Ubezpieczenie domu można wykupić już na etapie jego budowy, co dla właściciela powstającej nieruchomości jest bardzo dużym udogodnieniem. Jednak jeszcze przed zakupem warto zorientować się, co dokładnie obejmuje wybrana polisa i jaki jest jej koszt. Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie nowo powstającego domu? Przed czym może zostać on ubezpieczony? Od czego zależą ceny składek? Informacje na ten temat uzyskasz w tekście.
Ubezpieczenie nowo powstającego obiektu – podstawowe informacje
Ubezpieczenie domu będącego w budowie to rozwiązanie, które nie jest obowiązkowe. Z produktu tego typu można korzystać dobrowolnie. Warto natomiast zdecydować się na taką opcję – szczególnie jeżeli inwestycja finansowana jest z udziałem banku i kredytu przez niego udzielonego.
Ubezpieczenie nowo powstającego budynku jest znacznie mniej skomplikowane niż w przypadku obiektu, który już istnieje. Stąd też sam dokument i procedura jest znacznie łatwiejsze. Zakres ubezpieczenia bardzo często pomija takie kwestie jak NNW, assistance, pomoc prawna czy OC w życiu prywatnym, które z reguły stanowią element dotyczący osób już mieszkających w danym obiekcie. W przypadku budynku będącego w trakcie budowy – można je wykluczyć. Ubezpieczenie takie obejmuje natomiast zabezpieczenie przed zdarzeniami losowymi takimi jak:
- pożar,
- zalanie,
- huragan,
- eksplozja,
- grad,
- uderzenie piorunem,
- obsunięcie się gruntu.
Wiele osób może zainteresować także dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem z kradzieżą. Element tego typu wymaga jednak spełnienia kilku podstawowych wymagań. Przede wszystkim obiekt musi być na etapie surowym zamkniętym, a w jego wnętrzu powinny znajdować się wyłącznie niezbędne materiały oraz sprzęt do pracy.
Ubezpieczenie domu będącego w trakcie budowy – jak wygląda jego koszt?
Wybierając ubezpieczenie dopiero powstającego obiektu, wiele osób zadaje sobie kluczowe pytanie – ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie? Warto zaznaczyć, że wydatki związane z tego typu polisą są znacznie niższe w porównaniu do domu, który jest już zamieszkiwany przez rodzinę.
Koszty ubezpieczenia nowo powstającego budynku są natomiast kwestią bardzo indywidualną. Podczas konkretnych wyliczeń uwzględnia się między innymi zakres ochrony obiektu, ale również jego wartość, lokalizację czy nawet sam projekt. Warto zauważyć, że np. w przypadku budowy domu drewnianego istnieje znacznie większe ryzyko wystąpienia pożaru niż w przypadku domu stawianego z wykorzystaniem metod tradycyjnych, przez co samo ubezpieczenie może być znacznie droższe.
Warto posłużyć się przykładowymi danymi, aby móc przygotować się na wydatki związane z ubezpieczeniem domu w trakcie budowy. Dla przykładu – dom o szacowanej wartości 600 tysięcy złotych oraz powierzchni użytkowej ok. 85-90 m2, w zależności od ubezpieczyciela i poszczególnych składowych może wynosić od 328 złotych do nawet 609 złotych – jest to cena za roczną polisę. Warto odwiedzić stronę internetową https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl, na której znajdują się wszelkie niezbędne porównania. Pozwoli to na dopasowanie ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.
Ważna polisa ubezpieczająca dom w budowie a zakończenie prac budowlanych
Polisa ubezpieczeniowa dom w budowie obowiązuje zwykle przez 12 miesięcy. Szacuje się, że postawienie domu oraz doprowadzenie go do momentu odbioru technicznego i wprowadzenia się do niego lokatorów nie powinno zajmować więcej niż dwa sezony. Czasem zdarzają się jednak nieprzewidziane opóźnienia. W razie potrzeby właściciel może przedłużyć polisę na kolejny rok – nie ma z tym żadnego problemu.
Jeżeli zakończenie prac budowlanych i wprowadzenie się lokatorów nie pokrywa się z czasem wykupionym w polisie, to właściciel domu ma dwa rozwiązania, z których może skorzystać:
- dokonanie zmiany w wykupionej przez siebie polisie, co da mu możliwość wyboru dodatkowych pakietów, które dotychczas nie były możliwe,
- skontaktowanie się z ubezpieczycielem w celu zakończenia polisy i zwrotu niewykorzystanych przez niego składek.
Korzystanie z polisy ubezpieczeniowej na dom w budowie jest gwarancją bezpieczeństwa, jaką otrzymuje właściciel. W razie wystąpienia nieoczekiwanego zdarzenia losowego możliwe jest odzyskanie przez niego zainwestowanych środków.