TOP 5 atrakcji turystycznych na wakacje z dziećmi w Polsce

TOP 5 atrakcji turystycznych na wakacje z dziećmi w Polsce

Nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Zapewnienie im angażujących i wartościowych atrakcji w okresie wakacyjnym może stanowić spore wyzwanie. Poznaj najciekawsze miejsca w kraju i zaplanuj kolejne rodzinne wyjazdy!

 • Duże parki rozrywki, takie jak Rabkoland, gwarantują całe dnie świetnej i bezpiecznej zabawy.
 • Fascynującą podróż w czasie zapewniają zrekonstruowane osady sprzed wieków.
 • W pobliżu centrum Warszawy jest multum atrakcji, a najbardziej interesujące dla dzieci będą Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Wizyta w Krakowie nie może się obejść bez odwiedzin u Smoka Wawelskiego.
 • W Dobrzycy czekają absolutnie fantastyczne ogrody.

1. Wesołe miasteczko z licznymi atrakcjami – Rabkoland

Wyjątkowy, nowoczesny park rozrywki dla całej rodziny, położony w malowniczym, małopolskim uzdrowisku. Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie, bez względu na wiek. Obecnie dostępnych jest ok. 50 różnorodnych atrakcji, podzielonych na strefy tematyczne. Gospodarze zadbali również o aspekty edukacyjne. Nie brakuje stref gastronomicznych do uzupełnienia energii po szalonej zabawie. Za najciekawsze atrakcje Rabkolandu uchodzą:

 • diabelski młyn Wielki Zaginacz Czasoprzestrzeni;
 • Wioska Wikingów – m.in. Wodny Świat Wodyna, kolejka Wiking Coaster, karuzela Latająca Chatka Krucabomby;
 • sensoryczna Dolina Trzmiela;
 • Góralsko Dżungla;
 • Farma Cioci Maryni
 • sala zabaw Rura Park i wiele innych.

2. Wehikuły czasu, czyli zrekonstruowane dawne grody i osady

Miejsca, w których można zobaczyć i poczuć, jak żyli ludzie przed wiekami. Co może być lepszego dla dzieciaka, niż samodzielne upieczenie chleba, pomoc w wykuciu miecza albo oglądanie wiarygodnych inscenizacji historycznych? Wśród atrakcji tego typu warto wyróżnić:

 • Centrum Słowian i Wikingów Wolin – Jomsborg.
 • Osadę Sławutowo.
 • Żelazny Tygiel Waloński w Szklarskiej Porębie.

3. Edukacja w stolicy Polski – Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Powstania Warszawskiego

W Warszawie znajdziesz mnóstwo ciekawych miejsc. Wystarczy wspomnieć Pałac Prezydencki, taras widokowy Pałacu Kultury, Bulwary Wiślane, pomnik Syrenki… Dorosłych zainteresuje Muzeum Polskiej Wódki. Do tego Zamek Królewski, Pałac Jana III w Wilanowie, Łazienki Królewskie i inne, najważniejsze zabytki Warszawy. Jednak dzieci trzeba efektywnie zaciekawić, a niewiele placówek robi to naprawdę dobrze.

CNK udowadnia, że szkolne przedmioty da się zaprezentować intrygująco – jego największym atutem jest interaktywność. Tu wręcz trzeba dotykać eksponatów! Kolejne doświadczenia i instalacje nie dość, że dostarczają sporo frajdy, to jeszcze przekazują wiedzę i pobudzają ciekawość świata.

Podczas zwiedzania Warszawy ze starszymi dziećmi wręcz trzeba odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, które od początku swojej działalności jest chwalone za nowoczesność i sugestywne prezentowanie tragicznej historii. Oglądanie głównych ekspozycji zaleca się osobom od 12. roku życia – młodsze powinny mieć opiekę i wsparcie rodzica/opiekuna. A jeśli nie chcesz narażać pociechy na nadmierny stres, możesz ją zabrać do Sali Małego Powstańca z zabawkami, książeczkami i zajęciami dydaktycznymi. 

4. Zabytki i wydarzenia w obrębie głównego rynku Starego Miasta w Krakowie

Na krakowskim Starym Mieście, które razem z dwoma dzielnicami trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zawsze dużo się dzieje. Miłośnicy sztuki oblegają renomowany Teatr im. Słowackiego. Wydarzenia kulturalne są organizowane także w Filharmonii Szymanowskiego i wielu innych placówkach. Imponują zbiory Muzeum Narodowego w Sukiennicach oraz ekspozycje w Muzeum Czartoryskich. Warto zwieńczyć zwiedzanie miasta wizytą na Wawelu i przejściem przez jaskinię smoka. Po wyjściu czeka spory pomnik bestii, która regularnie zieje ogniem!

5. Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Między Kołobrzegiem a Koszalinem czekają niesamowite tereny zielone. Dla dzieci największą atrakcją będzie labirynt grabowy – jedna z 45 stref w Ogrodach Hortulus Spectabilis. Do tego dochodzą m.in. wieża widokowa, Baśniowy Brzozownik, Plac Boskich Róż czy Minimalistyczna Galeria Kwiatowa. Z kolei Ogrody Tematyczne będą idealne dla miłośników roślin oraz ich pielęgnacji i hodowli. Ogrody japońskie, angielskie, francuskie czy śródziemnomorskie w jednym miejscu gwarantują fantastyczny relaks!

Dodaj komentarz