Toruń: Zamek Krzyżacki w odcinkach

Toruń: Zamek Krzyżacki w odcinkach

Spektakle historyczne przygotowane przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki oglądać można na kanale YouTube placówki. W ciekawej formie przedstawione zostały średniowieczne dzieje Torunia związane z obecnością rycerzy zakonnych.

Centrum Kultury Zamek Krzyżacki wzięło udział w programie Narodowego Centrum Kultury „Kultura w Sieci”, mającego na celu udostępnienie online zasobów kulturalnych prezentowanych w placówce. Owocem współpracy z zaprzyjaźnionymi aktorami i odtwórcami historycznymi z Bractwa Rycerzy Chorągwi Toruńskiej jest prawie godzina materiałów filmowych. Składają się na nie dwa premierowe spektakle „Teatru Historycznego”, do tej pory wystawiane przed publicznością oraz „Seria Rycerska” -filmowe zapisy rozmów z rekonstruktorami o rycerskim rzemiośle.

Pierwszy ze spektakli – „Zbrodnia Braci zakonnych” to próba odtworzenia dramatycznych wydarzeń z października 1410 roku, kiedy siły krzyżackie wkroczyły na nowo do zajętego przez wojska polskie Torunia, zaś „Sekret Wielkiego Mistrza” to utrzymana w niemal kryminalnej konwencji historia o pierwszych dniach rządów Karola z Trewiru – Mistrza Zakonu który zapisał się jako reformator jego życia duchowego bezwzględnie walczący z występkiem w jego szeregach.

„Seria Rycerska” to kontynuacja „Pogadanek o Zamku”, w których pracownicy centrum opowiadali o jego historii, budowie, dostępnych na nim wystawach i życiu w średniowiecznej twierdzy. W nowej serii toruńscy rekonstruktorzy zaprezentowali repliki średniowiecznego oręża i pancerza, opowiedzieli o technikach walki, rycerskich obyczajach a także podzielili się ciekawostkami z życia rycerzy.

Obejrzyj filmy poświęcone historii Zamku Krzyżackiego na kanale YouTube CKZK

Fot. UM Toruń

Dodaj komentarz