Tradycja wręczania prezentów w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Skąd się wziął ten zwyczaj?

Tradycja wręczania prezentów w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Skąd się wziął ten zwyczaj?

Dawanie prezentów pod choinkę rozpoczęli Starożytni Rzymianie, którzy w ten sposób obchodzili boga Saturnalia – Rolniczą uroczystość, która przypada na dni 17-23 grudnia. Z okazji tego święta zamożniejsi. Mieszkańcy obdarowywali się kosztownymi prezentami wykonanymi ze srebra, natomiast ubożsi dawali sobie świece i gliniane figurki.

Bardzo często mówi się o tym, że zwyczaj dawania sobie prezentów na święta nawiązuje do darów, jakie złożyli Trzej Królowie Jezusowi podczas ich wizyty w Betlejem. Inne wyjaśnienie tradycji dawania sobie podarunków w Święta Bożego Narodzenia to historia związana z biskupem miasta Miry – św. Mikołajem, który żył na przełomie III i IV wieku i stał się pierwowzorem postaci rozdającej upominki.

Według  tej legendy św. Mikołaj rozdał cały swój majątek ubogim. Nocami opuszczał dom i dzielił się swoim majątkiem z tymi, którzy najbardziej potrzebowali pomocy, a także podkładał drobne prezenty i najpotrzebniejsze środki bezdomnym i chorym.

W Polsce ta tradycja zapoczątkowana została w XIX wieku i jest z nami do dziś. Według  tradycji ludowych św. Mikołaj jest patronem pasterzy i bydła, które chroni przed wilkami. I to  właśnie dlatego 6 grudnia pasterze składali mu specjalne ofiary w postaci wieńców z lnu i konopi, kładąc na nich jaja kurze i gęsie.

Dzisiejszy wizerunek świętego Mikołaja ubranego w czerwony płaszcz z białym futerkiem i  długą czapką zakończoną pomponem, został spopularyzowany w 1930 roku przez firmę Coca-Cola.

12 pomysłów na drobny prezent pod choinkę dla każdego z motywem konopi

Prezent pod choinkę nie musi być drogi, ważne aby ucieszył osobę, która je otrzyma. Podpowiemy naszą infografiką, aż 12 inspirujących propozycji na drobne prezenty dla Twoich najbliższych, które nie kosztują krocie. Co więcej, sprawdzą się jako samodzielny podarek, a także jako uzupełnienie większego prezentu pod choinkę dla bliskiej osoby.

 W Konopnej Farmacji w Poznaniu wiemy, że nie w cenie tkwi jego wartość, ale w „trafieniu” i w szczerości, z jaką go wręczamy. Nie za drogi drobiazg dany szczerze może nieraz bardziej ucieszyć niż drogocenny podarek. Bo, świadczy o tym, że ktoś kogoś się kocha i  o nim pamięta. I to właśnie jest istota podarunku.

Kiedy święta zbliżają się do nas  wielkimi krokami, pojawiają się dylematy – jaki prezent wybrać dla rodziny i znajomych, by byli zadowoleni z podarku. Wybór trafionego prezentu nie jest wcale łatwy. Należy pamiętać o tym, że prezent  nie musi być nudny i nieprzydatny. Może być nieco zabawny i wprawiać obdarowaną osobę w dobry humor. Jeżeli zatem szukasz inspiracji prezentowych z nutką humoru zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Prezent uniwersalny, to coś co może się wydawać niemożliwym, a jednak istnieje!

Idealnym prezentem na święta dla taty czy na mikołajki dla chłopaka mogą się okazać skarpetki z motywem konopi, zapalniczka, czy też żel pod prysznic o relaksującym zapachu konopii.

Dla mamy, siostry albo dla przyjaciółki, która pozornie ma już wszystko, co potrzebne odpowiednim podarunkiem może okazać się świeczka konopna to doskonały pomysł na ekologiczny prezent, a także na relaks i przyjemną aromaterapię. Świeczki wytwarzane są  ręcznie z najwyższej jakości składników jak naturalny wosk konopny, terpeny konopne, oraz olejki eteryczne. Jeśli obdarujesz bliską Ci osobę kubkiem z liśćmi marihuany, to na pewno zawsze będzie o tobie pamiętać pijąc na przykład herbatę konopną z malinami w kubku od ciebie.

Konopne produkty ponownie wracają do łask. Nasi dziadkowie znali konopie bardzo dobrze, były uprawiane na polach obok lnu czy rzepaku, a także rosły na dziko. Roślinie przypisywano lecznicze właściwości i podawano je chorym i wycieńczonym. Dlatego, syrop konopny z aronią i olejem CBD będzie idealnie trafionym prezentem ! Mieć dziadków to ogromne szczęście, są skarbnicą opowieści o dawnych czasach i to może w te Święta Bożego Narodzenia, dzięki tak wyjątkowemu podarunkowi usłyszysz od Nich, jak to było z tą konopią, kiedy na świecie nie było ani Ciebie, ani Twoich rodziców.

W te Święta postaw na oryginalność prezentu! 

Dodaj komentarz