Ubytki słuchu – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Ubytki słuchu – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Na całym świecie przybywa osób zmagających się ze schorzeniem jakim jest niedosłuch. Zazwyczaj jest on kojarzony z osobami powyżej 65 roku życia, u których stanowi to naturalny proces starzenia. Jednak nie zapominajmy o tym, że ubytki słuchu dotykają także osoby młode. Rozwój cywilizacyjny i nasze nieświadomie popełniane błędy przy korzystaniu z nowoczesnych urządzeń sprawiają, że jesteśmy coraz bardziej wystawieni na ryzyko tego schorzenia. Wielogodzinne słuchanie muzyki przy pomocy słuchawek, głośno ustawiony telewizor czy praca w warunkach, gdzie docierające dźwięki przewyższają dopuszczalną normę sprawiają, że prawdopodobieństwo wystąpienia u nas ubytku słuchu wzrasta. Oczywiście jest to tylko niewielka ilość czynników, które mogą doprowadzić do takiej sytuacji. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę jak może się objawiać niedosłuch, bądź celowo ignoruje znaki, które świadczą o stopniowo pogarszającym się słuchu. Pamiętajmy, jednak o tym, że im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym szybciej możemy poprawić jakość naszego życia. Świadomość pojawiających się objawów oraz kroków jakie należy podjąć jest więc bardzo istotna z punktu widzenia naszego zdrowia.

Niebezpieczne czynniki

Codziennie nasz zmysł słuchu otrzymuje niewiarygodnie dużą dawkę różnego rodzaju dźwięków. Niektóre z nich są oczywiście zupełnie bezpieczne dla naszych uszu, jednak wiele z nich może stanowić zagrożenie i doprowadzić do niedosłuchu. Szczególnie szkodliwym czynnikiem jest hałas, który w dzisiejszych czasach jest wszechobecny. Powszechnie występujące w większości miejsc, zbyt wysokie dźwięki mogą przyczynić się do pojawienia ubytków słuchu. Z tego powodu, tak ważna jest świadomość czego powinniśmy unikać, bądź co ograniczać, aby zachować nasz słuch w zdrowiu. Decybele, to jednostka miary, która określa poziom głośności i oznaczana jest symbolem dB. Bezpieczną granicę, którą zdefiniowali eksperci, stanowi 85 dB. W ciągu dnia nie powinniśmy jej przekraczać przez więcej niż kilka godzin. Przykładowo, aby lepiej odnieść się do tego poziomu, odgłosy docierające z ruchliwej ulicy to mniej więcej 75 – 85 dB, natomiast ciężarówka, która przejeżdża zaledwie kilka metrów od nas to już niemal 100 dB. Oczywiście szkodliwe jest również zbyt głośne słuchanie muzyki przy użyciu słuchawek, czy nadmierne bywanie na koncertach, gdzie dźwięki sięgają nawet 120 dB.

Oznaki ubytku słuchu

Niebezpieczny hałas towarzyszy nam niemal każdego dnia, co sprawia, że duża część z nas jest narażona lub już zmaga się z niedosłuchem. Istotnym problemem jest fakt, że często nie zdajemy sobie sprawy, że to schorzenie może dotyczyć również nas. Wiedza na temat oznak tego, że z naszym słuchem może być coś nie tak jest więc bardzo ważna. Nasz aparat słuchu bardzo szybko przystosowuje się do nowych warunków, a że schorzenie postępuje powoli, to zazwyczaj osoby z najbliższego otoczenia chorego zauważają nieprawidłowości. Stopniowe ubytki słuchu doprowadzają do coraz trudniejszej komunikacji, co przejawia się problemami ze zrozumieniem tego, co mówi do nasz rozmówca. Nieustanne prośby o powtórzenie wypowiedzi czy stopniowe pogłaśnianie telewizora lub innych urządzeń, to oznaki, że należy podjąć odpowiednie kroki w celu sprawdzenia naszego słuchu. Powinniśmy udać się do protetyka słuchu, który dopasuje nam najlepsze aparaty słuchowe.

Co powinniśmy zrobić?

Dyskomfort sprawia już samo myślenie o tym, że możemy zmagać się z niedosłuchem, a to sprawia, że jak najszybciej chcemy wyrzucić z naszej głowy takie myśli. W przypadku wielu osób jest to dość naturalne, nazywamy to etapem wyparcia i niedopuszczania takich myśli do siebie. Jednak zbyt długie zwlekanie z wizytą u specjalisty może tylko pogorszyć całą sytuację, doprowadzając do większych ubytków. Zignorowanie pojawiających się oznak niedosłuchu i nie umówienie wizyty może dodatkowo wpłynąć na inne obszary naszego życia, takie jak spotkania towarzyskie czy prowadzenie normalnego trybu życia. Wycofanie z życia społecznego może skutkować problemami natury psychicznej, które sprawią, że odizolujemy się od ludzi, a w najgorszym wypadku zostaniemy dotknięci m.in. depresją. Z tego powodu, niezwłocznie powinniśmy umówić wizytę w celu zbadania naszego słuchu, a następnie dopasować najlepszy aparat słuchowy, który poprawi jakość naszego życia.

Dodaj komentarz