Trytytki i ich zastosowanie praktyczne

Trytytki i ich zastosowanie praktyczne

Trytytki wynalezione zostały w roku 1958 przez firmę Thomas&Betts. Na samym początku wykorzystywano je jedynie do układania kabli w samolotach. Produkowane były wtedy z metalu. Potem materiał ten zmieniono na nylon, ale w sprzedaży dostępne są też opaski metalowe. Budowa trytytek jest niezwykle prosta. Zwężony koniec wyposażony jest w zębatkę, a z drugiej strony znajduje się główka. Taśmę przewleka się przez główkę, tworząc mocną pętlę.

Czy trytytkę można otworzyć?

Okazuje się, że samoczynne rozpięcie takiej opaski nie jest możliwe. Rozpięcie trytytki oznacza jej uszkodzenie – można ją jedynie rozciąć lub podważyć. Rzadko udaje się otworzyć opaskę zaciskową bez jej zniszczenia. Wtedy oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją ponownie. Do wyboru są też trytytki z podwójnym zamkiem. Sporo ciekawych opasek zaciskowych można znaleźć w sklepie internetowym https://opaskikablowe.pl/.

Trytytki – tradycyjne zastosowanie

Trytytki z założenia stosowane są do spinania kabli w większe wiązki. Na zewnątrz budynków wykorzystuje się opaski zaciskowe wykonane z materiałów, które są odporne na działanie szkodliwych czynników pogodowych. Może być to poliamid modyfikowany węglanem, który chroni materiał przed wpływem promieniowania ultrafioletowego. Czasem trzeba sprawdzić, czy produkty opatrzone są stosownymi atestami, certyfikatami.

Trytytki a mocowanie kołpaków samochodowych

Wiele osób zaskoczyć może fakt, że trytytki doskonale nadają się do mocowania kołpaków samochodowych. Wiedzą o tym dobrze ci kierowcy, którym zdarzyło się zgubić kołpak. Można na szczęście temu łatwo zapobiec. Wystarczy sięgnąć po opaskę zaciskową, która przytrzymuje kołpak na swoim miejscu.

Jak trytytki są wykorzystywane w przemyśle spożywczym?

Warto też wiedzieć o tym, że trytytki są powszechnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Służą np. do przytwierdzania etykiet do worków i kartonów, w których przewożone są produkty. Często stosuje się w tym przypadku opaski detektowalne, które są wykrywane za pomocą skanerów i czujników metali. Niwelują one ryzyko zanieczyszczenia produktów. Gdy zapięcia mieszają się z żywnością, odpowiednie urządzenia od razu to wykrywają.

Do czego jeszcze wykorzystać można trytytki?

Opaski kablowe z oznaczeniem doskonale nadają się poza tym do plombowania zamknięć. Dają pewność, że nikt nie ma dostępu do danych produktów. Trytytki stosowane są też do oznaczania transportowanych towarów czy przewodów hydraulicznych. Mowa tutaj o opaskach kolorowych.

Dodaj komentarz