynków – jak otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie na termomodernizację budynków często jest dostępne w ramach różnych programów rządowych, regionalnych lub lokalnych, które mają na celu promocję efektywności energetycznej i ochronę środowiska. Proces uzyskania wsparcia może się różnić w zależności od kraju czy regionu, ale poniżej przedstawiam ogólne wskazówki, jak zdobyć dofinansowanie:

 1. Zorientuj się w dostępnych programach: Sprawdź, jakie programy dofinansowania są dostępne w Twoim kraju czy regionie. W Polsce przykładowo popularny jest program „Czyste Powietrze” czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
 2. Przeczytaj regulamin: Każdy program ma swoje kryteria kwalifikacji, zakres wsparcia i wymagania. Znajomość regulaminu pozwoli uniknąć błędów w trakcie składania wniosku.
 3. Przeprowadź audyt energetyczny: Wiele programów wymaga przeprowadzenia audytu energetycznego budynku przed rozpoczęciem prac. Audyt taki pomoże również określić zakres prac i potencjalne oszczędności.
 4. Zgromadź niezbędne dokumenty: Do wniosku o dofinansowanie często trzeba dołączyć różne dokumenty, takie jak projekt termomodernizacji, kosztorys, zaświadczenia, itp.
 5. Złożenie wniosku: Wypełnij i złóż wniosek zgodnie z wytycznymi programu. W niektórych przypadkach może to wymagać rejestracji w dedykowanym systemie online.
 6. Czekaj na decyzję: Po złożeniu wniosku instytucja przyznająca dofinansowanie oceni Twoją prośbę i podejmie decyzję o przyznaniu wsparcia.
 7. Realizacja projektu i kontrola: Po uzyskaniu dofinansowania, można rozpocząć prace termomodernizacyjne. Pamiętaj, że po zakończeniu prac instytucja może wymagać przeprowadzenia kontroli oraz przedstawienia dokumentacji potwierdzającej prawidłowe wykorzystanie środków.
 8. Ustalanie płatności: W zależności od programu, dofinansowanie może być wypłacane jako zwrot części kosztów po zakończeniu prac lub jako wsparcie etapowe w trakcie realizacji projektu.
 9. Utrzymuj dokumentację: Zachowaj wszystkie dokumenty związane z projektem (faktury, umowy, potwierdzenia płatności itp.), gdyż mogą być one potrzebne do kontroli lub weryfikacji przez instytucję przyznającą dofinansowanie.
 10. Korzystaj z doradztwa: Wiele programów oferuje bezpłatne doradztwo dla beneficjentów. Warto skorzystać z tej pomocy, aby uniknąć błędów i maksymalnie wykorzystać dostępne środki.

Pamiętaj, że dostępność i zasady programów dofinansowania mogą się zmieniać w zależności od sytuacji politycznej, ekonomicznej czy priorytetów danego kraju czy regionu. Dlatego ważne jest, aby regularnie śledzić dostępne możliwości i aktualizować się w tym zakresie.

Dodaj komentarz