Utrzymanie wzwodu a wiek – czy w średnim wieku można spodziewać się problemów z erekcją?

Utrzymanie wzwodu a wiek – czy w średnim wieku można spodziewać się problemów z erekcją?

Problemy z erekcją po 40-50. roku życia to dość częste zjawisko – mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny w tym wieku [1]. Zazwyczaj u Panów, którzy wcześniej nie doświadczali tego typu kłopotów, problemy ze wzwodem narastają stopniowo, pojawiają się najpierw sporadycznie, by w którymś momencie znacznie utrudnić intymne pożycie. Podpowiadamy, co zrobić, gdy pojawiają się zaburzenia erekcji i w jaki sposób można im zapobiegać.

Problemy z erekcją po 40 – dlaczego pojawiają się częściej?

Przekroczenie mitycznego progu czterdziestki to dla wielu mężczyzn stresujące doświadczenie. Spodziewają się różnego typu kłopotów ze zdrowiem w niedalekiej przyszłości, ale niestety w wielu przypadkach nie idą za tym konkretne działania profilaktyczne. Tymczasem w średnim wieku zaczynają pojawiać się konsekwencje błędów i zaniechań z młodości. Niezdrowy, siedzący tryb życia, zbyt mało snu, stres, przemęczenie, niewłaściwa dieta prowadząca do nadwagi i otyłości oraz podwyższonego poziomu cukru i cholesterolu, używki takie jak papierosy i alkohol – wszystko to niekorzystnie wpływa na organizm i stopniowo prowadzi do różnego typu niedomagań. Najczęstsze powody, z jakich pojawiają się zaburzenia erekcji po 40. roku życia, to schorzenia układu krążeniowo-naczyniowego, takie jak miażdżyca, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, a także cukrzyca oraz przerost prostaty [2]. W średnim wieku daje też o sobie znać pogarszająca się ogólna kondycja – to efekt siedzącego trybu życia i braku czasu na regularną aktywność sportową. Do tego dochodzi kumulujący się stres, a w niektórych przypadkach depresja, która określana jest mianem epidemii XXI wieku i dotyczy wszystkich grup wiekowych, ale wkraczanie w wiek średni jest jednym z czynników mogących ją wywołać lub spotęgować. Depresja bardzo często prowadzi do spadku libido i problemów ze wzwodem, podobne oddziaływanie mogą mieć też leki antydepresyjne [3].

Problemy z erekcją w średnim wieku – jak im przeciwdziałać?

Najlepszym sposobem profilaktyki są regularne badania kontrolne, które po 40. roku życia zaleca się wykonywać co rok. Należą do nich badanie krwi – morfologia, oznaczenie poziomu glukozy, cholesterolu i hormonów (testosteronu i TSH), a także badanie prostaty. Pozwala to wykryć ewentualne nieprawidłowości we wczesnym stadium i w porę im przeciwdziałać. Do działań profilaktycznych należy też zmiana trybu życia i diety. Warto wygospodarować godzinę dziennie na aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu. To świetna metoda zachowania witalności i energii na długie lata. Zmiany w menu nie muszą być rewolucyjne, ale dobrze jest zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia i zastosować je w praktyce. Zaleca się również wyeliminowanie używek, zwłaszcza tytoniu. Dla sprawności seksualnej ważna jest również kondycja psychiczna, dlatego Panowie w średnim wieku, kiedy następuje apogeum działalności i odpowiedzialności zawodowej, dla własnego dobra powinni nauczyć się stosowania technik relaksacyjnych, rozładowujących napięcie nerwowe.

Leczenie farmakologiczne problemów z erekcją

Leki pierwszego wyboru w leczeniu zaburzeń erekcji to tak zwane inhibitory fosfodiesterazy typu 5 zawierające substancje takie jak sildenafil, wardenafil lub tadalafil [4]. Stosuje się je w leczeniu objawowym problemów z erekcją o różnej etiologii, zarówno w przebiegu cukrzycy i chorób naczyń krwionośnych, jak i przy zaburzeniach erekcji o podłożu psychogennym. Najczęściej stosowane są leki z sildenafilem, w tym dostępne bez recepty Mensil i Mensil Max*. Mensil to lek w postaci tabletek do rozgryzania i żucia, których działanie pojawia się już po 12 minutach, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin [5]. Choć sildenafil określany jest jako lek bezpieczny [6], przed zastosowaniem produktu Mensil wskazane jest dokładne zapoznanie się z ulotką informacyjną.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.

Przypisy:

1. K. Hatzimouratidis, Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, European Association of Urology 2015.

2. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 02.03.2022.

3. Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf, data dostępu 02.03.2022.

4. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.

5. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

6. Władysław Grzeszczak, Zaburzenia erekcji u chorych na cukrzycę – znaczenie sildenafilu w leczeniu tych chorych, Choroby Cywilizacyjne w Praktyce Lekarskiej, https://www.kardiologia-i-diabetologia.pl/artykul/zaburzenia-erekcji-u-chorych-na-cukrzyce-znaczenie-sildenafilu-w-leczeniu-tych-chorych.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.

Dodaj komentarz